Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Nora czyli Dom Lalki / Peer Gynt (skóropodobna)

książka

Wydawnictwo Polskie Media Amer.Com S.A.
Oprawa skóropodobna
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Pierwsze zapiski związane z Domem lalki pochodzą z 19 października 1878 roku, czyli z okresu tuż po przeprowadzce Ibsena z Monachium do Rzymu. Pod nagłówkiem Notatki do tragedii współczesnej Ibsen napisał:
Istnieją dwa rodzaje praw duchowych i dwa rodzaje sumień - dla mężczyzn i dla kobiet. Przedstawiciele obydwu płci nie rozumieją się nawzajem, ale w praktycznych sprawach życiowych kobiety osądzane są według prawa męskiego, tak jakby nie były kobietami, lecz mężczyznami. W rezultacie żona będąca postacią w sztuce nie ma pojęcia co jest dobre, a co złe; jest zupełnie zdezorientowana przez naturalne uczucia z jednej oraz uznanie władzy z drugiej strony.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Polskie Media Amer.Com S.A.
Oprawa: skóropodobna
Okładka: skóropodobna
Wprowadzono: 15.07.2009

RECENZJE - książki - Nora czyli Dom Lalki / Peer Gynt

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Olga

ilość recenzji:270

brak oceny 22-07-2010 21:58

Dom lalki to wielki dramat skandynawskiego dramaturga, Henryka Ibsena. To tekst, który na swój sztandar wzięły ówczesne feministki. To utwór, który ściągnął na autora złe spojrzenia współczesnych mu mizoginów. Dlaczego? A dlatego, że Ibsen odważył się po raz pierwszy chyba dać głos kobiecie. Pozwolił mówić swojej bohaterce, tytułowej Norze. Ba, nie tylko pozwolił jej powiedzieć o tym, czego pragnie, on pozwolił jej, wyobraźcie to sobie, pozwolił odejść od męża, porzucić dziecko! A to był koniec wieku XIX, nic nie było takie proste, jak dzisiaj. Kobieta o to był człowiek niższej kategorii, quasi-byt jak to wdzięcznie określił Otto Weininger.
Ibsen pozwolił swojej Norze kochać i mówić o swoich uczuciach. Pozwolił jej wymagać od męża zrozumienia, Nora chciała bowiem, by maż nie tylko traktował ją jak lalkę, ale jak człowieka, równego sobie, jak małżonkę, z którą można dzielić smutki i radości. Nora odchodzi, bo to mężczyzna nie dojrzał. Nie zrozumiał zachodzących w społeczeństwie przemian, do których kobieta zdążyła się już przystosować. Wielki dramat Ibsena jest wielki, bo jest uniwersalny. Do dzisiaj czyta się go, no i oczywiście ogląda, z prawdziwa przyjemnością. Bohaterowie Ibsena nie zbledli. Nadal poruszają. A poruszone w dramacie problemy dalej absorbują. Poleca. Światowej literatury dobrze jest zasmakować.