Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kawior i popiół (twarda)

książka

Wydawnictwo Świat Książki
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Moralne i polityczne dylematy pokolenia pisarzy, artystów i polityków, dla których komunizm był najpierw marzeniem, a potem koszmarem.
Marci Shore wykorzystała dostępne od niedawna materiały archiwalne z Polski, Rosji, Ukrainy i Izraela, stworzyła pasjonującą opowieść o dwudziestowiecznej polskiej awangardzie. Wyłania się z niej fascynujący obraz burzliwego stulecia i losów pewnej ideowej wspólnoty. Autorka rozpoczyna od wejścia tego pokolenia w dorosłe życie po pierwszej wojnie światowej i opowiada historię trwającej pół wieku wędrówki przez manifesty futurystyczne i poezję proliteracką, stalinowski terror i nazistowskie ludobójstwo. Wędrówki z literackich kawiarń do więziennych cel i korytarzy władzy.
Ta książka jest całkowicie oryginalna, a zawarta w niej wiedza historyczna - mówię to z pełną odpowiedzialnością - zapiera dech w piersiach. Shore stworzyła przenikliwe studium niektórych najbardziej kłopotliwych problemów dwudziestego wieku. - Jan Tomasz Gross, Princeton University.
Marci Shore jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Yale, specjalizuje się w historii Europy Wschodniej. Jej wcześniejsza książka "Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem" (Świat Książki 2008) została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. prestiżową Fraenkel Prize, przyznawaną autorom wybitnych dzieł z zakresu historii najnowszej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Świat Książki
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 12.11.2012

RECENZJE - książki - Kawior i popiół

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

alija

ilość recenzji:1

brak oceny 26-10-2016 21:23

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Podtytuł książki "Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem" lapidarnie streszcza jej treść.Głównymi bohaterami są poeci: Bruno Jasieński, Aleksander Wat, Władysław Broniewski, Julian Tuwim oraz działaczki komunistyczne: Janina Broniewska i Wanda Wasilewska. To opowieść o ludziach, którzy dostali się w tryby Historii i zostali przez nią zmieleni. Wydarzeniem decydującym o losie większości z nich była II wojna światowa oraz zetknięcie się z totalitaryzmem sowieckim.
Ta książka to kompedium wiedzy o fascynacji polskich inteligentów komunizmem. Czytelnicy, którym nieobce są biografie bohaterów tej książki, na pewno znajdą nowe informacje, nieznane z poprzednich publikacji, bo autorka dotarła do wielu źródeł. Ci, którzy zaczynają zgłębiać temat, dobrze zrobią, wybierając tę pozycję, bo jest ona napisana z dużą dokładnością. Autorka zachowuje obiektywizm, nie ocenia zachowania bohaterów, a udało jej się zaprezentować ich jako ludzi z krwi i kości, którzy z różnych przyczyn dokonali takich, a nie innych wyborów ideologicznych. Dociekliwość, znajomość tematu oraz uczciwość wobec niego amerykańskiej badaczki jest godna podziwu. Ta książka znacznie poszerza wiedzę.