Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Ludzie z placu słońca

książka

Wydawnictwo Fundacja Instytut Reportażu
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Franek Kanalarz - deweloper, który postawił miasto pośrodku pustyni. Susana, która zamówiła w banku whoppera z serem, bo przestała się bać. Manuel, który przez 30 lat nie wychodził z domu. Pedro, syn obwoźnego handlarza, który zamiast mówić `Nie ma Boga, można wszystko`, powiedział `Zmarł Franco, można tańczyć w damskim szlafroku`. Pilar, która chciała stworzyć nową hiszpańską kobietę. Ada, która była skłoterką, a potem została pierwszą burmistrzynią w historii Barcelony.
To o nich jest ta książka.

Jest to też książka o Hiszpanii - kraju, który był przykładem sukcesu, ale z dnia na dzień zmienił się w `chorego człowieka Europy`. Wtedy na miejsce dawnej opowieści o Hiszpanii pojawiła inna: o nierozwiązanych konfliktach z przeszłości, o cenie rozwoju, o kraju, który zrobił gigantyczny skok - okazało się jednak, że ku kryzysowi. Ludzie z Placu Słońca to intymny portret kraju na rozdrożu. Miejsca, w którym coś się skończyło, a nowe jeszcze nie zaczęło. To reporterski przewodnik Hiszpanii z krwi i kości, a nie z turystycznego folderu. Książka powstała dzięki stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego i stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Fundacja Instytut Reportażu
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 04.02.2021

RECENZJE - książki - Ludzie z placu słońca

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2412

brak oceny 9-10-2017 14:12

Książka o absurdalnej okładce. W założeniu wydawcy ma zapewne przyciągać wzrok, jednakże, gdyby nie pozytywne opinie internautów, nie sięgnęłabym po te reportaże. I byłaby to niepowetowana strata. W tej niewielkiej pod względem objętości książce znajdziemy wiedzę o współczesnej Hiszpanii w pigułce. A także kilka informacji jak funkcjonowało to państwo na początku dwudziestego wieku. Kim dla Hiszpanów był generał Franco, jaki wpływ na życie narodu miała Falanga. Dowiemy się o boomie budowlanym oraz kryzysie, który nadciągnął zaraz za nim. Oraz o tym jak traktowani są uchodźcy w Melili. Poruszające w swej wymowie reportaże, ponieważ bazują na rozmowach z ludźmi, nie lansują napuszonych tez, a autorka nie chodzi w glorii nieomylności. I jedyny minus jaki wynalazłam, to błędy, które przeoczyła korekta, drobne potknięcia językowe czy powtórzenia. Na szczęście jest ich na tyle niedużo, iż nie uwierają podczas lektury. Polecam.

Paweł

ilość recenzji:1

brak oceny 16-05-2017 10:28

... Aleksandra Lipczak napisała kawał naprawdę dobrego reportażu. Wartościowego i ciekawego przede wszystkim dlatego, że skutecznie i z dużym wdziękiem dekonstruuje mit hiszpańskiego raju. Jeśli prawdę o Hiszpanii porównać do skarbu zagrzebanego na dnie oceanu, to Lipczak zanurkowała naprawdę głęboko, żeby go znaleźć. Sądzę, że dla wielu czytelników może to być odkrywanie na nowo kraju, który myśleli, że znają. Próżno też takich historii szukać w mediach.