Edytoorstwo jako historia literatury - Tomasz Chachulski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Edytoorstwo jako historia literatury (miękka)

i inne studia o poezji XVIII wieku

książka

 • Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 384
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
  Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
  Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
  W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.

Edytoorstwo jako historia literatury, i inne studia o poezji XVIII wieku - opis produktu:

Książka jest zbiorem czternastu studiów odnoszących się do wieku oświeconego, przyporządkowanych kompozycyjnie do trzech segmentów tematyczno-problemowych: szukanie kształtu, szukanie sensów i "szukanie źródeł. Autor poddał badaniom rozległy materiał literacki, którego ramy chronologiczne stanowią Biblia oraz wczesna twórczość poetycka Adama Mickiewicza. W części pierwszej wskazał na rolę edytorstwa w badaniach literackich. Część druga przynosi studia analityczno-interpretacyjne utworów czołowych twórców wieku świateł; pod piórem Autora koronkowe analizy wierszy nabrały właściwego blasku. Część trzecia dotyczy obecności Biblii w świadomości literackiej epoki.

Prof. dr hab. Krystyna Maksimowicz

Tomasz Chachulski od wielu lat przykłada wielką wagę do praktyk edytorskich, a teraz te przeświadczenia, realizowane praktycznie, znalazły teoretyczny wyraz. Za szczególnie ważne uznałbym tu przypomnienie skierowane do historyków literatury, że zasadniczo ich praktyka opiera się na materialnej postaci tekstu, która jest efektem działań edytorskich. To wręcz swoiste napomnienie, by trud edytora widzieć nie tylko jako wysiłek sam w sobie, lecz jako niezbędny składnik w całym procesie rozumienia utworu i jego interpretacji, a następnie włączania go w większe całości porządkujące historię literatury.

W części drugiej szczególnie ważne są odczytania pojedynczych tekstów, odsłaniające ważne aspekty postaw twórczych ich autorów, najwybitniejszych poetów XVIII stulecia. Uwaga badacza koncentruje się na przedmiotach ujawniających się poprzez tekst, na porządku materii prześwitującym przez poetycką wyobraźnię - i słowa (szkice o poetyckich zegarkach, mieszkaniach, ogrodach). Takie spojrzenie wymaga ogromnej wiedzy o epoce, o jej kulturze materialnej, o więziach łączących ludzi, o ich świadectwach; jednocześnie wymaga kunsztu interpretacyjnego, by zharmonizować myślenie o dawnych rzeczach i o słowach.

Prof. dr hab. Marcin Cieński

Książka Edytoorstwo jako historia literatury i inne studia o poezji XVIII wieku, pochodzi z wydawnictwa Instytut Badań Literackich PAN. Autorem książki jest Tomasz Chachulski. Należy do gatunków: czasopisma, nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Edytoorstwo jako historia literatury liczy 384 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Edytoorstwo jako historia literatury, i inne studia o poezji XVIII wieku

0/5 ( brak ocen )
 • 5
 • 4
 • 3
 • 2
 • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.