Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Na szczytach Alp

książka

Wydawnictwo Muza
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Autorem książki jest Marco Bianchi, alpinista o światowej sławie, uczestnik wielu wypraw alpinistycznych. Album jest efektem kunsztu fotograficznego autora i jego pasji alpinistycznej. Fascynujące panoramiczne zdjęcia Alp, zbliżenia najciekawszych obiektów zadowolą najbardziej wybrednych miłośników gór i fotografii. Uzupełnieniem są opisy przedstawianych na zdjęciach szczytów oraz oznaczenia identyfikujące poszczególne obiekty na zamieszczonych panoramach.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 25.10.2005

RECENZJE - książki - Na szczytach Alp

5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

marti91

ilość recenzji:40

brak oceny 19-05-2009 22:26

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km2. Najwyższym szczytem Alp, a zarazem całej Europy, jest położony na granicy francusko-włoskiej Mont Blanc, choć główny wierzchołek znajduje się po stronie francuskiej. Wznosi się na wysokość 4810,90 m n.p.m. Alpy położone są na terytorium kilku państw europejskich: Słowenii, Austrii, Włoch, Niemiec, Liechtensteinu, Szwajcarii i Francji. Niektóre z nich, w których Alpy zajmują znaczącą część terytorium nazywane są często alpejskimi.
Pochodzenie nazwy „Alpy” jest niepewne, niektórzy bowiem wiążą ją z celtyckim rdzeniem alb, oznaczającym "wysokość", inni natomiast wskazują na łaciński przymiotnik albus – "biały", co miało odnosić się do ośnieżonych szczytów Alp. Ta druga hipoteza jest wątpliwa, zważywszy, że na terenie całego łańcucha określenie odnosi się do wysokogórskich pastwisk (w Polsce nazywanych halami), a nie do szczytów górskich. W podstawowym podziale wyróżnia się dwie części: wyższe Alpy Zachodnie oraz niższe Alpy Wschodnie. Granica przebiega obniżeniem Jeziora Bodeńskiego, doliną górnego Renu, przełęczą Splügen i doliną rzeki San Giacomo aż do jeziora Como. Tak przyjęty podział na Alpy Wschodnie i Alpy Zachodnie nie jest kwestią arbitralnych ustaleń, lecz posiada istotne uzasadnienie w odmienności geologicznej budowy Alp Wschodnich i Alp Zachodnich.
Ponadto, zwłaszcza w Alpach Wschodnich, na podstawie budowy geologicznej wyróżnia się: starsze Alpy Centralne, zbudowane ze starych skał metamorficznych, młodsze Alpy Wapienne (zbudowane ze skał osadowych) oraz najmłodsze Prealpy zbudowane ze skał głównie fliszowych jednak spotyka się również skały granitowe. Dużo endemicznych gatunków roślin i zwierząt podlega w Alpach ochronie. Mając na celu gatunki zagrożone, stworzono wiele parków narodowych i rezerwatów. Schronienie odnalazły tam m.in. kozica, koziorożec alpejski, zając bielak, pomurnik, orzeł przedni czy salamandra plamista. W albumie tym odnajdą państwo wiele wspaniałych zdjęć i panoram gór a także fauny i flory, która stworzyła tam unikalny i jedyny w swoim rodzaju ekosystem.