Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Miasto dżinów Rok w Delhi (twarda)

książka

Wydawnictwo Noir Sur Blanc
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Miasto dżinów, wydane w 1993 roku, to owoc sześcioletniego pobytu autora w Indiach. Z pasją, a zarazem skrupulatnością historyka Dalrymple odmalowuje obraz stolicy Indii - miasta `stanowiącego niewyczerpaną skarbnicę opowieści, podań starszych niż przekazy historyczne`, miasta obfitującego we wspaniałości i okropieństwa, miasta-labiryntu usianego kopułami pałaców, miasta-śmietniska skąpanego w świetle przefiltrowanym przez misterne treliaże, miasta chaosu kipiącego ludźmi, rozkaszlanego od spalin i woniejącego przyprawami, miasta, w którym stulecia, a nawet milenia, przechowały się w stanie nienaruszonym, trwając obok siebie w doskonałej harmonii.

Warstwa po warstwie autor odsłania pokłady historii, ożywia ruiny, zaludnia mogolskie pałace, prowadzi czytelnika ciasnymi alejkami Starego Miasta, zgłębiając jego endemiczne hybrydy: średniowiecznych medyków, muzyków i kaligrafów, wyrusza z eunuchami (hidźra) `na jubel`, pije herbatkę z ostatnią mogolską księżniczką, odwiedza wykopaliska w poszukiwaniu prawdy historycznej zawartej w Mahabharacie. Zafascynowany hybrydalnym splotem kultur, islamskiej i hinduistycznej, indyjskiej i angielskiej, tropi ich pozostałości w architekturze i języku.


Oryginalny tytuł: City of the Djins
Przekład: Berenika Janczarska
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 03.03.2016

RECENZJE - książki - Miasto dżinów Rok w Delhi

4.5/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    0

Robert Woźniak

ilość recenzji:1

brak oceny 9-10-2016 15:49

Indie, większości z nas jawią się nam jako egzotyczny kraj, w którym magia nie zanikła a na każdym kroku możemy natknąć się na dowody, że ten kraj, w swojej historii, miał nieraz tak piękne momenty, że po prostu trzeba je poznać, bo warto.Z drugiej strony, to miejsce pełne kontrastów, w którym bogactwo, na niewyobrażalnym poziomie, styka się tu z nędzą, a kasty nadal wiodą swoje odwieczne spory. "Miasto dżinów.Rok w Delhi", to niezwykle interesująca pozycja, w której autor zawarł swoje przemyślenia, odczucia, które mu towarzyszyły podczas okresu, kiedy to mieszkał w niezwykłym kraju, jakim są Indie.Stykał się tu nie tylko z nowoczesnością, ale i z prastarymi rytuałami, zwyczajami, które są praktykowane do dzisiaj i co najważniejsze, wcale to nie razi, a mamy już przecież XXI wiek.Opisuje tu także, jak już wspomniałem kontrasty, jakie występują między bogatymi i biednymi.Wciąż żywy jest tu okres, kiedy to Indie podzieliły się na dwa państwa, a Pakistan, do dzisiejszego dnia jest jednym z największych wrogów indyjskich.Tysiące języków, setki religii i to wszystko w państwie, które ma ponad miliard osób je zamieszkujących. Mozaika złożona z tysiąca barw, która została złożona w tę książkę.Wspaniała opowieść, która mnie zachwyciła.Nietypowy reportaż, wzbogacony ciekawymi rysunkami.Polecam, nie tylko wielbicielom tamtych rejonów.

www.zapach-ksiazek.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 26-06-2016 12:11

?Miasto dżinów? jest swego rodzaju dziennikiem prowadzonym przez autora podczas pobytu w Delhi. A równocześnie zapisem prowadzonych przez niego badań historii tego miasta. Jeżdżąc w historyczne miejsca, szukając śladów w bibliotekach i starych zapisach podróżników, rozmawiając z ludźmi i obserwując codzienne życie autor stara się odtworzyć historię tego niezwykłego miejsca i przedstawić ją z podziałem na poszczególne okresy. Jako wyznaczniki epoki stawia wybitne bądź sławne osobowości, najlepiej oddające ducha tamtych czasów. Ta książka to wspaniały zapis nie tylko z historii Indii, lecz także kultury i społeczeństwa na przestrzeni lat. Pokazuje niesamowitą zdolność Delhi nie tylko do odradzania się wciąż na nowo, lecz także wchłaniania elementów kultur napływowych i wpisywania ich w swoją własną, czyniąc ją jeszcze bardziej niesamowitą.