Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Fałszerze pieprzu (twarda)

Historia rodzinna

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

"Wbrew tytułowi, to nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej".
- Autorka

"To jest jedyny w swoim rodzaju żydowsko-polski dwuportret rodzinny. Żydowska połowa jest przejmująca, a polska fascynująca. Dla każdego, kto chce naprawdę wiedzieć i próbuje zrozumieć".
- Henryk Grynberg

"Fałszerze pieprzu to niezwykła książka pokazująca splątane polskie losy i zawikłane historie rodzinne. Autorka z czułością opisuje rodzinę swojego Ojca, o której w domu się nie mówiło. Pieczołowicie odtwarza losy żydowskich przodków, odnajdując ślady ich istnienia w przedwojennej prasie, archiwach, zapisach hipotecznych, książkach telefonicznych. Analizuje stare fotografie i zbiera ślady rozproszone pomiędzy Miedzeszynem, warszawskim gettem, Radomiem, Złoczowem, Oświęcimiem i Australią, odtwarzając światy ich życia i ich śmierci.
Z taką samą troskliwością opisuje przodków Matki z malowniczej polsko-saksońskiej rodziny. Wspomnienia i anegdoty o życiu kilku pokoleń Lachertów towarzyszyły autorce od dzieciństwa: ojciec rodu, który wygrał w karty karetę i spory majątek, sławny architekt, dyrektor wielkiego koncernu w carskiej Rosji, prominentny działacz Stronnictwa Narodowego. Ich dzieje toczą się w Warszawie, w Moskwie, na Wołyniu, wreszcie - w majątku Ciechanki na Lubelszczyźnie.

Monika Sznajderman odtwarza oba te światy z miłością i pietyzmem, uświadamiając nam zarówno ulotność istnienia, jak i złożoność polskich tożsamości oraz wartość i znaczenie pamięci".
- Prof. Barbara Engelking
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 22.11.2016

RECENZJE - książki - Fałszerze pieprzu, Historia rodzinna

4.6/5 ( 16 ocen )
  • 5
    14
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Magdalena Borkowska

ilość recenzji:326

brak oceny 28-04-2017 16:06

Przede wszystkim to bardzo emocjonalna i intymna opowieść o korzeniach: Sznajderman bada historię rodziny, w której łączy się tragedia Holocaustu rodziny ojca i wojenne, "postziemiańskie" losy rodziny matki. Opowiada, bo ojciec nigdy nie mówił. Analizuje swą przeszłość żydowsko-polską, choć tak niewiele wie o tej pierwszej: wszak tak niewielu z nich pozostało. Najtrudniejsze, gdy uświadamia sobie, że gdy dla jednych świat legł w gruzach, drudzy nadal oddawali się ziemiańskim rozrywkom. Teraz próbuje "przywrócić do życia" swych pomijanych przodków, za chwilę bowiem już nikt nie będzie o nich pamiętał, odkrywa więc to, co miało pozostać nieodkryte, szuka połączeń rodzinnych jeszcze w przeszłości: może minęli się gdzieś w drodze, może polski dziadek musnął wzrokiem tego żydowskiego, gdy ten szedł prosto w ręce śmierci, może obojętnie minął idącego do getta... Nie wszystko, co odkrywa, chciałabym wiedzieć, nie wszystko przynosi ukojenie, bo okazuje się, że czasem jednak lepiej nie wiedzieć...Bardzo wzruszający rozdział ostatni: ciężko wstrzymać łzy..