Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Doktryny ustrojowe

Od liberalizmu do libertarianizmu

książka

Wydawnictwo Elipsa
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Na treść książki istotny wpływ wywarło dążenie autora do udzielenia pomocy poszukującym odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z kapitalizmem, skoro tak powszechne są obawy o jego dalsze losy? Punktem wyjścia w udzielaniu przez autora odpowiedzi na to pytanie jest założenie, że każdy ustrój zależy głównie od koncepcji doktrynalnych, według których jest zbudowany. Autor przyjmuje więc, że politycy oraz najwyższe władze przedstawicielskie w systemach demokratycznych w postaci parlamentów wdrażają to, co im nakazuje akceptowana przez społeczeństwo - a wymyślona przez uniwersyteckich specjalistów - doktryna ustrojowa.

We współczesnym kapitalizmie można wyodrębnić cztery doktryny o znaczeniu przełomowym: klasyczny liberalizm, keynesizm, neoliberalizm i libertarianizm. Dwie pierwsze uznane są w książce za wciąż aktualne, zwłaszcza w zakresie swych głównych zasad. Neoliberalizm wdrażany od lat 80. ubiegłego wieku - pod wpływem ostatniego kryzysu - w USA znacznie się zdezaktualizował, lecz w krajach Unii Europejskiej wciąż odgrywa dużą rolę. Natomiast zawarte w jego doktrynie początkowe elementy libertarianizmu zostały już rozpowszechnione i stwarzają warunki - nie tylko w krajach Zachodu, ale także w skali globalnej - do kontynuowania stopniowej implementacji ideologii libertariańskiej w pełniejszej postaci. Autor prezentuje strategie i przewidywane prawidłowości jako rezultaty jej wdrażania oraz potencjalne reakcje na zmiany ustrojowe typu libertariańskiego narodów bogatych i narodów biednych. Zagadnienia te są rozpatrywane w skali globalnej, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej oraz Rosji i Chin.

Ze względu na często spotykane spłycanie libertarianizmu do wielu prostych haseł typu "więcej wolności i wolnego rynku, a mniej władzy centralnej", a także z powodu uznawania tej ideologii w zaawansowanej postaci za utopię, autor w zakończeniu zwraca się do środowisk akademickich i publicystycznych z postulatem:"nie wolno lekceważyć libertarianizmu!".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Elipsa
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 08.02.2016

RECENZJE - książki - Doktryny ustrojowe, Od liberalizmu do libertarianizmu

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0