Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

NADZÓR (twarda)

książka

Wydawnictwo Bellona
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wiesław Saniewski (ur. 29 października 1948 roku) - reżyser i scenarzysta filmowy. Ukończył Matematykę na Uniwersytetcie Wrocławskim, po czym studiował scenariopisarstwo w Łodzi Ukończył PWSTFiTV w 1980 roku. Był krytykiem filmowym i reportażystą. Zasiadał w w jury na wielu festiwalach filmowych na całym świecie. Pracował jako dziennikarz i felietonista w miesięczniku Odra. Na początku drogi filmowej współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmie Dyrygent, oraz z Sylwestrem Chęcińskim i Wojciechem Marczewskim. Wielokrotnie działał wbrew układom i polityce, przez co między innymi jego filmy były przez lata wstrzymywane przez cenzurę, zwolniony był z pracy a także z afisza ściągnięta została sztuka teatralna Nienasycenie na podstawie powieści Witkiewicza (Witkacego) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Reżyser wielokrotnie nagradzany na największych festiwalach na świecie. Autor książek takich jak: Wróżenie z kina czy Niewinność utracona w kinie.
Jest reżyserem kilku spektakli teatralnych. W latach 1985-1988 był członkiem Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Laureat Nagrody Miasta Wrocławia, którą otrzymał w 1989 roku. Najważszniejsze nagrody w Polsce:
* Nagroda im. A. Munka za film Nadzór, rok 1984
* Nagroda Niezależnego Komitetu Kultury Solidarności najlepszy film polski za film Nadzór 1985
* Nagroda dziennikarzy FPFF Gdynia (rok 1988) i Nagroda Przewodniczącego Kinematografii nagroda za scenariusz i reżyserię (1989, obie za film Dotknięci
* Nagroda Fundacji Kultury Polskiej FPFF Gdynia za film Deszczowy Żołnierz w roku 1996
* 2007 Grand Prix Tarnowska Nagroda Filmowa
Wyróżnienie dziennikarzy na FPFF III nagroda na festiwalu w Łagowie Nagroda za najlepszą muzykę na Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej PROWINCJONALIA powyższe nagrody dostał za film Bezmiar sprawiedliwości. W roku 2008 film Bezmiar sprawiedliwości na Międzynarodowym Festiwalu w Huston został wyróżniony nagrodą specjalną Jury, najważniejszą nagrodą obok Grand Prix.
(żródło: pl.wikipedia.org)



W ramach projektu Kanon literatury podziemnej Wydawnictwo Bellona wraz z Oficyną Wydawniczą Volumen pragnie zaprezentować 23 najlepsze dzieła literatury pięknej drugiego obiegu, które premierę wydawniczą miały w latach 1976-1989. Projekt ma na celu ukazanie niezwykłego dorobku podziemnego ruchu wydawniczego czasów PRL, zjawiska niespotykanego na skalę światową, o wielkim znaczeniu dla kultury polskiej. Zamysłem autorów projektu jest utrwalenie w świadomości współczesnego pokolenia zjawiska tzw. drugiego obiegu wydawniczego, które stało się przestrzenią, wypełniona przez najlepszych z najlepszych - pisarzy, poetów, dziennikarzy. Lista książek została dobrana tak, aby reprezentowała główne gatunki literackie oraz aby ukazywała wielkie bogactwo duchowe pozaoficjalnego życia tamtej epoki.

`Projekt wydawniczy Kanon literatury podziemnej [...] ma na celu upamiętnić niezwykłe zjawisko społeczne, jakim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku stała się polska rewolucja bibuły. Zjawisko to było manifestacją słowa wyrywającego się z pęt cenzury, cudownie rozmnożonego, wolnego i przyśpieszającego swym niepowstrzymanym impetem upadek PRL-u. Wysokonakładowe reedycje książek jeszcze ćwierć wieku temu oficjalnie zakazanych to niepowtarzalna okazja, żeby utrwalić w świadomości współczesnych Polaków obraz drugiego
obiegu jako wspólnoty mieniącej się odcieniami, wspólnoty poszukiwań i sporów, umysłowo swobodnej i estetycznie zróżnicowanej. Poezja, nowelistyka, rozmaite odmiany powieściopisarstwa, proza dokumentu osobistego, esej, felieton, pamflet i satyra - bez mała wszystkie główne gatunki literackie są w Kanonie Literatury Podziemnej reprezentowane.`
Tomasz Burek
Wybitny krytyk literacki, członek polskiego PEN Clubu, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, współautor książki Literatura polska 1918-1975.

`Pomysł serii wydawniczej, zawierającej książki wydane w latach Polski Ludowej w obiegu pozacenzuralnym oceniam jako znakomity. Podziemny ruch wydawniczy był wielkim dziełem polskiej inteligencji: autorów, wydawców, redaktorów, drukarzy - i stanowi trwały wkład w polską kulturę. Nie tylko tamtych lat, ale także dzisiejszą - i zasługuje na trwałą pamięć. Tak pomyślana seria ma właśnie ją podtrzymać, a wiedzę o tym niezwykle ważnym dokonaniu rozpowszechnić.`
Michał Głowiński
Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, teoretyk literatury, znawca najnowszych dziejów literatury polskiej, autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: twarda
Wprowadzono: 06.07.2010

RECENZJE - książki - NADZÓR

4.7/5 ( 7 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0