Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie

książka

Wydawnictwo Insignis
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Już za chwilę dowiecie się o wszystkim, czego nie wiemy o naszym dziwnym i tajemniczym wszechświecie!

Wiedza człowieka o świecie, jaki go otacza, jest pełna luk. I nie są luki małe, takie, które można by bez obaw zignorować - mowa tu raczej o ziejących pustką otchłaniach! Tak - aż do tego stopnia nie mamy pojęcia, jak działa wszechświat! Twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, a także robotyk - Jorge Cham - wraz z fizykiem cząstek elementarnych Danielem Whitesonem połączyli swe siły, by zbadać stan naszej wiedzy - a raczej ogromnej niewiedzy! - o wszechświecie.

Za pomocą zabawnych komiksowych rysunków, przemawiających do wyobraźni infografik i niezwykle humorystycznych, a przy tym bardzo klarownych naukowych wyjaśnień, Jorge i Daniel zaprezentują nam cały wachlarz zdumiewających pytań, które wciąż wprawiają naukowców w zakłopotanie, i spróbują poszukać najlepszych możliwych i zgodnych ze stanem obecnej wiedzy odpowiedzi.

Co to za pytania? Oto zaledwie kilka z nich:

* Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?
* Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?
* Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem małych ultraszybkich cząstek?
* Czym jest antymateria? I dlaczego uparcie nas ignoruje?

Wygląda zatem na to, że wszechświat jest pełen dziwactw, które na pierwszy rzut oka są zupełnie bez sensu. Ale Jorge i Daniel stawiają sprawę inaczej: pokazują, że pytania, na które nie znamy odpowiedzi, są równie intrygujące jak te, które już mamy z głowy.

Ta książka to w pełni ilustrowany wstęp do największych nierozwikłanych tajemnic fizyki - ale to nie wszystko; to także wspaniała lektura, która odczarowuje i wyjaśnia wiele rzeczy, o których bardzo dużo już wiemy: od kwarków i neutrin, przez fale grawitacyjne, aż do wybuchających czarnych dziur. Jorge i Daniel zachęcają nas, byśmy spojrzeli na wszechświat jak na niezmierzony, niezbadany obszar, który wciąż możemy poznawać - a czynią to, pisząc niezwykle lekko i z wielkim poczuciem humoru.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Insignis
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 25.10.2017

RECENZJE - książki - Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie

4.6/5 ( 33 oceny )
  • 5
    26
  • 4
    3
  • 3
    3
  • 2
    1
  • 1
    0

Coś Na Półce

ilość recenzji:1

brak oceny 20-09-2018 03:41

Wszechświat nieodkryty.

To zdecydowanie książka dla tych, którzy kochają patrzeć w gwiazdy :) Wszechświat jest przeogromny, więcej o nim nie wiemy niż wiemy, o czym Cham i Whiteson przypominają nam na każdej stronie, robią to jednak z humorem, pisarskim zacięciem i pasją, a wobec tego... wcale nie jest nudno! :)

"Nie mamy pojęcia" z całą pewnością nie da odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wszechświata. Te niecałe 400 stron to przede wszystkim mała próba usystematyzowania wiedzy, którą posiadamy o wszystkim dotyczącym kosmicznego otoczenia naszej planety... Ba!, tak naprawdę to pozycja na temat wszystkiego tego, o czym w gruncie rzeczy (jak sugeruje tytuł) nie mamy w tym temacie pojęcia ;) , jednak bez dwóch zdań dzięki takim lekturom coś, co mogło przerażać na lekcjach choćby fizyki, przestaje być straszne. Kosmos potrafi być fascynujący - tak jak i jego tajemnice :) Czy nie działają bowiem na wyobraźnię pytania jak czym jest materia, antymateria, jaka prędkość może obowiązywać we wszechświecie i dlaczego? :) Do tego dostajemy na kolejnych stronach masę humorystycznych rysunków i zabawnych anegdotek, co jako pewna całość sprawia, że chce się po prostu czytać więcej i więcej ;)

Osobiście nie miałem problemu ani z tematyką lektury ani z zagłębieniem się w trudne z pozoru, aczkolwiek opisane z humorem, zagadnienia, ale u mnie wynika to z tego, że w gwiazdy gapić się uwielbiam od zawsze ;) Tak sobie jednak myślę, że jeśli tego z jakichś powodów nie lubicie, to po tej książce jest spora szansa... że polubicie :) Nikt oczywiście nie będzie Wam kazał po lekturze zapisywać się na studia dotyczące fizyki kwantowej, ani też nikt nie każe Wam lecieć zaraz do sklepu po teleskop chociażby, ale może podniesiecie głowę nieco do góry, później jeszcze trochę wyżej... i zobaczycie na nocnym niebie coś fajnego ;) To sama przyjemność, więc tego Wam, nie tylko po tej lekturze ;) , życzę.

Polecam!

Stella Aga

ilość recenzji:1

brak oceny 16-12-2017 19:42

Wszechświat dla każdego jest wielką zagadką, a naukowcy stale prześcigają się w rozmaitych teoriach związanych z jego początkiem, rozmiarami, końcem, życiem pozaziemskim itp. Do odkrycia jest naprawdę wiele, nawet nie jesteśmy w stanie pojąć ile. Książka "Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie" nie da nam odpowiedzi na wszystkie pytania, ale pokaże, czego jeszcze nie wiemy i gdzie możemy próbować szukać rozwiązania.

Jorge Cham to rysownik, który stworzył serię komiksów PHD, a oprócz tego jest doktorem robotyki Uniwersytetu Stanforda. Z kolei Daniel Whiteson to profesor fizyki cząstek elementarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvinie i członek Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. Prowadzi różne badania w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN, do których wykorzystuje Wielki Zderzacz Hadronów. Któregoś dnia postanowili napisać książkę o najbardziej nurtujących pytaniach dotyczących kosmosu.

Książkę czytało mi się naprawdę przyjemnie i szybko, pomimo tego, że dotyczyła ona dość skomplikowanych naukowych zagadnień. Autorom udało się jednak przedstawić je w bardzo przejrzysty sposób, zrozumiały także dla tych, którzy ze ścisłą nauką w ogóle nie mają do czynienia. Istotne jest to, że całość zabarwiona została humorem i wiele zagadnień wyjaśniono właśnie w taki sposób. Na uwagę zasługuje także ogromna ilość rysunków, wykresów itp., które znacznie ułatwiają zrozumienie treści, a przy tym uatrakcyjniają lekturę.

Myślę, że "Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie" zainteresuje naprawdę wiele osób, a niektórych może zainspiruje do wybrania w życiu ścieżki naukowej. Dzięki tej książce można dowiedzieć się, że naprawdę bardzo dużo rzeczy jest jeszcze do odkrycia. To, co wiemy to zaledwie ułamek tego, co jeszcze nieodkryte. Autorzy nie stawiają żadnych tez, ale sugerują różne możliwe wyjaśnienia poszczególnych zjawisk. Książka pozwala także odejść od typowego toku myślenia, bardziej otworzyć się na wiedzę. Możliwe, że pewne rzeczy wydają nam się w tej chwili niemożliwe, bo po prostu nasz mózg jeszcze nie potrafi tego do siebie dopuścić.

"Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie" polecam każdemu, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o wszechświecie, a także mieć świadomość, czego jeszcze nie wiemy i co można odkryć. Z pewnością pewne zjawiska wydadzą nam się bardziej zrozumiałe. O niektórych rzeczach dotychczas w ogóle nie słyszałam i dopiero ta książka powiedziała mi o nich. Wzbudza ona taki prawdziwy głód wiedzy, inspiruje i motywuje.

dwiestronykultury.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 15-12-2017 10:22

Przez lata szkolne jesteśmy bombardowani wiedzą z różnych dziedzin. Traumatyczne doświadczenie z jakimś przedmiotem często sprawia, że do końca życia omijamy wszelkie publikacje w tej tematyce. Fizyka jest pewnie największą zgrozą uczniów. Skomplikowane definicje, wzory i wiedza, która przekazywana jest młodym ludziom w sposób poważny i mało zachęcający do poszukiwania odpowiedzi zadane przez podręczniki pytania. Sama zostałam ofiarą systemu, który po kilku fascynujących latach miłości do przedmiotów ścisłych, w końcu zabił jakiekolwiek ciepłe uczucia do fizyki i chemii. Z tego powodu cieszę się, że powstają takie publikację jak Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie, które pokazują, że te wszystkie skomplikowane wyrażenia może wytłumaczyć w naprawdę ciekawy sposób.

Pierwszym pytaniem, które pojawia się w naszych głowach po zobaczeniu okładki tego dzieła jest: ?Czy to książka na temat rzeczy, o których nic nie wiadomo??. Trochę tak. Jednak po co po raz setny tłumaczyć ludziom skomplikowane pojęcia, których znaczenie jest dla nich jasne? Wałkowanie tego samego w każdej publikacji jest po prostu nudne. Nie zachęca też do poszukiwania wiedzy w innych źródłach, a według mnie największym sukcesem książki popularnonaukowej jest to, że po jej skończeniu człowiek chce wiedzieć więcej!

Z tego powodu pozycja Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie wyróżnia się na tle innych publikacji w tej tematyce. Autorzy przedstawili wyjaśnienia naukowe w sposób niezwykle zabawny i sprawiający, że wiedza umieszczona na kartkach książki nie jawi nam się jako trudne definicje i niezrozumiałe wyrażenia, tylko jak coś niezwykle prostego i sensownego. Umieszczone ilustrację dodatkową obrazują nam zawartą wiedzę. Wszystko sprawia wrażenie zabawnej opowieści, kiedy w rzeczywistości jest 400 stronicową pozycją tłumaczącą nam wiele trudnych zagadnień związanych z wszechświatem.

Porusza ona tematy, które do końca nie są wyjaśnione i stawiają więcej pytań niż odpowiedzi, jednak przy każdym poruszanym zagadnieniu otrzymujemy wstęp, który pozwala nam zrozumieć to co próbują nam przekazać autorzy. Dzięki takiej formie książki człowiek ma ogromną ochotę by dowiedzieć się więcej i więcej, więc Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie powinna być obowiązkową lekturą dla osób, które zraziły się do fizyki w szkołach. W prosty sposób pokazuje, że wszechświat i wszystko co się z nim wiąże jest bardzo ciekawe.

Królewskie Recenzje

ilość recenzji:59

brak oceny 5-12-2017 19:00

Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z wielu rzeczy, nad niektórymi na pewno się nie zastanawiał. Wiedza o otaczającym go świcie jest pełna luk. Sama nie wiem zbyt wiele o tym, jak działa wszechświat. Raczej nigdy mnie to nie interesowało, chyba że od strony historycznej, strona fizyczna, chemiczna, to dla mnie trochę czarna magia. Czas temu zaradzić!

Jorge Cham, robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, oraz Daniel Whiteson, fizyk cząstek elementarnych, połączyli siły, by zbadać stan naszej wiedzy, a raczej ogromnej niewiedzy, o wszechświecie. Za pomocą zabawnych rysunków oraz niezwykle humorystycznych wyjaśnień przemawiają do wyobraźni i sprytnie przekazują nam wiedzę poprzez śmiech i zabawę. W ten sposób niezwykle klarownie i skutecznie wyjaśniają wiele skomplikowanych zagadnień, które przekazane w naukowy i schematyczny sposób, byłby niemożliwe do przyswojenia.

Musicie przyznać, że te obrazki są boskie. Uwielbiam na nie patrzeć i czytać te zabawne notki. Żebym nie wiem jak zły dzień miała, i tak po chwili zaczynam się śmiać. To właśnie one sprawiły, ze czym prędzej sięgnęłam po tę książkę. Ale poza nimi jest też niesłychanie ciekawy tekst. Dzięki tej książce wiele dowiedziałam się o otaczającym mnie świecie, zdałam sobie sprawę o jak wielu rzeczach nie miałam pojęcia i teraz szokuję tym innych. Zachęcam do sięgnięcia, bo przy świetnej zabawie, możecie poszerzyć swoją wiedzę.

Zatracona w słowach

ilość recenzji:1

brak oceny 21-11-2017 00:09

Widząc postępy w dziedzinie nauki, można sądzić, że ludzkość o świecie wie już wszystko. Czy to prawda? Oczywiście, że nie, gdyż nadal nie znamy odpowiedzi na podstawowe pytania. Czym jest masa? Ile istnieje wymiarów? Czym jest czas? Takich pytań jest o wiele więcej i w rezultacie o świecie wiemy o wiele mniej, niż moglibyśmy przypuszczać. Ta książka nie zapełni pustki, którą tworzą, ale pozwoli nam lepiej zrozumieć to, o czym nie mamy pojęcia. Nadeszła pora by dowiedzieć się, czego dokładnie nie wiemy o naszym tajemniczym wszechświecie.

Muszę przyznać, że nie często sięgam po książki popularnonaukowe. Głównie z powodu, że większość z nich czyta się bardzo ciężko i wolno, a po długim i wyczerpującym dniu mam zazwyczaj ochotę sięgnąć po coś lekkiego i wciągającego, co pozwoli mi się zrelaksować i odpocząć. Dobrze wiem, że nie zawsze takie książki muszą być trudne w odbiorze, ponieważ miałam styczność z kilkoma bardzo ciekawymi książkami popularnonaukowymi, które czytałam z wielką przyjemnością. Wiedziałam, że muszę sięgnąć po ?Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie?, kiedy tylko dowiedziałam się o premierze tej książki w Polsce. Nie jestem fizykiem, ale zawsze z wielką przyjemnością uczyłam się tego przedmiotu w szkole i niejednokrotnie z własnej woli sięgałam po publikacje, które byłby w stanie zaspokoić moją ciekawość. Pomimo upływu lat nadal pozostaje ona w kręgu moich zainteresowań i nigdy nie odpuszczam okazji, aby dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej.

Na początek warto wspomnieć o autorach tej książki. Jorge Cham to robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, natomiast Daniel Whiteson jest fizykiem cząstek elementarnych. Wspólnie połączyli swoje siły, by zbadać stan naszej wiedzy, a raczej niewiedzy o wszechświecie i muszę przyznać, że wyszło im to niesamowicie. Książka jest połączeniem nauki i humoru, wypełniają ją zabawne rysunki komiksowe, które przemawiają do wyobraźni czytelnika. To wszystko sprawia, że tę książkę czyta się z ciekawością i uśmiechem na ustach, a odkrywanie kolejnych dziur w naszej wiedzy jest prawdziwą przyjemnością.

Autorzy już na samym początku zaznaczają, że przedstawią w tej książce pytania, na które nie znamy odpowiedzi, ale jednocześnie pomogą nam lepiej zrozumieć, dlaczego brak nam wiedzy na niektóre tematy. Wyjaśniają bardzo wiele rzeczy, o których dość sporo wiemy, dlatego nawet osoby, które nigdy nie interesowały się jakoś szczególnie fizyką, nie powinny czuć się zagubione. Książka zaczyna się od prostych zagadnień, by stopniowo przechodzić do coraz trudniejszych. Dzieli się ona na rozdziały, których jest w sumie siedemnaście. Każdy z nich porusza inny temat, omawiają one kwestie takie jak: co to jest ciemna materia i ciemna energia, czy istnieje teoria wszystkiego, ile jest wymiarów, jak wielki jest wszechświat oraz o wiele więcej, jednak warto samemu dowiedzieć się, co jeszcze kryje się na kartach tej książki.

?Nie mamy pojęcia? to ciekawa i zabawna publikacja, która odsłania przed nami tajemnice naszej niewiedzy. Na temat wszechświata wiemy już bardzo wiele, jednak jest to tylko ułamek tego, o czym nie mamy bladego pojęcia. To oznacza, że przed nami jeszcze wiele do odkrycia. Czy uda nam się kiedykolwiek znaleźć odpowiedzi na dręczące ludzkość pytania? Tego nie wie nikt, ale podobnie jak autorzy uważam, że będzie to ekscytująca podróż. Na samym końcu książki znajdziemy informację, że możemy się spodziewać kontynuacji tej książki pod tytułem ?Mamy pewne pojęcie?. Ja już nie mogę się jej doczekać, a każdego, kto pragnie sprawdzić braki w swojej wiedzy, dobrze się przy tym bawiąc gorąco zachęcam do sięgnięcia po ?Nie mamy pojęcia?, gdyż na pewno się nie zawiedzie.

http://someculturewithme.blogspot.com/2017/11/wiem-ze-nic-nie-wiem.html

Czytaczyk

ilość recenzji:221

brak oceny 15-11-2017 12:01

W szkole fizyka była jednym z moich znienawidzonych przedmiotów, a książka od fizyki dosłownie gryzła. Niezrozumiałe treści, skutecznie zabijały moją ciekawość i chęć dowiedzenia się czegoś.
?Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie? to wprost wymarzony podręcznik do fizyki. O ile lepiej wspominałabym lekcje, gdyby towarzyszyło mi to kompendium wiedzy.
Jorge Cham i Daniel Whiteson stworzyli niezwykle absorbującą i wciągającą publikację, do której podchodzą z dystansem. Klarowne i przejrzyste wyjaśnienia, nawet w najmniejszym stopniu nie są nużące i nie sprawiają żadnych trudności w rozumowaniu. Strona za stroną, dostarczane nam są coraz to nowsze informacje i niewiadome. Przewodnik ten daje wiele odpowiedzi, a stawia jeszcze więcej pytań, które bombardują nasze myśli. Autorzy aplikują nam potężną dawkę śmiechu i przyjemności z lektury, swoim dowcipkowaniem i błyskotliwością. Tekst został ubarwiony różnego rodzaju humorystycznymi ilustracjami, wykresami i grafikami, które są świetnym zobrazowaniem tekstu. Lekkie i żartobliwe pióro sprawia, że nie da się oderwać od lektury na dłużej.
Moja ciekawość została wzmożona, a spekulacje do otaczającego mnie świata, zostały totalnie pobudzone.

Do głowy przyszedł mi cytat, który idealnie obrazuje to dzieło?
?Im więcej wiesz, tym więcej pozostaje do poznania i wciąż tego przybywa? ? Fancis Scott Fitzgerald (z książki Ostatni z wielkich).