Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Model interakcji postępowania przygotowawczego oraz postępowania głównego w procesie karnym

Monografie prawnicze

książka

Wydawnictwo C.H.Beck
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Publikacja stanowi w polskiej nauce procesu karnego pierwsze, kompleksowe opracowanie poświęcone układowi wzajemnych powiązań między postępowaniem przygotowawczym oraz postępowaniem głównym, które - występując na różnym poziomie ogólności - wpływają na ukształtowanie zasadniczych składników strukturalnych wytyczających wzorcowy przebieg procesu karnego na wymienionych etapach (interakcji postępowania przygotowawczego oraz postępowania głównego w procesie karnym).
Przyjmując założenie, że w schematach myślowych, którym jest obecnie podporządkowany przebieg polskiego procesu karnego, wynikających w przeważającej mierze z koncepcji procesu karnego ukształtowanej w latach 1944-1989, nie da się pomieścić przemyśleń dotyczących interakcji postępowania przygotowawczego i postępowania głównego, które byłyby w pełni adekwatne do współczesnych realiów i ugruntowanego podłoża demokratycznego, w książce podjęto próbę przekroczenia wynikających z tych schematów `barier koncepcyjnych` w drodze skonstruowania wzorcowego układu wzajemnej relacji między wymienionymi etapami procesowymi (modelu interakcji między tymi etapami w procesie karnym). W przedstawionym znaczeniu model interakcji postępowania przygotowawczego oraz postępowania głównego stanowi pewnego rodzaju szkielet przebiegu postępowania karnego w sprawach publicznoskargowych do momentu wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji. Konstrukcja modelu jest podporządkowana osiągnięciu celu horyzontalnego w postaci urzeczywistnienia sprawiedliwości proceduralnej w procesie karnym poprzez zapewnienie maksymalnego prawdopodobieństwa osiągnięcia sprawiedliwości materialnej w warunkach tego procesu.
Opracowanie zawiera analizę modelowych rozwiązań dotyczących relacji między postępowaniem przygotowawczym oraz postępowaniem głównym, które funkcjonują w polskim porządku prawnym oraz w systemach prawnych wybranych państw Europy Zachodniej. Towarzyszy jej wykorzystanie zarówno dorobku polskiej doktryny procesu karnego, jak i obcej, w szczególności niemieckiej nauki prawa karnego procesowego. Formułowane w opracowaniu tezy zawierają propozycje rozwiązań problemów, które zajmują centralne miejsce w trwającej obecnie w polskiej nauce procesu karnego dyskusji nad zmianą modelu procesu karnego oraz stanowią zasadniczy przedmiot intensywnych prac legislacyjnych zmierzających w tym kierunku.



Informacja o autorze:
Jarosław Zagrodnik - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył aplikację sądową (2002). Autor i współautor licznych publikacji o charakterze naukowym i dydaktycznym głównie z zakresu prawa karnego procesowego i prawa karnego skarbowego. Zajmuje się przede wszystkim problematyką uprawnień pokrzywdzonego w procesie karnym, przebiegu postępowania przygotowawczego, zagadnieniami z zakresu materialnego i procesowego prawa karnego skarbowego, a także - w mniejszym stopniu - problematyką odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz międzynarodowej współpracy w sprawach karnych.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: C.H.Beck
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 24.05.2013

RECENZJE - książki - Model interakcji postępowania przygotowawczego oraz postępowania głównego w procesie karnym, Monografie prawnicze

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0