Lalka czyli rozpad świata - Ewa Paczoska - Książka | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Lalka czyli rozpad świata

książka

Wydawnictwo Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Oprawa miękka
Ilość stron 192
 • Dostępność niedostępny
 • Książki w promocji!

Lalka czyli rozpad świata - opis produktu:

Nowatorska interpretacja Lalki B. Prusa, której autorka szuka kontekstów pozaliterackich, historycznych, bada przestrzeń społeczną autora i jego czytelników. Lektura obowiązkowa polonistów i kulturoznawców. Autorka zanurza się w czas powstania powieści, przywołuje doświadczenia jej ówczesnych czytelników, sięga do literatury i prasy tamtej epoki, szukając śladów bohaterów powieści w dokumentach życia literackiego czy politycznego. Idąc za sugestiami Prusa, by jego utwór czytać jako powieść o rozkładzie, Ewa Paczoska wraca do najważniejszych polskich pytań końca XIX wieku, które wciąż nie straciły na aktualności. Lalka pokazuje rzeczywistość w trakcie wielkiej przemiany, nazywanej dziś nowoczesnością. To dlatego jej bohaterowie wciąż zadają sobie pytanie: co się z nami stało? Co się stało z naszą historią, teraźniejszością, co z przyszłością? Prus w Lalce rozpoznaje świat dotknięty destrukcją. Na oczach Wokulskiego rozpada się mit narodowej, ale także religijnej, wspólnoty, mit polskości uświęconej i niezwykłej, mity Polaka-rycerza, Matki Polki czy kobiety-anioła, w końcu wyobrażenie miłości ukształtowane przez literaturę romantyczną. Wszystko się zmienia i jednocześnie nazbyt szybko stabilizuje, to, co nowe, okazuje się skądś już znane, mieszają się konwencje i role, miksuje obcość i swojskość. Problemy Wokulskiego z własną tożsamością zostały tu także rozpoznane jako zjawisko typowe dla kultury wiktoriańskiego stłumienia. Czy więc kolejna zabawa Lalką. Jeśli tak, to jej przedmiotem, jak podkreśla autorka, nie są igraszki, lecz - życie. Ewa Paczoska, profesor historii literatury polskiej, pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przedmiotem jej zainteresowania jest literatura i kultura drugiej połowy XIX wieku, którą coraz częściej konfrontuje z wiekiem XX i pytaniami współczesności. Oprócz książki Lalka czyli rozpad świata (I wydanie 1995), opublikowała Krytykę literacką pozytywistów (1988) oraz tom studiów Dojrzewanie, dojrzałość i niedojrzałość. Od Bolesława Prusa do Olgi Tokarczuk (2004). Napisała wiele artykułów i studiów szczegółowych o literaturze drugiej połowy XIX wieku, jest redaktorką kilku książek zbiorowych, a także autorką licealnych podręczników do literatury Młodej Polski i pozytywizmu.

Lalka czyli rozpad świata - o czym jest książka?


Przed Tobą kolejna pozycja książkowa warta uwagi- Lalka czyli rozpad świata, od Ewa Paczoska. Lalka czyli rozpad świata spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, przypadnie więc do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom. Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, sięgnij po inne tytuły autora- Ewa Paczoska. Nie będziesz żałował! Lalka czyli rozpad świata i o wiele więcej tylko na Gandalf.com.pl!

Książka Lalka czyli rozpad świata pochodzi z wydawnictwa Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne. Autorem książki jest Ewa Paczoska. Należy do gatunków: dla dzieci i młodzieży, książki dla chłopców, książki dla dziewczyn, książki dla dziewczynek, książki o dzieciach, polskie książki dla dzieci. Książka Lalka czyli rozpad świata liczy 192 stron. Jej wymiary to 140x200.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: dla dzieci i młodzieży,  książki dla chłopców,  książki dla dziewczyn,  książki dla dziewczynek,  książki o dzieciach,  polskie książki dla dzieci
Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
Oprawa: miękka
Wymiary: 140x200
Ilość stron: 192
ISBN: 978-83-608-0764-4
Wprowadzono: 04.06.2008

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - Lalka czyli rozpad świata - Ewa Paczoska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.8/5 ( 5 ocen )
 • 5
  4
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: