O subiektywnosci prawdy w ujęciu Sarena Aabye Kierkegaarda - Mikołaj Domaradzki - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

O subiektywnosci prawdy w ujęciu Sarena Aabye Kierkegaarda

książka

O subiektywnosci prawdy w ujęciu Sarena Aabye Kierkegaarda - opis produktu:

Filozofia Sarena Kierkegaarda jest jednym z najważniejszych źródeł inspiracji współczesnej myśli humanistycznej. Jego postulat subiektywności prawdy jest wyrazem odrzucenia legitymizowanej za pomocą metafizyki nowożytnej kultury chrześcijańskiej, całościowo określanej przez filozofa mianem obiektywności. Pisarstwo Duńczyka pragnie być swoistego rodzaju terapią, a jego koncepcja komunikacji pośredniej jest reakcją na nowożytne niwelowanie podmiotowości, za które winą filozof obarcza nowożytną metafizykę, instytucję prasy, reformy demokratyczne oraz zinstytucjonalizowane chrześcijaństwo. Po przedstawieniu Kierkegaarda gruntownej krytyki nowożytności, przedkładającej społeczeństwo, naród, większość, opinię publiczną czy Kościół nad jednostkę, postawiona zostaje w niniejszej pracy kwestia, czy refleksja Kierkegaarda wyczerpuje się w swej krytyce nowożytności czy też świadomie powstrzymuje się ona od oferowania jakichkolwiek rozwiązań nowożytnego kryzysu indywidualności. Rozprawa Mikołaja Domaradzkiego jest jednym z najciekawszych opracowań filozofii Kierkegaarda i pod wieloma względami stanowi ewenement w polskiej literaturze filozoficznej. Po pierwsze, autor niezwykle kompetentnie opracowuje jeden z najbardziej kontrowersyjnych wątków filozofii Kierkegaarda - zagadnienie tzw. prawdy subiektywnej. Po drugie, idea przewodnia pracy staje się kanwą dla solidnego zaprezentowania drogi myślowej Kierkegaarda prowadzącej od krytyki metafizyki (prawdy obiektywnej) i jej filozoficznego zaplecza (Kant, Hegel, Heiberg), aż do krytyki instytucjonalnego chrześcijaństwa. Książka Mikołaja Domaradzkiego stanowi niezwykle interesujące omówienie problematyki nie tylko w Polsce mało znanej, ale przede wszystkim kluczowej dla zrozumienia filozoficznej wartości twórczości Kierkegaarda. Tak rzeczowe zrelacjonowanie istoty prawdy subiektywnej stało się możliwe dzięki odwołaniu do tekstów niepublikowanych w języku polskim, bądź nieznanych polskiemu czytelnikowi opracowań, kluczowych, jeśli idzie o rekonstrukcję filozoficznych poglądów Kierkegaarda. Rozprawa reprezentuje nie tylko wysoki poziom merytoryczny, ale posiada również walory popularyzatorskie. Prof. dr hab. Mirosław Żelazny

Książka O subiektywnosci prawdy w ujęciu Sarena Aabye Kierkegaarda pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem książki jest Mikołaj Domaradzki. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, filozofia, filozofia nowożytna do końca XIX wieku. Książka O subiektywnosci prawdy w ujęciu Sarena Aabye Kierkegaarda liczy 198 stron. Jej wymiary to 143 x 204.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
O subiektywnosci prawdy w ujęciu Sarena Aabye Kierkegaarda

4.3/5 ( 3 oceny )
  5
  2
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.