Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

MASA o kobietach polskiej mafii

Jarosław `Masa` Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?
  Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z., żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Kim wreszcie były tzw. git-falbany, czyli prawdziwe kobiety mafii? Na te i wiele innych pytań odpowiada Arturowi Górskiemu Jarosław Sokołowski, pseudonim "Masa". Ta opowieść odsłania przed czytelnikiem nie tylko postaci kobiet mafii, ale także obraz Polski w latach 90. `Choć pewnie wielu to oburzy, nie można pominąć tego, że polska mafia, silnie związana z polityką i biznesem, była jednym z mitów założycielskich III RP` - mówi Górski.
  Masa był jednym z najbardziej wpływowych gangsterów tzw. grupy pruszkowskiej - był w niej od samego początku i wywalczył dla niej czołowe miejsce na gangsterskiej mapie kraju. Nigdy nie znalazł się na samym szczycie władzy (gdyby tam się znalazł, nie mógłby uzyskać statusu świadka koronnego), ale był na tyle wysoko, że doskonale wiedział, jak ta władza funkcjonuje i jakimi ludźmi są bossowie. To właśnie dlatego wspomnienia Masy są wiarygodniejsze (i ciekawsze) od relacji innych gangsterów, którzy zajmowali najważniejsze miejsca w hierarchii pruszkowskiej mafii, choć sam autor początkowo miał pewne wątpliwości: `Podejrzewam, że z początku obaj sobie nie ufaliśmy: ja zakładałem, że Masa przedstawi mi swoją wersję, która nie we wszystkich elementach będzie godna z prawdą obiektywną. Mówiąc krótko, sądziłem, że będzie chciał wybielać siebie i pogrążać przeciwników. Mogę zapewnić, że na pewno Masa się nie wybiela`.
  Pracując nad książką, Górski odbył ponad sto spotkań z Masą, a każde z nich było wielkim przedsięwzięciem logistycznym: każdorazowo zgodę musiał wyrazić Zarząd Ochrony Świadka Koronnego Centralnego Biura Śledczego, miejsce i godzina spotkania były do ostatniej chwili tajne, Górski nie mógł też od razu korzystać z dyktafonu. Efektem tych wielogodzinnych spotkań jest pierwsza tak szczera "spowiedź" najsłynniejszego świadka koronnego w Polsce. Sam Masa zapewnia: `Ta książka pokaże czytelnikom, co to znaczyło być pruszkowskim gangsterem, jakie profity i zagrożenia się z tym wiązały. Mówiąc krótko - takiego filmu nie zobaczycie w żadnym kinie! Zapewniam, że odsłonię przed wami świat, z którego istnienia w ogóle nie zdawaliście sobie sprawy.`

 `Wiele osób odradzało pisanie tej książki. Ci, o których napiszecie, wciąż są groźni! - ten argument padał najczęściej. Inny był taki, że podstarzałym gangsterom należy dać już spokój, bo przecież odpokutowali swoje winy, a jeśli nawet nie odpokutowali, to po co wywlekać stare sprawy?
  W tej książce znajdują się rzeczy niewygodne dla wielu - i dla gangsterów, i dla biznesmenów, i dla polityków, a nawet dla celebrytów. Także dla samego Masy, który nie wybiela siebie, ale też nie oszczędza dawnych kompanów. Intencja była jasna: cała prawda i tylko prawda. Nawet jeśli nie wszyscy w nią uwierzą.`
  Artur Górski


Artur Górski - dziennikarz, pisarz, autor wielu powieści sensacyjnych, m.in. "Gucci Boys", "Al Capone w Warszawie", "Zdrada Kopernika", a także książek z gatunku non-fiction "Świat tajnych służb" i "Gang". Specjalizuje się w problematyce międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Do niedawna redaktor naczelny "Focusa Śledczego", obecnie redaktor Focusa Historia.

Jarosław Sokołowski - pseudonim Masa, były przestępca, jeden z najbardziej wpływowych gangsterów tzw. grupy pruszkowskiej, od 2000 r. świadek koronny. W latach 90. blisko związany z jednym z pruszkowskich bossów Andrzejem K. Pershingiem. Skłócony z większością szefów mafii. Dzięki jego zeznaniom udało się pogrążyć "Pruszków". Do niedawna felietonista Focusa Śledczego.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 18.03.2014

RECENZJE - książki - MASA o kobietach polskiej mafii, Jarosław `Masa` Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim

4.2/5 ( 16 ocen )
  • 5
    10
  • 4
    1
  • 3
    3
  • 2
    2
  • 1
    0

Piegus jz

ilość recenzji:2

brak oceny 10-02-2019 12:16

Książka wywołała u mnie skrajne emocje, byłam zaciekawiony a niekiedy oburzona lekkością scen opisujących krzywdy robione kobietom . Nie wierzyłam w głupotę i naiwność niektórych z kobiet. Jednak myślałam, że książka będzie zawierała więcej opisów odnośnie partnerek czy kobiet mafii jak nazwa wskazuje, a w większości skupia się ona na stosunku gangsterów do płci przeciwnej i ich przedmiotowym traktowaniu.

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 6-03-2016 13:55

Masa to najbardziej znany gangster w Polsce. Pochodzi z mafii pruszkowskiej i po objęciu programem świadka koronnego zaczął opowiadać o swoim dawnym życiu. Dzięki tym opowieściom udało się zamknąć pewną część dawnego półświatka. Oprócz tego powstał zbiór rozmów Artura Górskiego z ?Masą? na temat działania i życia mafiosów, którego pierwsza część poświęcona jest kobietom. W tym tomie możemy przeczytać w jaki sposób można było zostać Miss Polski, jaką rolę odgrywały partnerki w życiu gangsterów, oraz jak przestępcy obchodzili się z otaczającymi ich kobietami.
Po przeczytaniu tego tomu byłem zawiedziony. Nie byłem zawiedziony treścią książki, lecz tym co opowiadał Sokołowski. Wizerunek kobiet, które miały kontakty z mafiosami wyłaniał się straszny. Wracając do samej książki, to jest ona łatwa w odbiorze, czyta się ją jak opowiadanie, a pytania Górskiego do Sokołowskiego są trafne. Często pytanie, które zadawał dziennikarz było dokładnie tym pytaniem, które sam bym zadał. Dzięki temu można poczuć się jakby samemu prowadziło się rozmowę z byłym mafiosą.
Książkę polecam wszystkim tym którzy żyli na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia i pamiętają czasy w których mafia pruszkowska prowadziła swoje interesy. Książkę polecam również ?młodym dorosłym? którzy chcieliby się dowiedzieć w jakich warunkach byli zmuszeni żyć ich rodzice oraz jak szerokie były macki mafii, które sięgały praktycznie wszędzie. Na pewno tytuł nie nadaje się dla młodzieży, z powodu dużej wulgarności i opisów stosunków damsko-męskich, które przez młodszego czytelnika mogą niepotrzebnie stać się głównym wątkiem, a przez to cała książka być źle zrozumiana.
Jedyne co można zarzucić książce to fakt, że nie ma przedstawionej wersji wydarzeń innych gangsterów. Jednak uważam, że nie jest to warte uwagi, w końcu świadkiem koronnym może zostać jedynie osoba która jest gotowa opowiedzieć ze szczegółami prawdziwą wersję wydarzeń. Nie raz usuwano ?koronę? ludziom których historie nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Okładka pierwszej części serii przedstawia Jarosława Sokołowskiego siedzącego na ławce. Jest wyrazista i dobrze charakteryzuje o czym jest. Sokołowski jest otwarty na rozmowę, opowiada jakby siedział wraz z czytelnikiem na ławce, lecz nie widać jego twarzy, co dodaje powagi całej opowieści.
W książce znajdziemy wiele archiwalnych zdjęć na których widzimy osoby i sytuacje o których jest mowa w tekście. Tom ten ma niecałe 250 stron jest napisany standardową czcionką, więc wygodnie się go czyta.
Moja ocena: 7.5/10

Patrycja

ilość recenzji:3

brak oceny 15-06-2014 23:43

Polacy nadal fascynują się historią rodzimej mafii. Pruszków i Wołomin ? publikacji o polskiej mafii jest sporo, a nowe rewelacje na ten temat ciągle powstają. Jednym z najnowszych wydawnictw jest "Masa o kobietach polskiej mafii", czyli książka w pełni szczera, bo tylko ?Masa wie, jak było naprawdę?.
Nigdy nie kolekcjonowałam wycinków z gazet związanych z polską mafią. Bez bicia przyznaję, że nie jestem znawcą w tej dziedzinie. Kilka lat temu z ogromną ciekawością przeczytałam ?Alfabet mafii?, widziałam ?Świadka koronnego? i ?Odwróconych? ? do samego serialu chętnie wracam ze względu na świetne kreacje aktorskie. To tyle. Jednakże pomyślałam, że ciekawym dopełnieniem tego, co już wiem może być opowieść o kobietach.

Ciąg dalszy recenzji znajdziecie na Co niedzielę nowa recenzja! Serdecznie zapraszam!

WeraXXXX

ilość recenzji:1

brak oceny 22-04-2014 13:20

Masa o kobietach polskiej mafii to dobra, lekka książka, która otwiera oczy na struktury gangów działających w Polsce i pozycje kobiet w nich żyjących. Nie wiem czy powstał jakiś inny dokument, który traktowałby o tym temacie. Książka jest o tyle realistyczna, że powstała w oparciu o wywiad z Masą, czyli jednym z pruszkowskich gangsterów, a więc osobą, która relacjonuje wszystkie fakty z pierwszej ręki. Sokołowski (Masa) jest bezkompromisowy i mówi wprost przedstawiając mafijny świat jako rzeczywistość pełną seksu, pieniędzy i obrzydliwości. Odważnie, bezpośrednio, czasami irytująco, ale realistycznie. Warto przeczytać jeśli ktoś interesuje się mafią w Polsce.

zielonacytryna

ilość recenzji:34

brak oceny 4-04-2014 10:38

Nie przypuszczałam, że jakakolwiek książka dotycząca polskiej przestępczości zorganizowanej zrobi na mnie większe wrażenie, niż wydany jesienią ubiegłego roku "Nowy alfabet mafii".

Zrobiła.

Kiedy przeczytałam ostatnią stronę książki Jarosława Sokołowskiego i Artura Górskiego "Masa. O kobietach polskiej mafii"... wbiło mnie w fotel. Przeczołgała mnie ta książka straszliwie, poczułam się poturbowana i rozbita na cząsteczki elementarne.

Cytat pierwszy (o wyborach miss):

"Powiem Ci szczerze ? środowisko dziewczyn startujących w wyborach miss było naprawdę specyficzne, zepsute do cna. Czasami trudniej było zbajerować prostytutkę w burdelu niż misskę. Pamiętaj, że to nie były jakieś zakompleksione tłumoki, ale piękne dziewczyny, często po studiach, z dobrych domów. Takie, które, przynajmniej teoretycznie, mogły wybierać spośród najlepszych partii i ostentacyjnie się cenić."(rozdział 2)

Cytat drugi (o tancerkach w klubie go-go):

"(...) robiłem musztrę. Wszystkie musiały stanąć w szeregu i rozebrać się do naga, a potem padała komenda: ?na kolana?. Wtedy chłopcy rozpinali rozporki i wkraczali do akcji. (...) kontakty ze mną nie stanowiły przeżycia aż tak traumatycznego. Gdybym płacił za seks, w ogóle nie byłoby się do czego przyczepić. Przecież ja nie znęcałem się nad tymi kobietami, a jedynie ?podawałem im loda?, co stanowiło dla nich ? żeby nie wychodzić poza branżę spożywczą ? chleb powszedni. A już te, które zabieraliśmy ze sobą na wyjazdy jako maskotki, mogły się wręcz uważać za nasze przyjaciółki, i to, na co czekaliśmy, robiły z własnej inicjatywy, bez żadnego przymusu. Raz-dwa i po wszystkim ? ja wracałem do żony, a one szły do pracy." (rozdział 5)

Wywiad z byłym gangsterem - teraz świadkiem koronnym - Masą, to prawdziwa opowieść o tym, jak zabawiali się chłopcy z Pruszkowa. Lejący się strumieniami alkohol, góry pieniędzy i tabuny kobiet dostępnych na każde skinienie - tak wyglądała ich rzeczywistość. Żony i partnerki siedziały cicho, udawały, że o niczym nie wiedzą, lub po prostu nie chciały wiedzieć. A mężczyźni byli bezwzględni. Brali to, o czym myśleli, że należy im się jak psu buda. Takie czasy, taka mentalność. Czy wierzę w te opowieści? Wierzę, bo podobne już moje ucho słyszało i o podobnych moje oko czytało.

"Masa. O kobietach polskiej mafii" to kawał porządnej literatury faktu. To taka książka, która nawet jeśli czytelnikowi wydaje się, że go nie zainteresuje, to i tak po kilku stronach wsiąknie w nią w całości. Czy muszę pisać o niej coś więcej? Nie chcę, nie czuję takiej potrzeby. Dla mnie to po prostu murowany kandydat do pierwszej dziesiątki najlepszych książek 2014 roku.