Miara człowieka - Marco Malvaldi - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Miara człowieka (miękka)

książka

Miara człowieka - opis produktu:

Intrygująca akcją, skrząca się dowcipem powieść o Leonardzie da Vinci i renesansowym Mediolanie.

W 500. rocznicę śmierci geniusza znany włoski pisarz przywraca go do życia w roli detektywa.

Jesienią 1493 roku mediolańczycy często widują na ulicach miasta mężczyznę około czterdziestki, w długim różowym płaszczu, pogrążonego we własnych myślach. Mieszka przy swojej pracowni z matką i ulubionym, choć krnąbrnym uczniem. Nie jada mięsa.

Pisze wspak. I ma nieustanne problemy z egzekwowaniem zapłaty od zleceniodawców.

To Leonardo da Vinci: jego sława już przekroczyła Alpy, docierając do króla Francji Karola VIII, który wysyła do Mediolanu legatów z prośbą o wsparcie w wojnie z Aragończykami, ale też z tajną misją dotyczącą Leonarda. Wiadomo, że nosi on pod tuniką, blisko serca notatnik, w którym zapisuje swoje najśmielsze pomysły - może i ten na niezwyciężoną machinę wojenną?

Rządzący Mediolanem Sforza także potrzebuje talentów Leonarda, i to nie tylko po to, by ukończył wreszcie projekt konnego pomnika jego ojca. Na zamkowym dziedzińcu znaleziono martwego mężczyznę. Trzeba więc czym prędzej oddalić cień zarazy i przesądów, a da Vinci - z wielu powodów - nie może odmówić swojemu panu.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -39%
Opowieść podręcznej

Margaret Atwood

miękka
24,34 zł 39.90
 • -32%
Śmierć Jezusa

John Maxwell Coetzee

miękka
27,20 zł 39.99
 • -39%
Testamenty

Margaret Atwood

miękka
24,34 zł 39.90
 • -35%
Pragnienie

Amelie Nothomb

miękka
22,69 zł 34.90
 • -34%
Uległość

Michel Houellebecq miękka

26,40 zł 39.99
 • -43%

Marco Malvaldi - przeczytaj też

 • -22%
Trzy karty

Marco Malvaldi

miękka
19,46 zł 24.94
 • -22%
Wyższa karta

Marco Malvaldi

miękka
22,55 zł 28.92

Zobacz również

 • -35%
Testamenty

Margaret Atwood

twarda
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -29%
Totalna magia

Alice Hoffman

miękka
27,62 zł 38.89
 • -35%
Złodziejka truskawek

Joanne Harris

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 12.3.2020
 • -31%
Okno z widokiem

Magdalena Kordel

miękka
26,21 zł 37.99
 • -40%
Podróż Cilki

Heather Morris

miękka
22,74 zł 37.91
 • -42%
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Miara człowieka
3/5 ( 1 ocena )
  5
  0
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Coś Na Półce

 • 20-09-2019
 • 04:43

Da Vinci ? detektyw?

Książka dla której inspiracją był niekwestionowany geniusz epoki renesansu ? Leonardo da Vinci. ?Miara człowieka? nie jest jednak bynajmniej żadną biografią (ani niczym na jej kształt), lecz mieszającym historię z sensacją kryminałem, w którym da Vinci jest z jednej strony uwikłany w knowania króla Francji, z drugiej zaś próbuje sprostać zadaniom? detektywa.

Schyłek XV wieku. Leonardo da Vinci mieszka w Mediolanie tworząc, rozmyślając i snując wizje mające w przyszłości popchnąć ludzkość na nowe tory. Swoje najśmielsze pomysły spisuje w noszonym zawsze przy sobie dzienniku, ten zaś staje się obiektem pożądania króla Francji. Dlaczego? Otóż dlatego, że według monarchy dziennik ten może skrywać tajemnicę broni, która pozwoli wygrać każdą wojnę ? a któż nie chciałby posiadać takiej machiny? Oraz wiedzy o tym, jak ją zbudować? Francuzi tropią więc Leonarda wypatrując sposobności do kradzieży, a sam Leonardo? bawi się w detektywa próbującego dociec przyczyn śmierci jednego ze swoich uczniów. Czy ta sztuka uda się renesansowemu mistrzowi? Czy tajemnicza śmierć ucznia i zapędy króla Francji są ze sobą powiązane, czy też nie mają absolutnie żadnych wspólnych mianowników? Odpowiedzi znajdziecie na kolejnych stronach :)

Generalnie rzecz biorąc, jako kryminał pomieszany z sensacją, książka jest w stanie wciągnąć i naprawdę nieźle się ją czyta. Niestety dużo gorzej to wygląda jeśli człowiek zda sobie sprawę z tego, że da Vinci został tu sprowadzony do roli detektywa i że całość jest de facto wspomnianym kryminałem? Tak mi się wydaje, że nie tego oczekiwałaby lwia część czytelników chcących dostać książkę z da Vincim w roli głównej. Fajnego odmalowania realiów epoki nie sposób co prawda autorowi w tym miejscu odmówić, jednakże pomysł na fabułę i na sprecyzowanie roli w niej dla samego Leonarda? chyba nie jest do końca trafiony.

Lektura jest jako pewna całość ciekawa, aczkolwiek jednak nieco chaotyczna, co może być względem niej kolejnym zarzutem. Chaos ów polega zaś na tym, że renesansowy Mediolan przekształcono tutaj w arenę kryminalnych zdarzeń i międzynarodowych knowań, w których detektywistyczne zagadki i plany kradzieży własności intelektualnej grają pierwsze skrzypce. Trochę to sztuczny pomysł?

?Miara człowieka? nie tylko jednak samymi wadami stoi ;) Poza dobrym poziomem jeśli chodzi o treść detektywistyczną na uwagę in plus zasługuje humor i zdarzające się odwołania do teraźniejszości :) Przydaje to książce sporo luzu i ? moim skromnym zdaniem ? trochę odwraca uwagę od wad książki.

Czy warto przeczytać? Generalnie rzecz ujmując? tak. Aczkolwiek ostrzegam ? jeśli spodziewacie się hołdu dla Leonarda da Vinci i poważnego, monumentalnego potraktowania tej postaci w kontekście historycznym, to możecie się zawieść.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Matka z książką

 • 19-05-2019
 • 21:43

?Miara człowieka? to książka której głównym bohaterem jest Leonardo da Vinci, przedstawiony jako ktoś w rodzaju renesansowego Sherlocka Holmesa. Znany wszystkim bohater musi wyjaśnić smierć swojego byłego ucznia a przy tym pilnować swoich cennych notatek na które chrapkę ma król Francji.
Intryga w tej powieści jest zawiła, ale przyznać trzeba że to czasy kiedy wszystkie intrygi były zawiłe a zamieszane w nie osoby często pozostawały w ukryciu, wykorzystując do działania swoich podwładnych. Przyznaję że trudno przebrnąć przez początek tej powieści ze względu na mnogość bohaterów. W tym przypadku nie pomaga nawet spis osób znajdujący się na początku książki. Nazwiska, tytuły i powiązania są naprawdę trudne do zapamiętania, ale po kilkudziesięciu stronach jest to coraz łatwiejsze.
Ciekawym rozwiązaniem jest w tej książce rola narratora - wchodzi on w dyskusję ze współczesnym czytelnikiem, nawiązuje do aktualnych wydarzeń i wynalazków, momentami nawet żartuje. Mnie akurat nie przypadła do gustu taka forma narracji, choć muszę przyznać że to pierwsza książka w której się spotykam z takim zjawiskiem.
Ogromny plus daję autorowi za wyjaśnienie które fragmenty są faktami historycznymi, a które są po prosu jego fantazją. Jak podkreśla sam autor - nie jest to książka historyczna a powieść i tak ją trzeba oceniać. Moim zdaniem jest to książka dla sympatyków takiego gatunku ponieważ trzeba zmierzyć się z dość trudnym językiem a także przedstawieniem wydarzeń z różnych perspektyw, których granice są czasami zatarte. Książka z wątkiem detektywistycznym na poziomie psychicznym - fan akcji raczej nie będzie usatysfakcjonowany z tej lektury.

Czy recenzja była pomocna?