Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kamienista droga (twarda)

książka

Wydawnictwo Novae Res
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Kamienista droga to opowieść o miłości i śmierci, osadzona w realiach kaszubskiej wsi. Jej bohaterami są młodzi ludzie urodzeni tuż przed końcem okupacji. Czas wojny, którego nie pamiętają, wywarł wyraźne piętno na losach ich rodzin.

Mariola, młoda wiejska dziewczyna, zakochuje się w przesiedleńcu ze wschodu. Matka dziewczyny nie akceptuje wyboru córki, ponieważ upatrzyła sobie na zięcia kogoś miejscowego. Do tego jest osobą apodyktyczną i okrutną, nieznoszącą żadnego sprzeciwu. Córka zmusza rodzicielkę do zaaprobowania jej decyzji poprzez zajście w ciążę. Do wesela jednak nie dochodzi, a dalsze życie bohaterów zamienia się w nieprzewidziany dramat.

Z napięciem oczekiwała odpowiedzi na swój pierwszy w życiu list napisany z takim wysiłkiem. Zapomniała przy tym o grożącym jej niebezpieczeństwie ze strony matki. W jej to ręce wpadł kolejny od Andrzeja list i rozpętała się burza z piorunami, jakiej ich zagroda od czasu przymusowej kolektywizacji wsi nie widziała i nie słyszała. Nie warto tego przytaczać. Ostatecznie Mariola otrzymała kategoryczny zakaz myślenia o Andrzeju i oficjalny areszt domowy o nieokreślonym czasie trwania. Była to dla niej klęska tak wielka, że prawie odechciało jej się żyć. Nie razy i szykany matki były w tym najgorsze, ale strach przed utratą ukochanego. Wówczas pomoc niespodziewanie pojawiła się ze strony mało spodziewanej: od ojczyma.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Novae Res
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 12.04.2011

RECENZJE - książki - Kamienista droga

4.5/5 ( 2 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Isadora

ilość recenzji:224

brak oceny 1-05-2011 12:56

Tytuł książki, sam w sobie dość neutralny, w niczym nie zapowiada głębokiego tragizmu wydarzeń, na jakich zasadza się fabuła powieści, ani w żaden sposób nie przygotowuje nas na olbrzymi ładunek emocji i grozy, który czai się w jej stronicach.
Jednak już pierwsze rozdziały utwierdzają nas w przekonaniu, że nie będzie to lektura łatwa ani pokrzepiająca lecz taka, która dotyka sedna istotnych dla każdego z nas kwestii: życia i śmierci, winy i odkupienia, miłości i nienawiści, samotności we wszelkich jej przejawach, a także uczuć, jakie w nas wywołują.
Akcja powieści toczy się w małej kaszubskiej wsi kilkanaście lat po zakończeniu II wojny światowej, której echa - jak się wkrótce okaże - odegrają niebagatelną rolę w tej dramatycznej historii. Młoda dziewczyna Mariola wraz z matką i ojczymem prowadzą niewielkie gospodarstwo; nie ma ona łatwego życia: apodyktyczna, okrutna matka traktuje ją jak niewolnicę, zaś rówieśnicy - jak trędowatą ze względu na skandal, jaki wywołała w młodości jej matka.
Rozpaczliwie samotna, zahukana, tęskniąca za jakimkolwiek przejawem uczucia dziewczyna wiedzie monotonny, jałowy żywot tylko czasem rozjaśniany przejawami nieśmiałej życzliwości ze strony ojczyma.
Desperacko pragnąc kochać i być kochaną wmawia sobie uczucie do Andrzeja, przesiedleńca ze wschodu, który jako jedyny zwrócił na nią uwagę. Pielęgnując w swojej samotności to uczucie, przez całe życie poniżana i zastraszana przez matkę dziewczyna postanawia wreszcie przeciwstawić się jej woli i wyjść za mąż za wybranka. Aby zmusić matkę do zaakceptowania jej decyzji, Mariola zachodzi w ciążę nie zważając na niepokojące pogłoski na temat prowadzenia się narzeczonego. Do ślubu jednak nie dochodzi, zaś okoliczności, które spowodowały jego odwołanie to dopiero początek gehenny Marioli. Nagle i niespodziewanie ta niepozorna i cicha postać staje się przyczyną i katalizatorem tragicznych wydarzeń, które na zawsze odmienią życie wielu mieszkańców wsi. Niepowstrzymany bieg wydarzeń doprowadza do trudnej do wyobrażenia katastrofy, która sieje prawdziwe spustoszenie pozostawiając po sobie nieutulony a niewczesny żal, nie dające się uciszyć, doprowadzające do obłędu wyrzuty sumienia oraz poczucie głębokiej pustki, niesprawiedliwości i beznadziei.
Lektura tej książki nasuwa pytanie - jak to się dzieje, że życie jednych przypomina prosty i szeroki trakt, a drugich krętą i kamienistą ścieżkę? Czy człowiek rzeczywiście jest kowalem swego losu i winnym nieszczęść, jakie go spotykają? W jakim stopniu jest w stanie wpływać na swoje życie? Ile zależy od nas samych, naszego charakteru, osobowości, ile od interakcji z otoczeniem, okoliczności?
Czy los jest nam z góry przeznaczony, czy też możemy go zmienić?
Jak potoczyłyby się losy głównej bohaterki, gdyby łączyły ją z matką zdrowe relacje cec[...]ące się wzajemnym zaufaniem, troską i zrozumieniem, gdyby uczucie matki do córki pozbawione było tego niszczącego, paraliżującego strachu o jej przyszłość wyrażającego się w szorstkich, pozbawionych czułości gestach? Krzywda, jaką jej wyrządzała odmawianiem własnego uczucia, nieustanną kontrolą i wymuszaniem bezwzględnego posłuszeństwa w zasadniczy sposób ukształtowała osobowość młodej dziewczyny i w tragiczny sposób wpłynęła na jej dalsze losy. Ujawnia się tu również dramat matki, która nie chce lub nie potrafi obdarzać czy też okazać córce miłości, którą w istocie do niej żywi. Tragedia, która dotyka obie kobiety, jest głęboka i nieodwracalna.
Książka ta aż kipi od emocji; buzują one i wypływają wraz z każdym wypowiadanym przez bohaterów słowem. Pretekstem do ukazania ich głębi, złożoności, nieprzewidywalności i niejednoznaczności staje się z pozoru błaha i sentymentalna historia osamotnionej dziewczyny szukającej kogoś, kogo mogłaby wreszcie obdarzyć uczuciem. Tragizm jej losów prowokuje do rozważań nad sensem i wartością ludzkiego życia, zasadnością i celowością podejmowania prób przejęcia kontroli nad własnym życiem, a także wpływu relacji międzyludzkich na kształtowanie psychiki.
To głęboko poruszająca lektura, która nikogo nie pozostawi obojętnym; na mnie wywarła ogromne wrażenie, a zaręczam, że niełatwo wycisnąć mi łzy z oczu. Tej książce się to udało, a dokonał tego nie tani sentymentalizm, lecz oszczędna, wręcz minimalistyczna narracja, która po prostu przygniata czytelnika potężną dawką uczuć i emocji. Paradoksalnie one prostu łagodnie emanują z postaci bohaterów nie narzucając się zupełnie czytelnikowi. Wywołanie podobnego efektu za pomocą tak ograniczonych środków to prawdziwa sztuka przed którą chylę czoła.
Polecam czytelnikom, którzy pragną przeżyć prawdziwie wstrząsającą i poruszającą, skłaniającą do głębokiej refleksji przygodę przemierzając meandry psychiki, labirynty uczuć oraz zawiłości ludzkiego charakteru.