NADZÓR - Wiesław Saniewski - Książka | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

NADZÓR (twarda)

książka

NADZÓR - opis produktu:

Wiesław Saniewski (ur. 29 października 1948 roku) - reżyser i scenarzysta filmowy. Ukończył Matematykę na Uniwersytetcie Wrocławskim, po czym studiował scenariopisarstwo w Łodzi Ukończył PWSTFiTV w 1980 roku. Był krytykiem filmowym i reportażystą. Zasiadał w w jury na wielu festiwalach filmowych na całym świecie. Pracował jako dziennikarz i felietonista w miesięczniku Odra. Na początku drogi filmowej współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmie Dyrygent, oraz z Sylwestrem Chęcińskim i Wojciechem Marczewskim. Wielokrotnie działał wbrew układom i polityce, przez co między innymi jego filmy były przez lata wstrzymywane przez cenzurę, zwolniony był z pracy a także z afisza ściągnięta została sztuka teatralna Nienasycenie na podstawie powieści Witkiewicza (Witkacego) we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Reżyser wielokrotnie nagradzany na największych festiwalach na świecie. Autor książek takich jak: Wróżenie z kina czy Niewinność utracona w kinie.
Jest reżyserem kilku spektakli teatralnych. W latach 1985-1988 był członkiem Rady Artystycznej Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Laureat Nagrody Miasta Wrocławia, którą otrzymał w 1989 roku. Najważszniejsze nagrody w Polsce:
* Nagroda im. A. Munka za film Nadzór, rok 1984
* Nagroda Niezależnego Komitetu Kultury Solidarności najlepszy film polski za film Nadzór 1985
* Nagroda dziennikarzy FPFF Gdynia (rok 1988) i Nagroda Przewodniczącego Kinematografii nagroda za scenariusz i reżyserię (1989, obie za film Dotknięci
* Nagroda Fundacji Kultury Polskiej FPFF Gdynia za film Deszczowy Żołnierz w roku 1996
* 2007 Grand Prix Tarnowska Nagroda Filmowa
Wyróżnienie dziennikarzy na FPFF III nagroda na festiwalu w Łagowie Nagroda za najlepszą muzykę na Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej PROWINCJONALIA powyższe nagrody dostał za film Bezmiar sprawiedliwości. W roku 2008 film Bezmiar sprawiedliwości na Międzynarodowym Festiwalu w Huston został wyróżniony nagrodą specjalną Jury, najważniejszą nagrodą obok Grand Prix.
(żródło: pl.wikipedia.org)W ramach projektu Kanon literatury podziemnej Wydawnictwo Bellona wraz z Oficyną Wydawniczą Volumen pragnie zaprezentować 23 najlepsze dzieła literatury pięknej drugiego obiegu, które premierę wydawniczą miały w latach 1976-1989. Projekt ma na celu ukazanie niezwykłego dorobku podziemnego ruchu wydawniczego czasów PRL, zjawiska niespotykanego na skalę światową, o wielkim znaczeniu dla kultury polskiej. Zamysłem autorów projektu jest utrwalenie w świadomości współczesnego pokolenia zjawiska tzw. drugiego obiegu wydawniczego, które stało się przestrzenią, wypełniona przez najlepszych z najlepszych - pisarzy, poetów, dziennikarzy. Lista książek została dobrana tak, aby reprezentowała główne gatunki literackie oraz aby ukazywała wielkie bogactwo duchowe pozaoficjalnego życia tamtej epoki.

`Projekt wydawniczy Kanon literatury podziemnej [...] ma na celu upamiętnić niezwykłe zjawisko społeczne, jakim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku stała się polska rewolucja bibuły. Zjawisko to było manifestacją słowa wyrywającego się z pęt cenzury, cudownie rozmnożonego, wolnego i przyśpieszającego swym niepowstrzymanym impetem upadek PRL-u. Wysokonakładowe reedycje książek jeszcze ćwierć wieku temu oficjalnie zakazanych to niepowtarzalna okazja, żeby utrwalić w świadomości współczesnych Polaków obraz drugiego
obiegu jako wspólnoty mieniącej się odcieniami, wspólnoty poszukiwań i sporów, umysłowo swobodnej i estetycznie zróżnicowanej. Poezja, nowelistyka, rozmaite odmiany powieściopisarstwa, proza dokumentu osobistego, esej, felieton, pamflet i satyra - bez mała wszystkie główne gatunki literackie są w Kanonie Literatury Podziemnej reprezentowane.`
Tomasz Burek
Wybitny krytyk literacki, członek polskiego PEN Clubu, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, współautor książki Literatura polska 1918-1975.

`Pomysł serii wydawniczej, zawierającej książki wydane w latach Polski Ludowej w obiegu pozacenzuralnym oceniam jako znakomity. Podziemny ruch wydawniczy był wielkim dziełem polskiej inteligencji: autorów, wydawców, redaktorów, drukarzy - i stanowi trwały wkład w polską kulturę. Nie tylko tamtych lat, ale także dzisiejszą - i zasługuje na trwałą pamięć. Tak pomyślana seria ma właśnie ją podtrzymać, a wiedzę o tym niezwykle ważnym dokonaniu rozpowszechnić.`
Michał Głowiński
Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, teoretyk literatury, znawca najnowszych dziejów literatury polskiej, autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Bellona
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 130x200
 • Ilość stron: 94
 • ISBN: 978-83-11-11677-1
 • Wprowadzono: 06.07.2010

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -18%
Oświęcim Czarna zima twarda
40,98 zł 49.98
 • -32%
Sól Twoja droga do zdrowia miękka
19,71 zł 28.99
 • -17%
 • -5%
Ciało i stres Czy ja chcę, czy ja muszę miękka
33,24 zł 35.00
 • Recenzje Recenzje
  image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
 • Książka
 • NADZÓR
4.7/5 ( 7 ocen )
  5
  5
  4
  2
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.