Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Mówiąc inaczej

Jak pisać i mówić, żeby się nie pogubić

książka

Wydawnictwo Flow Books
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Paulina Mikuła pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką!

Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę - bynajmniej, nie pożałujesz!
Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!

Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.

#Mówiąc_Inaczej #FlowBooks #MikułaUczy

Paulina Mikuła - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, autorka popularnego vloga `Mówiąc Inaczej` subskrybowanego przez 170 tysięcy osób.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Flow Books
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 08.03.2016

RECENZJE - książki - Mówiąc inaczej, Jak pisać i mówić, żeby się nie pogubić

4.2/5 ( 16 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    1

kako

ilość recenzji:52

brak oceny 16-04-2016 12:10

Obyś cudze dzieci uczył! Paulinie Mikule szczęśliwie udało się uniknąć przysłowiowego nauczycielskiego losu. Przynajmniej w teorii. Autorka popularnego vloga zajmuje się na co dzień promowaniem ojczystego języka i wyjaśnianiem najczęstszych błędów popełnianych przez internautów. Debiutancka książka jest pewnego rodzaju podsumowaniem blisko trzyletniego, medialnego doświadczenia autorki.

Mikuła wyraźnie odcina się od wizerunku poważnego językoznawcy. Nie chce być autorytetem, ale raczej przewodnikiem i pomocnikiem. Pisze jasno, wyraźnie i konkretnie. Tak, by zrozumiał ją czytelnik w każdym wieku. Zwłaszcza taki, który z językiem polskim ma mocno na pieńku. Autorka chętnie posługuje się dowcipem, przytacza przykłady swoich potyczek z internautami, od czasu do czasu rzuci cięższym słowem. Może brzmieć kontrowersyjnie, ale tego typu styl wyraźnie służy do zainteresowania widza czy czytelnika trudniejszymi tematami. Bo pytając poważnie - któż z nas chciałby dobrowolnie zgłębiać pisownię partykuł, znaczenie rzadkich frazeologizmów czy pracować nad dykcją?

Forma książki ma sprzyjać uczeniu się poprzez zapamiętywanie. Jest jasno, czysto, przejrzyście. Porady są wyraźnie wydzielone, błędy przekreślone, cytaty obramowane. Pojawiają się też testy i ćwiczenia na spostrzegawczość. Wypisz wymaluj nowoczesne metody nauczania.

Czy warto skorzystać? Młodszym polecam zdecydowanie. Starszym na próbę, nawet jeśli maturę mają już dawno za sobą.

Klaudia Nadolna

ilość recenzji:166

brak oceny 15-06-2017 16:13

...


Język polski uznawany jest za wybitnie trudny, dlatego mamy szczęście, że jest naszym ojczystym językiem i nie musimy się morderczo trudzić przy jego nauce. Niestety nawet Polacy muszą wciąż go zagłębiać i poznawać wszystkie jego tajemnice. A Paulina nam w tym pomaga!

Paulina prowadzi vlog o identycznej nazwie co książka. Jeśli mnie pamięć nie myli, to oglądałam go od samego początku. Obecnie mam duże zaległości w odcinkach, ale po lekturze mam nadzieję, że uda mi się je szybko nadgonić.

Zarówno filmy jak i książka traktują o tym samym ? o naszym ojczystym języku. A dokładniej, to o zasadach. Nauczycielka Pauliny mawiała, że ?dobry polonista nie musi znać ortografii?. Jednak to wcale nie oznacza, że należy ją całkowicie pominąć w swojej nauce, bo wtedy pewne jest to, że się po prostu skompromitujemy. To znaczy tylko tyle, że świat się nie zawali, jeśli nie wyuczymy się na pamięć wszystkich wyjątków. Ortografia stanowi mały obszar naszego ojczystego języka, dużo ważniejsza jest poprawność gramatyczna. Jest także miejsce na interpunkcje, choć to również nie lada sztuka.
?Postarajmy się ze wszystkich sił, by nasze słowa dawały więcej radości niż smutku i rozczarowań. A czasem wybierzmy milczenie, bo ono w niektórych sytuacjach potrafi nam uratować dupsko. Howgh.?
Paulina przekazuje wiedzę w sposób przystępny, łatwy do ogarnięcia. Bije od niej profesjonalizm, choć jednocześnie zachowuje w swoich wypowiedziach mnóstwo luzu. Podziwiam ją nie tylko za erudycję, ale również za sam styl bycia. Jej dykcja jest przyjemna dla ucha, przez co mogłabym ją słuchać cały czas. Gdy czytałam jej książkę, to w głowie miałam właśnie jej głos.

Dziewczyna się nie wywyższa, nie napusza. Wie, że nie jest chodzącym słownikiem, sama nadal się chce dokształcać, czuje taką ogromną potrzebę. Z książki dowiemy się również trochę o jej życiu prywatnym, wiele przykładów zaczerpnęła ze swojego doświadczenia. Na początku przedstawia nawet swoją historię, po której postanowiła założyć własny kanał.

To, co spowodowało u mnie ogromny szok, to dowody na brak netykiety. Wiem, że obecnie jest to powszechne zjawisko, jednak nadal nie mogę pojąć, jak ludzie mogą być dla drugiego człowieka takim nieczułym potworem. Człowiek dla człowieka wilkiem. Paulina nikomu nie wadzi, to co robi ? robi dobrze. Stanowi wzór do naśladowania. Czy to właśnie dlatego tak wiele osób życzy jej źle? Czy po to wyszukujemy u niej na siłę błędów, by poczuć się lepszym, by się dowartościować? Na całe szczęście ona podchodzi do tego z dystansem. Na chłodno wyjaśnia, tłumaczy, a gdy faktycznie słuchacz ma rację ? przyzna się do tego i poprawi. To właśnie uwielbiam w niej najbardziej ? jest ludzka, naturalna i skromna. Nie uważa się za osobę nieomylną.

Wracając do książki, to jej treść jest tak naprawdę znana wszystkim obserwatorom vloga. Zasady się powtarzają, ale niekiedy znajdziemy jakąś nowość, prawdziwą perełkę. Wydawnictwo wykonało również kawał dobrej roboty, ponieważ rozdziały są przejrzyste, przez co łatwiej zapamiętać poszczególne słowa. Można przeskakiwać, jeśli natrafimy na dobrze znane nam fragmenty. Na końcu znajdziemy również krótkie testy, które sprawdzą nasze czytanie ze zrozumieniem.

W książce nie ma sztywnych regułek, które należy wykuć na blachę. Sama autorka podkreśla, że łatwiej nam się uczyć, gdy nauczyciel potrafi prawdziwe zainteresować swoich uczniów. Paulina z humorem stara się nam wpoić swoją wiedzą, nie boi się mocnych określeń, przekleństw i ironicznych komentarzy. Kiedy musi coś zaakcentować ? robi to. Niezależnie od tego czy damie przystoi czy nie.

Podsumowując, jest to publikacja warta przeczytania. Przede wszystkim, jeśli chce się mieć do czynienia ze słowem pisanym bądź jeśli chce się wyjść na osobę inteligentną, która świadomie używa ojczystego języka. Dla mnie jest to skarbnica wiedzy, nawet jeśli wiele zasad już znałam. Ja również chciałabym wciąż się uczyć o naszym pięknym języku, dlatego czas spędzony z tą książką jest jak najbardziej zadowalający.

Anna Kaczmar

ilość recenzji:73

brak oceny 27-05-2016 12:38

Nauka wcale nie musi być nudna! Jeśli myśleliście, że nauka języka polskiego jest nudna, to jesteście w błędzie. Co prawda wkuwanie definicji i żmudne ćwiczenia z gramatyki (och, te dyktanda!) nadal jest stosowane w nauczaniu dzieci i młodzieży (nawet studentów filologii polskiej profesorowie męczą skomplikowanymi definicjami), ale można to zmienić. Jednym z propagatorów zrozumiałego dla każdego nauczania poprawnej polszczyzny i wyjaśniania wielu wątpliwości językowych jest prof. Jan Miodek, którego programy oglądały niemalże całe pokolenia. Jego zabawne i pożyteczne komentarze mogą jednakże wydawać się niezbyt zrozumiałe dla współczesnej młodzieży. Dlatego z pomocą śpieszy Paulina Mikuła wraz z książką Mówiąc inaczej.
Paulina Mikuła jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat prowadzi video bloga ,,Mówiąc inaczej?, w którym wyjaśnia tajniki gramatyki, ortografii i innych aspektów języka polskiego. Obecnie już ponad 190 tysięcy osób subskrybuje bloga.
W swoim debiucie literackim autorka wyjaśnia, dlaczego zdecydowała się na prowadzenie bloga o błędach językowych popełnianych przez Polaków na co dzień. Poza tym stara się przybliżyć czytelnikowi najważniejsze aspekty polszczyzny, z którymi nawet najlepiej wykształceni mają problemy. Omawia takie zagadnienia jak wulgaryzmy, kłopotliwe związki frazeologiczne, czy błędy ortograficzne. Z dużą dawką humoru i dzięki przykładom z życia codziennego Paulina Mikuła jest w stanie wyjaśnić nawet najbardziej kłopotliwe zagadnienia. W prosty i zrozumiały dla każdego sposób pokazuje, że nauka może być rozrywką i nigdy nie jest na nią za późno.
Książkę wzbogacają zabawne opowieści autorki, najważniejsze cytaty, które można wyciąć i powiesić nad biurkiem. Część dotycząca teorii zakończona jest kilkoma prostymi testami sprawdzającymi wraz z odpowiedziami.
Gorąco polecam zarówno książkę jak i vloga Mówiąc inaczej. Autorka rozwiewa wątpliwości dotyczące użytkowania języka polskiego w mowie i piśmie. Dzięki prostym i zabawnym sposobom pokazuje, że zapamiętywanie zasad poprawnej polszczyzny może być frajdą.

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 14-04-2016 21:45

Paulina Mikuła, którą niektórzy z Was mogą kojarzyć z kanału Mówiąc inaczej na YouTubie, swoją książką kupiła mnie już od pierwszych stron. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z dużym dystansem podchodzi do omawianych przez siebie tematów. Zachowuje też zdrowy dystans do siebie i swojej twórczości. Świadczy o tym, chociażby umieszczony we wstępie Dekalog Czytelnika, czyli 10 praw każdego, kto sięgnie po tę książkę. O co dokładnie chodzi przekonacie się, gdy odważycie się sięgnąć po ten poradnik języka polskiego. ????

Co znajdziemy w książce Mówiąc inaczej? Przede wszystkim wiele informacji o języku polskim i jego zasadach. Informacji, które zostały podane w niezwykle przystępny i zabawny sposób. Czytając tę książkę, nie sposób się nie uśmiechnąć. Paulina Mikuła pisze o interpunkcji, ortografii, mowie potocznej, wulgaryzmach i wielu innych kwestiach. Co ważne nie skupia się jedynie na dawno utartych zasadach, ale omawia również współczesne zjawiska językowe, jak chociażby umieszczanie emotikon w tekście. Jeden z rozdziałów poświęcony jest również uważnemu czytaniu, słuchaniu oraz temu, jak ważna jest dykcja w naszej wymowie.

Na końcu książki znajdują się teksty i testy, które mają sprawdzić, czy uważnie czytaliśmy i ile nam z tego czytania zostało w głowie.

Warto zwrócić uwagę na anegdoty i ?patenty? na zapamiętywanie niektórych reguł, które przytacza autorka. Naprawdę jest dużo śmiechu, dzięki czemu wiedza lepiej wchodzi do głowy.

Melody24

ilość recenzji:1

brak oceny 12-04-2016 13:59

Nasz ojczysty język jest zaliczany do jednych z tych języków, które sprawiają najwięcej kłopotów. Intrygujący jest fakt, że nawet my, jako Polacy mamy z nim wiele problemów. Problemów, z których zdajemy sobie sprawę oraz z tych, o których nie mamy bladego pojęcia :)
Chcąc ?podciągnąć? się trochę w ojczystym języku pasowałoby może zapisać się na kurs ? (wstyd!) Albo poświęcić długie wieczory na wertowanie słownika lub czytanie nużących niekiedy zasad gramatyki ? Lecz przecież nikt z nas nie ma na to czasu ani ochoty! Więc teraz co, poddajemy się ? Nie! Jest dla nasz szansa w postaci książki Pauliny Mikułuy, ?Mówiąc inaczej?.
Autorka jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim więc z pewnością możemy jej zaufać w kwestii merytoryki. Wie jak mówić i także wie jak pisać, dzieląc się tą wiedzą z nami na swoim vlogu a teraz także za pośrednictwem książki.
Od strony technicznej książka została bardzo dobrze wydana. Przejrzyste rozdziały, które można czytać bez ładu i składu ? od tak, na wyrywki. Autorka posługuje się prostym językiem, skierowanym bezpośrednio do czytelnika. Brak w niej szkodliwej ?pompatyczności?, mamy wrażenie że mówi do nas dobra koleżanka z sąsiedztwa.
Do naszych rąk trafia książka dzięki której możemy uczyć się jak dzieci, poprzez zabawę.
Wiedzę o języku trzeba umieć przekazać nie zmuszając czytelnika do przymusowej drzemki, Pani Paulinie wręcz doskonale to wychodzi! Książa jest zbiorem oraz podsumowaniem całej wiedzy i spostrzeżeń dotyczących funkcjonowania języka w rzeczywistości jaką udało jej się zdobyć.
Jest to ciekawe, proste i świetnie przygotowane kompendium dzięki któremu poprawimy nasz język oraz z pewnością nie raz błyśniemy przed znajomymi naszą wiedzą. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto chce lub nie chce się uczyć, w jednym i drugim przypadku korzyść będzie zanotowana ! :)

Kto czyta - nie pyta

ilość recenzji:350

brak oceny 5-04-2016 20:52

Język polski jest zaliczany do jednego z najtrudniejszych na całym świecie. Trudno się dziwić - nasza ortografia jest zakręcona niczym słoik na zimę, interpunkcja szalona, a mowa potoczna żyje własnym życiem... Zajrzyjcie zatem do książki Pauliny Mikuły, dzięki której nie tylko rozwiejecie swoje językowe wątpliwości, ale również zwiększycie swoją wiedzę i będziecie się doskonale bawić.
Wstyd się przyznać, ale sama również popełniam część z błędów wymienionych przez autorkę. Teraz postaram się trochę poprawić, choć może być ciężko. Na szczęście Paulina Mikuła tłumaczy zasady językiem potocznym i na pewno każdy ją bez problemu zrozumie. Dodatkowo książka jest przepełniona humorem i ironią, dzięki czemu czyta szybko i z przyjemnością. Oczywiście ? czasem są przytoczone pewne definicje czy zasady, ale przecież bez nich książka nie miałaby sensu! Autorka tłumaczy w taki sposób, że nie tylko wszystko szybko zapamiętacie, ale również zdrowo się uśmiejecie.
W Mówiąc inaczej przeczytacie o najczęstszych błędach językowych Polaków, związkach frazeologicznych, ortografii, interpunkcji, a nawet o wulgaryzmach czy dykcji. To ostatnie, jako przyszłego logopedę, bardzo mnie ucieszyło. Sama codziennie staram się pracować nad starannością wymowy.
Pod koniec książki znajdziecie również parę testów i sprawdzianów, dzięki czemu zweryfikujecie czy nauka nie poszła w las. Możecie również zrobić te testy przed lekturą książki ? jestem pewna, że zrobicie parę błędów, które (dzięki wskazówką Pauliny) szybko poprawicie. Poza tym: kto czyta ? nie pyta, bo zna ortografię! ;)
Część z Was na pewno zna już Paulinę Mikułę i jeżeli pokochaliście jej vlogowe oblicze, to na pewno pokochacie ją również jako autorkę. Ja szczerze mówiąc rzadko zaglądałam na YT, ale nadrobiłam zaległości i polubiłam Paulinę w obu wcieleniach.
Dzięki Mówiąc inaczej poznacie nie tylko zasady języka polskiego i błędy jakie popełniamy, lecz także dowiecie się nieco o świecie vlogów, mediów i nienawiści w internecie, potocznie zwanej hejtem.
Tę książkę polecam dosłownie każdemu: kochającym język polski, chcącym się doskonalić, mającym problemy z błędami, a także tym, którzy po prostu chcą się trochę pośmiać. Wiele bowiem można powiedzieć o tej książce, ale na pewno nie to, że jest nudna czy nadmiernie naukowa. Paulina Mikuła wykazuje się nie tylko wiedzą, lecz także inteligencją, lekkim piórem i umiejętnością nawiązania kontaktu z czytelnikiem ? nawet przez książkę.