Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro - Agnieszka Przybyła-Dumin - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro (miękka)

Problemy zachowania ginącego dziedzictwa

książka

Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro, Problemy zachowania ginącego dziedzictwa - opis produktu:

Dawny świat młynarstwa znamy dziś przede wszystkim z literatury czy filmu, ewentualnie zetknęliśmy się z nim w muzeum. Wiatraki i młyny poruszane kołem wodnym, niegdyś powszechnie występujące w wiejskim krajobrazie, spotkać można niemal wyłącznie w muzeach na wolnym powietrzu. Nieliczne obiekty zachowane w terenie zmieniły funkcje lub zostały zmodernizowane. Poza zanikiem budynków i urządzeń mamy do czynienia z postępującą utratą wiedzy i umiejętności, a tym samym elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego, bez których niemożliwe jest odtwarzanie procesów produkcyjnych i prezentacja funkcjonujących we właściwy sposób obiektów znajdujących się na ekspozycjach muzealnych. Młynarz - władający żywiołem powietrza i wody rzemieślnik - dziś jest jedynie bohaterem opowieści i nielicznych wspomnień.

Celem publikacji Młynarstwo tradycyjne - wczoraj, dziś, jutro... Problemy zachowania ginącego dziedzictwa jest przybliżenie tego odchodzącego w niepamięć świata. Autorzy artykułów opublikowanych w niniejszym tomie podjęli kwestię umiejscowienia wiatraków i młynów w kulturowym krajobrazie wsi, dziejów tych obiektów oraz związanych z nimi rodzin, ich obecności w ikonografii, a także utrwalonego w języku obrazu młynarstwa na przykładzie wybranych przysłów i związków frazeologicznych. Przedmiotem rozważań była ponadto ochrona młynarstwa wiejskiego w muzeach na wolnym powietrzu oraz przykłady rewitalizacji i adaptacji młynów do nowych funkcji, jak również działalność instytucji kultury, stowarzyszeń i innych podmiotów, której celem jest zachowanie tej części dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Nie zabrakło opisów wyników badań konkretnych obiektów czy śladów po tym przemyśle w wybranych rejonach naszego kraju.

Książka Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro Problemy zachowania ginącego dziedzictwa, pochodzi z wydawnictwa Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Autorami książki są Agnieszka Przybyła-Dumin, Barbara Grabny, Paweł Roszak-Kwiatek. Należy do gatunków: historia, inne. Książka Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro liczy 301 stron. Jej wymiary to 160x235. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Młynarstwo tradycyjne. Wczoraj, dziś, jutro, Problemy zachowania ginącego dziedzictwa

4.5/5 ( 6 ocen )
  5
  4
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.