Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Klangor i fanfary (twarda)

Opowieści z Mazowsza

książka

Wydawnictwo Iskry
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Gawędy o ciekawych zakątkach Mazowsza - prowincjonalnych miasteczkach, wsiach i odludziach, które omija "masowa" turystyka. Autor, ceniony krajoznawca i miłośnik mazowieckiego krajobrazu, pięknym językiem opowiada o zawiłej historii tych ziem i ich mieszkańców, przywołując wiele nieznanych faktów i ciekawostek. Dużo miejsca poświęca również przyrodzie - znajdziemy tu opowieści o bobrach, łosiach czy żurawiach, pradawnych puszczach i malowniczych rzekach.
Ta książka opowiada o prowincji mazowieckiej, o tym, co znajduje się poza rogatkami Warszawy. O wioskach i miasteczkach, zabytkowych kościołach i pałacach, o ludziach, którzy żyli w ich cieniu, lub swoim życiem dodawali im blasku, o zadziwiająco bogatej mazowieckiej przyrodzie, a większość z nas nawet nie podejrzewa Mazowsza o taką przyrodniczą rozpustę. Położone pośrodku Polski, nazbyt często lekceważone Mazowsze zasługuje na przyjaźń i umie się za nią odwdzięczyć. Osobom mu przyjaznym pokazuje miejsca wyjątkowe.
To, co najciekawsze, znajduje się zazwyczaj z dala od uczęszczanych dróg. A i przy tych uczęszczanych są miejsca, na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi. O takich miejscowościach, miejscach i zabytkach, zdarzeniach historycznych i legendach opowiada ta książka:
- o Białym Słupie w pobliżu Jeruzala,
- o stópce Matki Boskiej i stópce jej kotka w Pieczyskach,
- o dolinie Dzięciołka koło Czaplowizny,
- o kościółku na Pokrytych Wodach,
- o tym, czy baron Bisping zabił księcia Władysława,
- o chałupie z orzełkiem w Rząśniku,
- o bździelach koło Zakroczymia,
- o najmniejszym mieście w Polsce,
- o ligawkach z Sadownego,
- o Janie Baptyście z Wenecji,
- o tym, kto chodził na ryzę w Kamieńczyku,
- o gwieździe upadłej,
- o tym, czy Kampinos jest w Kampinosie,
- o ruinach pałacu Poniatowskiego w Górze,
- o Upartym Mazurze w Młocku,
- o tym, gdzie darł się po czarnych szczelinach poeta,
- o tym, jaką wieś polubiła Maria Dąbrowska i czemu,
- o nigdy nie zamarzającym źródle w Osiecku,
- o świętym, co ma trzy ucha,
- o tym, co rzekł łoś łosiowi na temat ryb,
- o pięknej Renie, co nago Bug przepłynęła,
- o wsi Daltrozów na ziemi grójeckiej,
- o ogromnym głazie w Zawadach,
- o sposobie fotografowania typów,
- o napoleońskich traktach,
- o okopach i śmiercionośnym gazie nad Rawką,
- o karawakach przy mazowieckich drogach,
- o konwaliach majowych i werblach dzięciołów,
i o wielu jeszcze innych ciekawostkach.


Lechosław Herz - z pochodzenia Galicjusz, od blisko pół wieku mieszka i pracuje w Warszawie. Z zawodu aktor, najdłużej i najserdeczniej związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie; z zamiłowania krajoznawca, regionalista, przyrodnik, podróżnik, publicysta, autor kilkuset artykułów i esejów, wielu przewodników i albumów o szeroko rozumianym krajoznawstwie. Szczególną popularnością cieszyły się jego przewodniki po Puszczy Kampinoskiej (kilka wydań), seria przewodników z cyklu "Podwarszawskie szlaki piesze", przewodniki Mazowsze oraz Tatry i Podtatrze a także "przewodniki dla dociekliwych" m.in.: Puszcza Kamieniecka i Biała, Chojnowski Park Krajobrazowy, Bolimowski Park Krajobrazowy. W wydawnictwie Iskry wydał tom esejów i opowieści krajoznawczych "Wardęga. Opowieści z pobocza drogi" (2010), po części o charakterze autobiograficznym; publikacja ta zdobyła Nagrodę Magellana jako najlepsza książka podróżnicza roku 2011.
Wieloletni członek Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego. Członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Inicjator powołania Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, wnioskodawca utworzenia kilkunastu rezerwatów przyrody na Mazowszu. Od 1965 roku zaprojektował około 2000 km szlaków znakowanych dla turystyki pieszej na terenach Parków Narodowych Kampinoskiego i Wigierskiego oraz w różnych regionach Mazowsza.
Oznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużony Działacz Turystyki, Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" przyznaną przez Ministra Środowiska, Złotą Odznaką PTTK, honorową odznaką "Miłośnik Puszczy Kampinoskiej". Za popularyzację wiedzy przyrodniczej i turystyki na terenach prawnie chronionych odznaczony Medalem Мazowieckiej Niezapominajki.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 10.05.2012

RECENZJE - książki - Klangor i fanfary, Opowieści z Mazowsza

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0