Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Gryźgo idzie w świat (twarda)

książka

Wydawnictwo Skrzat
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Pewnego dnia Gryźgo, łaciaty podwórkowy kundel, postanawia wyruszyć w świat. Łatwo powiedzieć w świat, ale gdzie to naprawdę jest ? tego Gryźgo nie wie. Choć przecież najważniejsze jest samo postanowienie i tego trzeba się trzymać, trzyma się więc jak rzep kudłatego ogona. W trakcie swej psiej tułaczki spotyka niezwykłe stworzenia: klacz Zalotną, dwugłowego smoka Amadeusza, dzięcioła Łukasza, muchę Tańczącą z szybami i kotkę Dachówkę. Czy nowi znajomi pomogą mu w poszukiwaniu świata? Nie mam pojęcia, ale wiem jedno: Drogi Czytelniku, podróże kształcą...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Skrzat
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 30.04.2009

RECENZJE - książki - Gryźgo idzie w świat

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Sylwia Węgielewska http://magicznyswiatksiazki.pl

ilość recenzji:490

brak oceny 16-10-2013 12:00

Do biblioteczki mojej pięciolatki dołączyła nowa książeczka pt "Gryźgo idzie w świat". Jej autorem jest Piotr Rowicki - prozaik, dramatopisarz, autor kryminałów, powieści oraz książeczek dla dzieci. Ma już całkiem niezły dorobek na koncie. Jego twórczość została doceniona oraz nagrodzona.

Historia opowiada o piesku imieniem Gryźgo. Zamieszkuje on budę na podwórzu pana Naburmuszyńskiego, do której przywiązany jest starym łańcuchem, panem Żelazińskim. Pewnego dnia, podczas ulewy, jedno z oczek łańcucha pęka. Piesek jest wolny. Jednak zupełnie nie wie, co ma z tym faktem zrobić. Za namową pana Żelazińskiego postanawia wyruszyć w świat. Gryźgo ma jednak mały problem. Zupełnie nie zdaje sobie sprawy, gdzie ów świat się znajduje. Mimo to postanawia wyruszyć w drogę, aby go odnaleźć. Kogo spotka na swej drodze? Czego ciekawego się dowie? I czy znajdzie świat?

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu książeczki do ręki, to ładne i staranne wydanie. Twarda puchowa oprawa, miłe dla oka ilustracje wykonane przez panią Monikę Sommer oraz duża wyraźna czcionka to główne atuty tej książeczki. Pod względem wizualnym wypada więc znakomicie. Historia opisana wewnątrz również nie zawodzi. Jest ciekawa, a przy tym bardzo mądra. Mały Gryźgo podczas swej wędrówki w poszukiwaniu świata, spotyka przeróżne zwierzęta. Każde z nich ma mu do opowiedzenia swoją historię, z których wyciąga on odpowiednie wnioski. Czytając naszym dzieciom tę bajkę dowiedzą się one wielu interesujących rzeczy, które przydadzą im się w przyszłości. Autor wyraźnie daje do zrozumienia, że w dzisiejszych czasach brak odpowiedniego wykształcenia może utrudnić nam życie. Bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie dostaniemy upragnionej pracy. Poza tym mowa jest również o zachowaniu wieloletnich rodzinnych tradycji. Ważne jest, aby je kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom. I nie ważne jest, że czasem wykonywane przez nas czynności wydają się nam pozbawione sensu. W życiu bowiem bywa tak, że musimy robić rzeczy, które nie zawsze nam się podobają. Dziecko dowie się, że może je zawieść intuicja, że pomylą się w ocenie innej osoby. Jednak to zupełnie normalne i zdarza się każdemu, nawet najlepszym, więc nie należy się tym zbytnio przejmować. Na koniec młody czytelnik odkryje, że podróże kształcą. Spotykane osoby, zasłyszane opowieści, odwiedzane miejsca - to wszystko nas wzbogaca, zwiększa nasze życiowe doświadczenie i sprawia, że jesteśmy coraz to lepsi i silniejsi.

Czy warto sięgnąć po bajkę Piotra Rowickiego? Moim zdaniem powyżej napisałam dość, aby odpowiedź na to pytanie była oczywista. Mądra i kształcąca nasze dzieci książeczka. Warto zapoznać z tą historią młodych czytelników. Ze swojej strony polecam.

Moja ocena: 5/6

nor420

ilość recenzji:3

brak oceny 4-06-2009 14:59

Fascynacja najmłodszych dzieci odkrywaniem świata nie zna granic. Również uwielbienie, jakim maluchy darzą zwierzęta, jest powszechnie znane. Piotr Rowicki umiejętnie połączył te dwa tak bliskie dzieciom tematy, dzięki czemu stworzył zabawną, pełną przygód opowieść „Gryźgo idzie w świat”. I choć historia zagubionego kundelka jest krótka, to wszechobecny żart – zarówno słowny, jak i sytuacyjny – z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym czytelnikom.

Gryźgo jest łaciatym kundelkiem, który pewnego dnia, zerwawszy się z łańcucha, postanawia poznać świat. Jego wędrówka jest długa, pełna przygód i niebezpieczeństw. Na swojej drodze piesek poznaje nowych przyjaciół – klacz, dzięcioły i muchę – które pewnego dnia wybawią go z opresji. Gryźgo musi jednak w końcu podjąć ważną decyzję, dotyczącą powrotu do domu. Być może odkrywanie świata okaże się dla niego zbyt wielkim przedsięwzięciem.

Fabuła książki – choć prosta i dość przewidywalna – z pewnością zachwyci najmłodszych czytelników. Książeczka, mimo że podzielona na krótkie rozdziały, stanowi dość spójną historię. Zaczętej publikacji nie da się zatem odłożyć na następny dzień. Kolejne jej części są tak silnie ze sobą związane, że konieczne okazuje się przeczytanie książki za jednym razem. Dużą niespodzianką okaże się dla czytelników kreacja bohaterów i ich niecodzienne imiona. Na przykład główny bohater cały czas musi wyjaśniać napotkanym zwierzętom, że wcale nie ma zamiaru nikogo ugryźć. Inne postaci także mogą poszczycić się ciekawymi imionami. Warto przytoczyć tutaj Zalotną klacz, czy muchę Tańczącą z szybami. Stworzeni przez Rowickiego bohaterowie znacznie odbiegają od stereotypowych obrazów znanych czytelnikom z klasycznych bajek. Kot wcale nie boi się psa, mucha nikomu nie dokucza, za to notorycznie gubi skrzydła, a dzięcioł buntuje się przeciwko stukaniu w drzewo.

Kolejnym walorem książki są ilustracje. Rysunki stanowią tło dla opisywanej przez autora historii kundelka, miejscami ją doskonale uzupełniają. Rysunki znajdują się na każdej stronie publikacji – czasami składa się na nie zaledwie kilka wielobarwnych plam, często jednak mamy do czynienia z pełnowartościowymi, przekomicznymi portretami bohaterów. Ilustracje są kolorowe, stylistyką przypominając obrazki wykonane akwarelą.

„Gryźgo idzie w świat” to książeczka pełna optymizmu, która z pewnością rozweseli najmłodsze dzieci. Jednak także dorośli nie będą się przy niej nudzić. Autor zastosował bowiem subtelną aluzję do żartów, postaci czy sytuacji znanych przede wszystkim dorosłym czytelnikom. Starsi czytelnicy z pewnością dostrzegą grę intertekstualną, jaką zastosował Rowicki w imieniu muchy, zamieniając „Tańczącego z wilkami” na „Tańczącą z szybami”. Także aluzja do „Psa, który jeździł koleją” wydaje się nieprzypadkowa.

„Gryźgo idzie w świat” jest zatem publikacją interesującą pod względem estetycznym, ale też lekturą wartościową dla najmłodszych czytelników. Zamieszczone w książce ilustracje zapewnią sobie uwielbienie maluchów, a obecność zagubionego, ciekawego świata kundelka z pewnością wzbudzi radość małych odkrywców. Książka Piotra Rowickiego jest publikacją, która ucieszy małych czytelników i sprawi, że nieraz będą do niej wracać.