Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt (twarda)

książka

Wydawnictwo Insignis
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Psy to robią. Krocionogi też. Dinozaury to robiły. Ty to robisz, ja to robię. Ośmiornice tego nie robią. Pająki być może to robią: ta kwestia wymaga dalszych badań. Ptaki tego nie robią, ale mogłyby, gdyby chciały. Śledzie to robią, żeby porozumiewać się ze sobą.
Na początku 2017 roku jedno niewinne pytanie na Twitterze o węże zaowocowało powstaniem hashtagu #doesitfart, czyli #czytopierdzi, który rozniósł się po całym internecie, trafiając nawet do najpoważniejszych gazet. Kilkudziesięciu ekspertów wypowiedziało się na temat tego, które zwierzęta pierdzą, a które nie - a jeśli tak, to jak dużo, jak często, z czego składają się ich bąki, jak pachną i czemu służą. Wynikiem tych dociekań jest w pełni wiarygodny i bogato ilustrowany przewodnik po zwierzęcych wzdęciach

Czy to pierdzi?, przedstawiający zwyczaje 80 gatunków ze szczegółami, o których nawet nie śmieliście marzyć. Jakie rodzaje pożywienia sprawiają, że bąki hien są wyjątkowo śmierdzące? Czym jest fossa - i czy puszcza bąki? Dlaczego małże wymiotują, ale nie pierdzą? I czym właściwie jest bąk? Powstała przy współpracy kilkudziesięciu biologów książka Czy to pierdzi? pozwoli ci przez wiele lat zrzucać winę na mnóstwo zaskakujących zwierząt. Przewodnik rozstrzygający wszelkie pytania o wzdęcia u zwierząt: idealny prezent dla każdego, kto kiedykolwiek puścił bąka
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Insignis
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 03.04.2018

RECENZJE - książki - Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt

4.6/5 ( 14 ocen )
  • 5
    12
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

dwiestronykultury.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 26-07-2018 10:18

Okładka może sugerować, że to książka skierowana dla młodszych czytelników. Chyba każde dziecko przechodzi przez okres zainteresowania pierdami. Najpierw się z nich śmieją, później często zaczyna się dopytywanie, czy jakieś zwierzę też puszcza bąki. Ale co wtedy odpowiedzieć? Z pomocą przychodzi książka ?Czy to pierdzi??. Wbrew pozorom, nie jest to lektura dla dzieci, ale dla osób, które znają już zasady funkcjonowania organizmów.

Autorzy potrafią przedstawić skomplikowane zagadnienia w humorystyczny sposób. Trudne terminy wyjaśniają prostymi słowami, które każdy zrozumie. Dzięki tej książce poznacie działanie układów pokarmowych przeróżnych zwierząt. Ale ?Czy to pierdzi?? to nie tylko naukowe fakty dotyczące procesów trawiennych. Poza nimi znajdziecie też mnóstwo ciekawostek, którymi będziecie mogli zabłysnąć wśród znajomych. No bo kto by się spodziewał, że niektóre zwierzęta potrafią zabić pierdami? A inne eksplodować, jeśli nie pozbędą się gazów z organizmu? Albo, że jeśli wziąć wszystkich przedstawicieli pewnego gatunku, którego pojedynczy osobnik mierzy maksymalnie 11 mm, to ich bąki są odpowiedzialne za od 5 do 19 procent ogólnej emisji metanu? Z tej książki dowiecie się o jakich zwierzętach mowa, a to tylko kilka wybranych faktów.

Interesującą treść dopełniają też pasujące stylem grafiki stworzone przez Ethana Kocaka. Zabawne i komiksowe ilustracje świetnie wpasowują się w klimat książki. Jest nawet jednorożec pierdzący tęczą. No halo, obok czegoś takiego nie można przejść obojętnie.

?Czy to pierdzi?? jednocześnie cię rozbawi i czegoś nauczy. Przy jej tworzeniu pomogło wielu naukowców i właścicieli wspomnianych w niej zwierząt. Ludzkość jeszcze nie zna odpowiedzi na tytułowe pytanie w przypadku wszystkich zwierząt, ale autorzy otwarcie przyznają, gdy coś jest tylko spekulacją. To udowadnia, że informacje zawarte w tej książce są wiarygodne, choć czasami na tyle dziwne lub zabawne, że trudno w nie uwierzyć.

Dani Rabaiotti i Nick Caruso zmierzyli się z trudnym zadaniem, podejmując wyzwanie napisania naukowej książki o temacie, który powszechnie jest uznawany za tabu. Gdy słyszymy jak ktoś mówi o pierdach, czujemy zażenowanie albo próbujemy powstrzymywać chichot. Czytając ten tytuł nie mamy wrażenia, że to zagadnienie jest niepoważne i z każdym kolejnym zwierzęciem rośnie zainteresowanie jak to wygląda u innego stworzenia. Za to śmiejemy się z dowcipów, którymi autorzy urozmaicają naukową gadaninę.

CośNaPółce

ilość recenzji:1

brak oceny 13-05-2018 12:13

Śmierdzący problem ;)

Arcyciekawa, budząca uśmiech książka :) A do tego książka naprawdę porządnie i rzeczowo napisana, niech nikogo nie zwiedzie spora dawka humoru na kolejnych stronach ;) - to wszystko fakty! W końcu kilkudziesięciu naukowców raczej wie, co mówi ;)

Cóż... jeśli ciekawi Was, z jakiego kierunku i z której strony należy się w świecie zwierząt spodziewać niezbyt przyjemnie pachnącego problemu, to ta książka jest właśnie dla Was :) Jest dla Was również wtedy, jeśli ciekawi Was, czy robiły to dinozaury, lub, dajmy na to, jednorożce ;) Wniosek po lekturze jest jeden: śmierdzące zagrożenie grozi nam w zasadzie w 90% przypadków, i to z każdej możliwej strony... ;) Zwierzaków nie wydalających odbytem gazów trawiennych jest zaskakująco mało. Są też pewne niewiadome... jak np. pająki czy nietoperze... ;) Lepiej mieć się na baczności ;)

Książka jest genialna w swej prostocie :) Czyta się świetnie, a przy tym, jak już wspomniałem, pełna jest autentycznych faktów i naukowych wywodów. Brawa dla autorów :) Nieszablonowe podejście do zagadnień zoologicznych nie jest chyba zbyt często spotykane :)

Mała refleksja poboczna: ta książka pokazuje faktem swojego zaistnienia na półkach w księgarniach, ile dziś znaczy i co potrafi... internet. Inspiracją do napisania tej książki były bowiem zażarte dyskusje na Twitterze. Oto jak wielka siła drzemie w mediach społecznościowych... ;)

Polecam! :)

Emil

ilość recenzji:6

brak oceny 25-04-2018 19:03

Każdy człowiek puszcza bąki - czy się to komuś podoba czy nie. W społeczeństwie nie jest to jednak czynność mile widziana - w przeciwieństwie do świata zwierząt. Często bowiem od wypuszczenia gazów zależy życie lub śmierć (a nawet możliwość zdobycia pożywienia!) - nie należy więc będąc zwierzęciem bagatelizować pierdzenia. Przekonacie się o tym, jeśli sięgniecie po "Czy to pierdzi?", książkę niesamowicie intrygującą, bo w sposób humorystyczny, ale i merytoryczny, traktującą o puszczaniu bąków. Autorzy zebrali informacje o badaniach nad bąkami wielu gatunków/rodzajów/rodzin zwierząt od najlepszych ekspertów. Listę tych ostatnich znaleźć można na końcu książki, co jeszcze bardziej uwiarygadnia jej treść. Ta z kolei pozbawiona jest lania wody i skupia się na prostych, ale często niezwykle interesujacych faktach. Z tak infantylnego tematu zrobić tak ciekawą pozycję - to naprawdę sztuka!

Pełna kulturka

ilość recenzji:69

brak oceny 9-04-2018 20:35

Przyznaję od razu, że podeszłam do tej książki czysto humorystycznie. Widziałam oczywiście oburzenie internautów, którzy gorączkowali się tytułem, który według nich jest cytuję "nieodpowiedni i wulgarny". Osobiście uważam, że trzeba podejść do niego z dystansem, a niektóre osoby, które jak najbardziej staram się zrozumieć, uznały go za nieodpowiedni dla dzieci i być może w ogóle. Nie neguję, bo przecież każdy ma swoje zdanie, ale uważam, że jako gatunek ludzki powinniśmy się kierować stwierdzeniem "Nic co ludzkie, nie jest mi obce". Troszkę popłynęłam z tematem, a nawet odbiegłam w ogóle od książki, aczkolwiek chciałam też mieć swoje pięć minut i właśnie upłynęło, więc przejdźmy do rzeczy.



Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać.

Czy to pierdzi? jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań.

Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Co to takiego fossa? I czy fossa pierdzi? Dlaczego mięczaki wymiotują, ale nie puszczają bąków? No i czym właściwie są bąki? Książka Czy to pierdzi? powstała przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów. Dzięki ich fachowej wiedzy krąg podejrzanych o nieprzyjemny zapach w twoim pobliżu zbawiennie się powiększy.



Nie ma fabuły co tak naprawdę nie powinno dziwić, bo jest to gatunek popularnonaukowy i po prostu w postaci krótkich, ale treściwych opisów przedstawiają nam dosyć osobliwe fakty na temat życia zwierząt. Autorzy oczywiście zdawali sobie sprawę, że nie każde zwierzę może być nam znane i opisy zostały tak skonstruowane, że wszystko jest jasne. Co podobało mi się najbardziej to chyba ilustracje, które prawdopodobnie zostały celowo pozbawione koloru, a papier jest w miarę dobry do pokolorowania, a co za tym idzie? Można się i czegoś nauczyć i troszkę pobawić. Język nie jest wymagający, a odpowiednie (trudne) określenia wyjaśniono w razie czego w słowniczku, który znajduje się na końcu. Książka jest w twardej oprawie, ale nie sprawia to praktycznie w ogóle żadnej trudności, kartki nie są sztywne i nie "łamią" się podczas czytania (jak to czasem zdarza się przy twardych oprawach :/). Okładka jest dosyć przyjemna dla oka, nawet jest nieco żartobliwa. Utrzymana została w dość ciekawej kolorystyce, choć niezbyt wyszukanej. Pochłonęłam ją dosłownie w chwilkę i przyznaję, że jestem zadowolona z tego, iż zdecydowałam się po nią sięgnąć. Nie są to jakieś szczególnie istotne fakty, ale musicie przyznać, że teraz będziecie się zastanawiać czy np. Komar pierdzi ????



Pozdrawiam, Sara ?

Marika Ciok

ilość recenzji:1

brak oceny 7-04-2018 10:01

Książka od razu mi się spodobała. Dlaczego? Spójrzcie na tytuł. Brzmi on ?Czy to pierdzi??. Na pierwszy rzut oka wydaję się brzmieć trochę śmiesznie, prawda? Jednak gdy zaczniemy analizować to pytanie z okładki to w naszej głowie będziemy próbowali odpowiedzieć na to właśnie pytanie. Jak wiadomo nie rozmawia się na co dzień zbytnio o puszczaniu bączków zarówno przez zwierzęta jak i przez ludzi. Czemu? Osobom, którym od czasu do czasu przytrafi się popełni tą czynność wydaje się to wstydliwe oraz, że są to oznaki złego wychowania. Jednak podczas czytania dowiadujemy się dlaczego my ludzie oraz zwierzęta wykonują taki właśnie proces. Co jest jego przyczyną i jakie mogą wywołać skutki niepierdzenia. Dowiedziałam się między innymi, że pewna ryba, ( nazwy wam nie zdradzę, musicie przeczytać książkę) która nie wypuści gazów może wybuchać. A zatem bolesna śmierć! Krowy zaś gdy to zrobią, wypuszczają najwięcej podczas tego procesu metanu. Nawet do 400 kilogramów rocznie. Podobają mi się także ilustrację wykonane przez Ethana Kocak. Fenomenalnie zachęcają nas do jeszcze dogłębniej chęci poszerzania naszej wiedzy. Uważam, że to książka, która zostaję w głowie na dłużej? Książka nie jest gruba. Ma zaledwie 140 stron przez co szybko się ją czyta. Ja przeczytałam ją w godzinę ???? Jesteś ciekaw czy termity pierdzą? Sprawdź i się przekonaj!