Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Lecz nie było już świata. Miłość i śmierć. Wiersze

książka

Wydawnictwo Universitas
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Mija osiemdziesiąta rocznica śmierci Bolesława Leśmiana i zarazem sto czterdziesta rocznica jego urodzin. Mimo upływu lat twórczość autora Sadu rozstajnego (1912), Łąki (1920), Napoju cienistego (1936) oraz Dziejby leśnej (1938) fascynuje nadal. Więcej: fascynuje coraz bardziej! Dzisiaj mamy już pewność, że miejsce Leśmiana jest na szczycie Parnasu polskiej literatury, obok takich twórców jak Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid czy Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. A jednocześnie uświadamiamy sobie, że jego poezja ciągle i uporczywie wymyka się analizom i refleksjom literaturoznawczym; nie poddaje się też historycznoliterackiej kwalifikacji. Leśmian był zawsze poetą osobnym, za życia - prawie nieobecnym. W dwudziestoleciu międzywojennym uważano go za młodopolskiego epigona, nierozumiejącego współczesności. Wiele lat po śmierci poety Czesław Miłosz pisał: `Ważną nauką powinna być pomyłka mojego pokolenia co do Leśmiana, bo przesłonił go nam jego język młodopolski, a więc staroświecki (...), czyli byliśmy jak sprzedawca w sklepie konfekcji męskiej, który osądza dobro i zło według kroju ubrania`. Być może jest tak, że to właśnie Leśmian przeniósł model wrażliwości literackiej polskiego modernizmu w przyszłość – w sposób najbardziej wiarygodny, najpełniejszy i najbardziej przejmujący.

Poezja Leśmiana stawia pytania najbardziej fundamentalne. Dotyczą one istoty Boga, Miłości, Śmierci, Niebytu i Zaświatów. Dla twórcy Dwojga ludzieńków granice pomiędzy tymi pojęciami nie istnieją. W tej poezji Świat oraz Byt nie są warunkiem koniecznym dla zaistnienia Miłości. Kochankowie po śmierci `sił resztką dotrwali do wiosny, do lata,/ By powrócić na ziemię - lecz nie było już świata`...

Z upływem lat poezja Leśmiana staje się coraz większą filozoficzną łamigłówką w poetyckim stanie skupienia. Ale przede wszystkim - budzi w nas ciągle, może nawet coraz intensywniej, egzystencjalny niepokój, rodzaj tęsknoty za światem ciszy i niebytu, których natury nie jesteśmy w stanie rozpoznać, chociaż wiemy, że istnieją i są na wyciągnięcie ręki. Poeta zbliża się w swojej twórczości do tej tajemnicy i to w stopniu, który był udziałem niewielu polskich pisarzy. Czyni to w sposób, który uwiarygodnia siłę poezji i siłę polskiego słowa, na zasadach, które on sam i na własny rachunek tworzy.

Ten tom wierszy Bolesława Leśmiana, wraz z refleksją na ich temat najwybitniejszych polskich `leśmianologów`, oddajemy do rąk Państwa - w nadziei, że wzbudzą one Państwa zachwyt i zainicjują refleksję: pytanie o... SENS.

Andrzej Nowakowski
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Universitas
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 28.11.2017

RECENZJE - książki - Lecz nie było już świata. Miłość i śmierć. Wiersze

4.5/5 ( 13 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

ania2517

ilość recenzji:1

brak oceny 29-01-2018 18:25

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Długo zastanawiałam się nad zakupem tej książki. Jako że mam już kilka tomików wierszy Bolesława Leśmiana, to wydawało mi się oczywiste, że nie ma potrzeby dokładania kolejnego dzieła, którego zawartość dublowałaby się z wcześniej nabytymi książki. Postanowiłam jednak zaryzykować i nie żałuję! Tomik wydany przez wydawnictwo Universitas jest jednym z najpiękniejszych, jakie posiadam w swojej kolekcji. Cudowny, szlachetny papier, wspaniałe ilustracje wprowadzające w klimat kolejnych wierszy, wartościowe i ze wszech miar merytoryczne eseje naukowe, umieszczone na końcu książki wydatnie podnoszą jej wartość. Nie mogę nie wspomnieć też o detalach, takich jak umieszczenie daty urodzin i śmierci autora na obwolucie. Życzyłabym sobie, by każdy tomik wierszy wydany był w podobnym stylu. Piękny prezent dla kogoś, kto kocha poezję, ale i sztuki piękne. W tak wydanym Leśmianie nie można się nie zakochać. Bardzo polecam, moim zdaniem pozycja absolutnie unikatowa na rynku wydawniczym!