Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Dziewięć osób, dziewięć ścieżek życia. Każda wiodąca przez inne doświadczenia religijne, każda niosąca niezapomnianą opowieść. Od rytualnej śmierci głodowej do tajemniczych praktyk tantrycznych, od boga wcielającego się w tancerza po rzeźbiarza stwarzającego boga z brązu. William Dalrymple dzieli się z czytelnikami wiedzą, którą zebrał, i historiami, których wysłuchał w ciągu swojego ponad dwudziestopięcioletniego pobytu w Indiach. Prowadzi nas na wrzące pogranicze pakistańskie, gdzie sufizm stawia czoło postępującej talibanizacji, i do Bengalu, gdzie składa się krwawe ofiary bogini Tarze, a boży minstrele głoszą, iż Najwyższej Prawdy należy szukać w sercu, nie w niebiosach. Oddaje głos buddyjskiemu mnichowi, który pokutuje za to, że zerwał śluby, by zbrojnie bronić Tybetu przed chińską inwazją, i devadesi, świętej prostytutce, która obie swe córki wprowadziła w zawód.
Nie ma w książce brytyjskiego pisarza i historyka powierzchownego urzeczenia egzotyką ani taniej sensacji - jest głęboki namysł nad sednem tożsamości religijnej, przekazem tradycji, przemianami społecznymi i zapamiętaniem w wierze. A przede wszystkim jest co najmniej dziewięć ścieżek wiary i dziewięć historii życia.

`Zachód lubi wyobrażać sobie religie Wschodu jako głębokie studnie starożytnej, niezmiennej mądrości, w rzeczywistości wiele z wątku i osnowy tożsamości religijnej w Indiach ściśle wiąże się z konkretnymi grupami społecznymi, praktykami kastowymi i przekazem z ojca na syna, te zaś gwałtownie się zmieniają wraz z nieprawdopodobnie szybkimi przemianami społeczeństwa indyjskiego.`
William Dalrymple

``Pięknie napisana, niewiarygodnie erudycyjna, a przy tym głęboko ludzka (...). Niedosiężny talent!`
Brian Schofield, The Sunday Times


Wiliam Dalrymple (ur. 1965 w Szkocji) - pisarz, historyk i krytyk literacki. Od 2004 roku korespondent New Statesman w Azji Południowej. Opublikował osiem książek doskonale przyjętych przez krytykę i obsypanych nagrodami. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Thomasa Cooka za City of Djinns: A Year in Delhi (1994), Prix d`Astrolabe za The Age of Kali (1998), Nagrodę Wolfsona i tytuł najlepszej szkockiej książki roku dla White Mughals: Love and Betrayal in Eighteenth-Century India (2001), Nagrodę im. Duffa Coopera dla The Last Mughal: The Fall of Delhi 1857 (2006) oraz został dwukrotnie wyróżniony przez Szkocki Instytut Sztuki. Wydane w 2009 roku `Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach` zdobyło nagrodę literacką Brytyjskiego Towarzystwa Azjatyckiego, a także było nominowane do Nagrody im. Samuela Johnsona.
Wiliam Dalrymple jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego, Królewskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Królewskiego Towarzystwa Azjatyckiego. Jest również jednym z fundatorów i organizatorów Festiwalu Literackiego w Dźajpurze. Pisze także scenariusze do audycji i filmów dokumentalnych.


Przekład z języka angielskiego: Saba Litwińska
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 30.07.2012

RECENZJE - książki - Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Mariusz Bąk

ilość recenzji:271

brak oceny 2-08-2012 21:20

Nie rozumiemy kultur wschodnich. To zupełnie inny stan umysłu, to całkiem odmienne schematy myślowe. To nawet nie inna psychologia, lecz prędzej mistyczna filozofia psychologiczna. William Dalrymple na przykładzie dziewięciu jakże odmiennych historii ludzkich pokazuje wschodni stan umsyłu, wolny zupełnie od europejskiego pojmowania świata. To co dla nas jest ewidentnym wypaczeniem ludzkiej natury, odrażającym przykładem zepsutej moralności, dla Nich jest moralnie uzasadnionym postępowaniem wręcz normą - nawet jeśli mowa o devedosi, tj. uświęconej prostytutce, która wprowadza w meandry swego nieczystego fachu dwie córki. Nie jest to obrzydliwe, ani odrażające, według Dalrymple to zupełnie inny schemat myślowy, którego nie musimy wcale rozumieć. "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach" to wiarygodne zapiski z życia buddyjskiego mnicha, który poświęcił duchową karierę, zrywając śluby i plamiąc ręce krwią w walkach z Chińczykami o wolność Tybetu, to zapiski codzienności pakistańsko-indyjskiej strefy nadgranicznej, gdzie nie ścierają się niechętne sobie narody, a idee - talibańska z suficką, to również żywa opowieść relacjonująca z pierwszej ręki o bogini Tarze i składanych jej krwawych ofiarach. "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach" to... to przede wszystkim emocjonująca literatura, która łechce głębsze odczucia duchowe i kieruje czytelnika ku literackiej nirvanie. William Dalrymple, świadek niezwykłego świata, w sposób rzetelny i przyjemny (jeśli chodzi o słownikową estetykę) relacjonuje swoje przeżycia - barwne i żywe, rozbudzające nie tylko emocje, ale i wyobraźnię, a czyni to w sposób ciekawy, interesujący, intrygujący... FASCYNUJĄCY! Książka o jakże zwyczajnym tytule "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach" to tak na prawdę księga niezwyczajna. Wyśmienita, kunsztowna, gustowna... To doskonała lektura na przyjemne letnie wieczory, pełne jeszcze popołudniowego ciepła i zbliżającej się kosmicznej ciemności.