Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Miedza

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

 Andrzej Muszyński to nowy mocny głos w polskiej prozie. Jego zbiór opowiadań Miedza jest przejmującą i wyrafinowaną literacko opowieścią o współczesnej prowincji Polski i życiu na pograniczu. To rzecz o utracie i poszukiwaniu wspólnotowości, która zwykle okazuje się utopią, o pomieszaniu języków i tożsamości. Czuła i szczera gawęda o pustych polach i wymarłych wsiach, o ostatnim chłopie i ostatniej miedzy - o świecie, który ginie, bo nie nadąża za pędem nowoczesności i nie umie zrezygnować ze swoich wartości. Ten świat właśnie Andrzeja Muszyńskiego wybrał na swojego kronikarza im poetę.


Andrzej Muszyński (ur. 1984) - pochodzi z Krzykawy. Jest pierwszym stypendystą Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i laureatem konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Publikuje w prasie i pismach literackich. Podróżuje, ale to tylko pretekst do powrotu do prowincjonalnych korzeni, o których pisze w swojej prozie. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi m.in. za trawers puszczy Minkébé w Gabonie. Kiedyś samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się także jego proza.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 02.10.2013

RECENZJE - książki - Miedza

4.7/5 ( 12 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 19-01-2016 11:25

"Miedza" Andrzeja Muszyńskiego to zbiór 9 opowiadań, których bohaterami są polska wieś, starająca się nie dać pochłaniającej wszystko cywilizacji, i ci, którzy o jej istnieniu stanowią. Wieś, która stoi na granicy miasta, bo też zaraz miasto/miasteczko ją połknie. I jej mieszkańcy, ci najstarsi, dla których wieś z dzieciństwa, z dziada pradziada, jest jedyną ojczyzną. To opowieść o zderzeniu starego z nowym, przy czym wynik tej starcia jest z góry wiadomy. To opowieść o wsi, która znika, umiera: odwieczną ścieżkę pokrywają brukiem, prastarą pustynię zalesiają, a Burkowi zabronią biegać samopas, bo szczekanie razi uszy miastowych, którzy tu budują sobie okazałe wille. Muszyński przenosi nas w świat umierający, będący do niedawna skarbnicą ludowej tradycji. Młodzi uciekają w poszukiwaniu lepszego życia i dopiero z czasem orientują się, że ceną jest utrata. Muszyński tworzy wspaniałych bohaterów: starych, odstających od dzisiejszej rzeczywistości chłopów, którzy mają w zanadrzu niejedną opowieść o swej małej ojczyźnie. Przenosi nas w świat były, przeszły, świat i naszego dzieciństwa, gdzie związki międzyludzkie oparte na kontaktach twarzą w twarz, a technika nie zdążyła jeszcze zamknąć człowieka w czterech ścianach; gdzie sanki, górki, jeziora, rzeki, hasanie po lasach, wdrapywanie na drzewa i jedzenie owoców prosto z krzaka, bo nikt nie krzyczał jeszcze, że to niezdrowe. "Miedza" to zbiór muśnięty melancholią, sentymentem, wzruszeniem, ale i szczerym, prostym humorem. Piękny, choć smutny: w bezpardonowej walce z nowoczesnością świat dawnych wartości wydaje się nie mieć szans.