Kwalifikacje zawodowe. Poglądy teoretyczne a rzeczywistość. - Urszula Jeruszka - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Kwalifikacje zawodowe. Poglądy teoretyczne a rzeczywistość.

książka

Kwalifikacje zawodowe. Poglądy teoretyczne a rzeczywistość. - opis produktu:

Rozprawa koncentruje się na kwalifikacjach zawodowych. Jej temat wpisuje się w rozwój nauk pedagogicznych i nauk o pracy. Wpisuje się również w nurt związku problematyki kształcenia zawodowego ze strukturą społeczno-gospodarczą kraju. Książka zawiera część teoretyczną i część empiryczną. Część teoretyczna poświęcona jest kształceniu i kwalifikacjom zawodowym w humanistyce. Jej treścią są: podmiotowość uczniów i pracujących, wpływy niektórych koncepcji filozoficznych na proces kształcenia zawodowego, problematyka wartości, wychowania ku wartościom oraz kwalifikacji zawodowych jako wartości, rozważania na temat kwalifikacji zawodowych jako celu kształcenia, wartości edukacyjnej, efektu kształcenia i wartości gospodarczej (rynkowej). Rozważania teoretyczne ogniskują się następnie na umiejętnościach. Umiejętności przedstawione zostały w aspekcie psychologicznym, pedagogicznym i prakseologicznym. Scharakteryzowane zostały różne drogi rozwijania umiejętności w procesie kształcenia, cechy struktur umiejętnościowych i ich rozwój, kwalifikacje cząstkowe jako struktury umiejętnościowe, a także umiejętności kluczowe i ich usytuowanie w układzie kwalifikacji. Standardy kwalifikacji zawodowych przedstawione zostały w kontekście badań pracy i ich zastosowań. Zamykając część teoretyczną, autorka przedstawiła stworzoną przez siebie pięcioczynnikową koncepcję rozwoju kwalifikacji zawodowych. Część empiryczna prezentuje wyniki badań nad kwalifikacjami zawodowymi uczniów kończących szkoły zawodowe - młodych ludzi stojących na progu startu zawodowego. Mieszczą się w niej metodologiczne założenia badań własnych, analizy wyników badań, ukazujących opinie i fakty zebrane za pomocą określonego instrumentarium badawczego; badania te pokazują, czy i jaka różnica zachodzi między kwalifikacjami, w które wyposaża uczniów szkoła zawodowa, a których oczekują od nich rynek pracy i pracodawcy. Przedstawione zostały tu także założenia teoretyczne oraz korzyści z nowego modelu kształcenia w zawodzie. Wnioski z badań i postulaty dotyczące pracy szkół, zawarte w zakończeniu, stanowią podsumowanie całości rozważań przedstawionych w pracy.

Książka Kwalifikacje zawodowe. Poglądy teoretyczne a rzeczywistość. pochodzi z wydawnictwa Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Autorem książki jest Urszula Jeruszka. Należy do gatunków: poradniki, praca, biznes, autokreacja. Książka Kwalifikacje zawodowe. Poglądy teoretyczne a rzeczywistość. liczy 433 stron. Jej wymiary to 165 x 237.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Kwalifikacje zawodowe. Poglądy teoretyczne a rzeczywistość.

4.5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  1
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.