Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Moja algierska rodzina

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Alice Schwarzer zaprzyjaźniła się z algierską dziennikarką Dżamilą w 1989 roku. Później poznała jej rodziców, braci, siostry, bratanków i siostrzeńców. Odwiedzając Algierię, świętowała z nimi Nowy Rok, tańczyła na weselach, rozmawiała o życiu, lękach i nadziejach, by w końcu - wspólnie z fotografką Bettiną Flitner - odmalować szczególny portret rodzinny. Starsze pokolenie, naznaczone okresem kolonialnym, wspomina wojnę o niepodległość i okres odnowy, gdy Algieria stała się "mekką rewolucjonistów". Na tożsamość średniego pokolenia największy wpływ miała tak zwana czarna dekada, czasy terroru islamistów i represji politycznych. I w końcu młodzi, rozdarci między tradycją a nowoczesnością, nie wiedzą jeszcze, w którą stronę zaniesie ich nurt historii.

A choć wśród rozmówców Schwarzer nie brakuje mężczyzn, szczególnie poruszające są spotkania tej niemieckiej feministki z kobietami - o różnych życiorysach, światopoglądach, marzeniach i ambicjach, ale wspierających się nawzajem w nieprzyjaznym kobietom świecie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 09.10.2019

RECENZJE - książki - Moja algierska rodzina

4/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2412

2-02-2021 19:03

Bardzo ciekawy reportaż. Przede wszystkim dlatego, że autorka cytuje wypowiedzi Algierczyków. Nie ma znaczenia to, że są to jej znajomi. A może właśnie ma, ponieważ są z nią bardziej otwarci, niż z obcą osobą. Dziennikarka kontaktuje się z różnymi pokoleniami, słucha tych, którzy pamiętają jeszcze czasy, gdy Algieria była francuską kolonią. Zapisuje wspomnienia tych członków rodziny, którzy walczyli o niepodległość i w 1962 roku udało im się ten cel osiągnąć. Przypominają sobie tamte nadzieje, tamtą radość, ale też ataki na Francuzów i Żydów, skutkujące eksodusem tej ludności do Francji. Rozmawia również z pokoleniem dzisiejszych czterdziestolatków, które przeżyło czarna dekadę, czyli wojnę domową w latach dziewięćdziesiątych, która pochłonęła około dwustu tysięcy ofiar. Wraz ze śmiercią ludzi, odeszły nadzieje na demokrację, a państwo się zislamizowało.? Spotyka się też z nastolatkami, chce się dowiedzieć, co oni myślą o przyszłości Algierii. Szkoda, że reportaż nie jest dłuższy, bardziej wnikliwy, że nie ma znajomych o bardziej ekstremalnych poglądach, którzy przedstawiliby swoje zdanie. Odrobinę irytuje, że dziennikarka cytuję wciąż te same dane i opinie. Niemniej jednak przeczytać warto. Zwłaszcza że reportaż wzbogacono o zdjęcia, które zdecydowanie wpływają na jakość książki. Polecam