Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dizajn dla realnego świata

książka

Wydawnictwo Recto Verso
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Istnieją co prawda dziedziny działalności bardziej szkodliwe niż wzornictwo przemysłowe, ale jest ich bardzo niewiele.
W środowisku, które znajduje się wstanie wizualnego, fizycznego i chemicznego zniszczenia, najlepszą i najprostszą rzeczą, jaką mogliby dla ludzkości zrobić architekci, projektanci przemysłowi, planiści itp.., byłoby całkowite zaprzestanie działalności. W tej książce przyjmuję jednak stanowisko bardziej alternatywne - sądzę, że zamiast zawieszać działalność, moglibyśmy zacząć działać pozytywnie. Projektowanie może i powinno stać się dla młodych ludzi formą uczestnictwa w zmieniającym się społeczeństwie.
Świat jest przyparty do muru, więc jako zaangażowanie społecznie i moralnie dizajnerzy musimy się ukierunkować na jego potrzeby. Wskazówki zatrzymały się - zegar wskazuje za pięć dwunasta.
(fragment przedmowy)
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Recto Verso
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 26.11.2012

RECENZJE - książki - Dizajn dla realnego świata

4.6/5 ( 11 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Jerzy Ginalski

ilość recenzji:1

brak oceny 6-04-2013 14:46

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Papanek ? sumienie designu (a może jak w tytule: dizajnu?). Jedna z najważniejszych książek o wzornictwie przemysłowym, jakie kiedykolwiek powstały. Nie podręcznik wzornictwa, lecz właśnie książka o wzornictwie, pozwalająca widzieć tę dziedzinę działalności człowieka, jako element megasystemu społeczno-gospodarczego, jako ważny czynnik rozwoju kultury materialnej społeczeństwa i jednocześnie jako współwinowajcę rosnących zagrożeń dla środowiska. Książka zasadnie, choć nieco przesadnie, obwinia projektantów wzornictwa o udział w procesie niszczeniu zasobów naturalnych, energetycznych, w zalewie wszelkiego rodzaju śmieci i o działania sprzyjające niekorzystnym zjawiskom społecznym. A z drugiej strony ukazuje potencjał naprawczy, jakim wzornictwo przemysłowe dysponuje. Pierwowzór książki (Design for the Real World) powstawał w latach 60-tych XX wieku, w latach pobytu autora w Szwecji i tam został wydany w 1971 roku. O dwa lata późniejsze angielskie wydanie stało się wydarzeniem w świecie designu. Przez jednych książka została przyjęta entuzjastycznie, innym dała pożywkę do kpin z autora. Przede wszystkim rozzłościła upojonych sukcesami przedstawicieli kompleksu służącego napędzaniu konsumpcji, w tym części środowiska projektantów wzornictwa przemysłowego. Na polskie wydanie książki czekaliśmy 40 lat. Jest ono oparte na wersji zaktualizowanej przez autora w 1984 roku. Chwała wydawnictwu ?Recto verso? za tę publikację. Po tych latach dzieło nie tylko nie straciło na aktualności, ale wręcz nabrało mocy wynikającej z widocznych już dowodów racji autora. Książka nie tylko do profesjonalnych projektantów. Wszak autor rozpoczyna ją zdaniem: ?Każdy człowiek jest projektantem?.