Moja krótka historia

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

 Autor "Krótkiej historii czasu" w najprywatniejszej książce o sobie. Wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w trzysetną rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma - Galileusza. Za sprawą rodziny nauki ścisłe towarzyszyły Stephenowi Hawkingowi od najmłodszych lat. Koledzy z klasy, doceniając jego potencjał oraz niezwykłą inteligencję, już za młodu okrzyknęli go Einsteinem. Szkolne sukcesy w matematyce i fizyce w późniejszym okresie zaowocowały prestiżowymi studiami w Oksfordzie i Cambridge oraz działalnością naukową związaną z tematyką kosmologiczną. Krótko po 21. urodzinach znienacka pojawiają się pierwsze omdlenia i upadki. Długotrwałe badania, kolejne diagnozy, w końcu wyrok: rzadka, poważna, być może śmiertelna choroba.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 04.02.2014

RECENZJE - książki - Moja krótka historia

4.6/5 ( 20 ocen )
  • 5
    15
  • 4
    3
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Joanna Korneta

ilość recenzji:315

brak oceny 1-04-2014 23:22

Kitty Ferguson zaproponowała czytelnikom obszerną biografię Stephena Hawkinga, podając w niej kilka faktów, które z pewnością mogły zaintrygować szeroką publiczność. Po lekturze "Krótkiej historii Stephena Hawkinga" zrodziło się wiele pytań (i nadziei na komentarz znanego badacza) - teraz sam Hawking, najbardziej rozpoznawany fizyk, pozwala odbiorcom zajrzeć do swojego życia. "Moja krótka historia" to jego autobiografia - i w odróżnieniu od dzieła Kitty Ferguson, rzeczywiście jest krótka. Ma to związek z techniką przygotowywania tekstu: Hawking korzystał ze specjalnego programu, który wymuszał dyscyplinę myślową. Ponadto analityczny umysł również sprawia, że autor woli posługiwać się skrótami. Prezentuje swoje życie w oderwaniu od choroby: o stwardnieniu zanikowym bocznym wspomina tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne (a konieczne jest bardzo rzadko) - woli wracać myślami do czasów studenckich czy... do swoich związków. Nie braknie również rozdziałów poświęconych odkryciom naukowym i żartom kolegów po fachu. Bo Hawkingowi poczucia humoru nie brakuje. Mimo że autor chroni prywatność najbliższych, ucina wszelkie plotki czy domysły, otwarcie opowiadając o relacjach z kobietami. Nie stosuje zabiegów dyplomatycznych, a przy tym bardzo dobrze wie, czego oczekują od niego czytelnicy - i tego dostarcza. Przeplata opowieści z życia wzięte relacjami naukowymi przystosowanymi do możliwości odbioru zwykłych ludzi - nie zamęczy nikogo fizyką, za to może zainteresować własną pracą. "Moja krótka historia" to tom, który czyta się bardzo szybko nie ze względu na małą objętość, a - dzięki stylowi autora. Hawking daje się poznać jako doskonały opowiadacz i przewodnik po życiu. "Moja krótka historia" to nie pełna żalu opowieść o zmaganiach z chorobą - a pełna uśmiechu relacja z życia człowieka, który czerpie radość z otoczenia.

re-cenzent

ilość recenzji:128

brak oceny 23-02-2015 18:31

"Moja krótka historia" to książka napisana przez jednego z najsłynniejszych naukowców a już na pewno przez najpopularniejszego fizyka czyli Stephena Hawkinga. Stephen z pochodzenia jest Anglikiem, jego ojciec ukończył medycynę na Uniwersytecie Oxfordzkim i również swojego syna namawiał aby ten poszedł w tym kierunku. Jednakże młody Stephen w zasadzie od zawsze przejawiał predyspozycje w ramach przedmiotów ścisłych, fizykę traktował jako przedmiot wyjątkowo łatwy i interesujący zatem swoje życie związał z tym działem nauki, jakkolwiek jest profesorem matematyki, która stanowi swego rodzaju język do opisu zjawisk fizycznych. Stephen podobnie jak ojciec ukończył Oxford następnie podjął studia doktorancie na innym znanym brytyjskim uniwersytecie a mianowicie Cambridge. Niestety coraz bardziej niedomagał w kwestiach zdrowotnych, zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Jednak pomimo szalenie ciężkiej choroby, zupełnego paraliżu, Hawking nie poddał się. Prowadził i nadal prowadzi badania, spotykał się z naukowcami na innych kontynentach, latał balonem, pływał łodzią podwodną jednym słowem robił to a nawet wiele więcej co zazwyczaj stanowi domenę ludzi w pełni sił. Stephen Hawking jaki wyłania się z książki to postać niezwykle barwna, z poczuciem humoru, ze zdrowym dystansem do własnych osiągnięć. Często powtarza, że wcale nie był najlepszy w szkole, było znacznie więcej bystrych uczniów z którymi rywalizował. Na studiach również nie przykładał się do nauki aż do czasu kiedy dotknęła go choroba. Wtedy zrozumiał, że być może nie uda mu się osiągnąć tego wszystkiego co zaplanował i nie wykorzysta swojego niebywałego potencjału. Wtedy zmotywował się do wytężonego intelektualnego wysiłku tym bardziej, że to jego ciało było niesprawne umysł jak najbardziej wciąż pracuje na najwyższych obrotach. Profesor Hawking to postać niebywała, zasługująca na podziw i uznanie, szczególnie przez ludzi, którzy poddają się w trywialnych sytuacjach. Dopada ich zniechęcenie i brak wiary we własne siły, w kontrze do takich osób odnajdujemy Hawkinga, który pomimo faktu, że choroba dotknęła go w bardzo młodym wieku, potrafi ją zaakceptować i czerpać radość z trudnego ale niezwykle owocnego życia.