rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Zawsze gdzieś jest noc

Z. Chojnowski

książka (miękka)

26,94 zł

Dalej jest noc Losy Żydów w wybranych ...

J. Grabowski

książka (twarda)

100,55 zł taniej -28%

Zawsze gdzieś jest noc - pdf

Z. Chojnowski

ebook pdf

13,74 zł taniej -15%

Dalej jest noc - mobi, epub Losy Żydów ...

J. Grabowski

ebook, multiformat: mobi, epub

75,30 zł taniej -15%

Czuła Gra (Edycja Specjalna)

Wykonawca:

Piotr Salata

muzyka cd

Universal Music Polska

28,08 zł taniej -12%

Szalona noc

C. Lauren

książka (miękka)

28,23 zł taniej -29%

Cicha noc

D. Steel

książka (miękka)

27,45 zł taniej -31%

Śnieżna noc

P. ZBIOROWA

książka (twarda)

15,79 zł taniej -11%

Gwiaździsta noc

P. ZBIOROWA

książka (twarda)

15,79 zł taniej -11%

Ukraińska noc

M. Shore

książka

29,57 zł taniej -34%

Dobra-noc

S. Waszut

książka (miękka)

21,93 zł taniej -37%

Gwiaździsta noc Prywatne śledztwo Agaty ...

I. Wilmowska

książka (miękka)

23,67 zł taniej -32%

CZUŁA JEST NOC
ocena: 6, głosów: 11
 

CZUŁA JEST NOC (twarda)

książka

Wydawnictwo: REBIS

z serii: Mistrzowie literatury

Oprawa: twarda w obwolucie

Ilość stron: 384

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 35,53

Cena detaliczna: 41,80

U nas taniej o 15%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń

Przy zakupie 5 egz.
Cena hurtowa:

33,44

Powrót Darmowa wysyłka dla zamówień od 99zł. SPRAWDŹ!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (1)

CZUŁA JEST NOC - opis produktu:

Historia doktora psychiatrii Dicka Divera i jego schizofrenicznej żonie Nicole. Opublikowana sześć lat przed śmiercią Fitzgeralda, historia o rozpadającym się małżeństwie stanowi odzwierciedlenie życia autora nękanego alkoholizmem i chorobą psychiczną żony Zeldy.
Czasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni - śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego początku przez rozkwit, po katastrofę serca.
A jednak! Nadal mamy samochody, narty, plaże, jeszcze chętniej zgłaszamy lekarzom niesprawności duszy, lecz coraz bardziej oddala się od nas pojecie losu, zastępowane przez wystawiane na stragan curriculum vitae. Z kolei pojęcie miłości rozbiera na czynniki pierwsze psychologia, socjologia i medycyna.
Wspominając książkę i autora chętnie powtarza się oklepane opinie o straconym powojennym pokoleniu lat dwudziestych XX wieku, o erze jazzu i Amerykanach w Paryżu. Niewiele dziś to znaczy. Ciekawsze za to, czy w naszych czasach - dalekich, a wciąż bliskich - mit miłości jako losu i tajemnicy, a więc miłości trudnej, może konkurować z wyobrażeniami XXI wieku, z jego poszukiwaniem psychicznej wygody?
Może na powieść Fitzgeralda - wydaną w nowym przekładzie - warto spojrzeć z tej strony?


Francis Scott Fitzgerald (ur. 24 września 1896 w St. Paul, Minnesota, zm. 21 grudnia 1940 w Hollywood), amerykański pisarz, nowelista, scenarzysta filmowy. W 1913 podjął studia na na Uniwersytecie Princeton, które przerwał w roku 1917 by wstąpić do wojska. W 1920 wziął ślub z Zeldą Fitzgerald (z domu Sayre), z którą miał ukochaną córkę, Scottie. Zelda Fitzgerald była inspiracją wielu najbardziej znanych bohaterek płci żeńskiej w utworach Francisa Scotta Fitzgeralda (np. Nicole Diver w utworze Czuła jest noc), a także inspiracją tytułowej bohaterki popularnej serii gier komputerowych, The Legend of Zelda. Scott i Zelda wiedli bujne życie towarzyskie w Stanach i Francji. Byli bohaterami setek anegdot i dziesiątków skandali. Scott miał skłonność do nadużywania alkoholu, Zelda bywała niezborna psychicznie. Znaczna część sporych dochodów rodziny szła na utrzymanie chorej psychicznie Zeldy, a część na wychowanie i naukę Scottie. Los córki był obsesją pisarza. Chciał, aby była świetnie wykształcona, mądra i moralna. Prowadził dla niej osobne wykłady, podsuwał lektury. W Hollywood żył i mieszkał z Sheilą Graham, dziennikarką. Jednak do końca, mimo choroby Zeldy, mimo swoich romansów, Fitzgerald chciał zachować rodzinę, a żadna kobieta nie fascynowała go bardziej od żony. Scott zmarł przedwcześnie, w wieku 44 lat. Przyczyną śmierci była choroba alkoholowa, a bezpośrednio - drugi atak serca. Od 1975 roku, Francis Scott Fitzgerald jest pochowany wraz z żoną na cmentarzu przy parafii św. Marii w Rockville, w stanie Maryland.
Francis Scott Fitzgerald był jednym z czołowych przedstawicieli straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, w swojej twórczości ukazał swoje rozczarowanie i anarchiczny bunt młodego pokolenia amerykańskiego wobec rzeczywistości powojennej. Jego utwory, na których piętno odcisnęły przemiany ideowo-moralne i obyczajowe w stosunkach amerykańskich w latach dwudziestych XX wieku, zjednały mu opinię kronikarza epoki jazzu.
Jego dorobek obejmuje następujące powieści: This Side of Paradise (Po tej stronie raju) (1920), The Beautiful and Damned (Piękni i przeklęci) (1922, wyd. polskie 1996), The Great Gatsby (Wielki Gatsby) (1925, wyd. polskie 1962), Tender is the Night (Czuła jest noc) (1934, wyd. polskie 1967), The Love of the Last Tycoon (Ostatni z wielkich) (1941, wyd. polskie 1975)
Napisał również wiele opowiadań, z których w Polsce wyszły trzy wybory... Historia jednego wyjazdu (1962), Odwiedziny w Babilonie (1963) oraz Piękność Południa i inne opowiadania (1981). W Polsce wydane zostały jego listy do córki pod tytułem Francis Scott Fitzgerald. Listy do córki (1982).
Jako scenarzysta w Hollywood pracował dla Metro-Goldwyn_Mayer i Twentieth Century Fox. Pisał scenariusze, poprawiał teksty innych scenarzystów (np. po Aldousie Huxleyu scenariusz Madame Curie dla Grety Garbo, szlifował tekst Przeminęło z wiatrem). Jego ostatnie honorarium - 700 dolarów tygodniowo.
(źródło: pl.wikipedia.org)
Tytuł oryginalny Tender Is the Night
Przekład: Wojsław Brydlak

CZUŁA JEST NOC - wybrana recenzja:

Madga 27/10/2010
recenzja dotyczy produktu: Książki

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Najpierw urzekła mnie piękna okładka i "zmysłowy" tytuł książki. I takiej też lektury się spodziewałam - urzekającej i czułej powieści. Może to były zbyt śmiałe oczekiwania (wszak mówią by nie oceniać książki po okładce), zwłaszcza, że z dorobku F. Scotta Fitzgeralda znałam tylko jedną... (czytaj dalej)

CZUŁA JEST NOC - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: REBIS
Oprawa:twarda w obwolucie
Okładka:twarda
Wymiary:150x225
Ilość stron:384
ISBN:978-83-7301-884-6
Wprowadzono: 17.02.2010
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

CZUŁA JEST NOC - recenzje klientów

magdalenamag(at)o2.pl 27/10/2010
recenzja dotyczy produktu: Książka

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Najpierw urzekła mnie piękna okładka i "zmysłowy" tytuł książki. I takiej też lektury się spodziewałam - urzekającej i czułej powieści. Może to były zbyt śmiałe oczekiwania (wszak mówią by nie oceniać książki po okładce), zwłaszcza, że z dorobku F. Scotta Fitzgeralda znałam tylko jedną powieść i był to "Wielki Gatsby". Niemniej z wielkim zapałam zaczęłam czytać książkę. I pierwsze strony zaskoczyły mnie, niestety nie pozytywnie. Obraz 20 lat XX wieku, wybrzeże gorącej Riwiery, piękne hotele, jachty, samochody, bogaci ludzie i w tym wszystkim usadowieni główne postacie powieści. Od pierwszych chwil towarzyszy uczucie niesmaku, wręcz oszustwa. I nie wiadomo od razu czy to bohaterowie oszukują i grają czy oszukuje nas pisarz. Po tych pierwszych rozdziałach szybko można by się zniechęcić do książki i odrzucić ją w kąt. Byłaby to jednak przedwczesna reakcja. Bowiem wśród tego blichtru, bogactwa i sławy wyłaniają się prawdziwi bohaterowie ze swoimi lękami i słabościami. Spotykamy więc pozornie świetnie zapowiadającego się młodego lekarza Dicka Divera, jednak jego życie nie jest tak idealnie jak wygląda z boku. Jego kariera przechodzi załamanie, on sam ma problemy z alkoholem. Jego małżeństwo z piękną Nicole( lecz borykającą się z problemami psychicznymi) pozbawione jest prawdziwych uczuć, już od dawna tylko żyją obok siebie. W dodatku pojawia się młoda i piękna aktorka Rosemary, która zakoc[...]e się i to z wzajemnością w Dicku. I dopiero w tym całym zagmatwaniu wychodzi prawdziwa natura bohaterów. Z jednej strony powieść "Czuła jest noc" staje się kroniką ówczesnego społeczeństwa, powojennych czasów ekstrawaganckich przyjęć, wystawnego życia, które zakończy się potem wielkim kryzysem. Z drugiej strony powieść to jest najbardziej biograficznym dziełem w dorobku Scotta Fitzgeralda. On sam doświadczył rozpustnego życia emigrantów, gdy był we Francji i mógł na własne oczy zobaczyć upadek tego społeczeństwa. Ponadto opisując leczenie Nicole też może czerpać ze swoich osobistych doświadczeń, bowiem jego żona Zelda także chorowała na schizofrenię. W książce jednak był łagodniejszy dla swojej bohaterki niż życie okazało się dla żony pisarza, która nigdy już nie wyzdrowiała. Kończąc czytać tę powieść przyznaje się jak wiele jest w niej prawdy i realności, chociaż na początku mogłoby się wydawać inaczej. Polecam tę książkę, ale uprzedzam, że trzeba się uzbroić w cierpliwość, by móc ją w pełni docenić.

10.00

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Nietoperz i suszone cytryny

M. Meller

książka (miękka)

27,89 zł taniej -30%

Odbiorę ci wszystko

R. Lillegraven

książka (miękka)

25,79 zł taniej -35%

Dziewczyna o czterech palcach

M. Krajewski

książka (miękka)

25,79 zł taniej -35%

Sodoma Hipokryzja i władza w Watykanie

F. Martel

książka (miękka)

32,38 zł taniej -35%

Francis Scott Fitzgerald - przeczytaj też

Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione ...

F. Fitzgerald

książka (twarda)

32,34 zł taniej -35%

Opowiadania autora Wielkiego Gatsby`ego ...

F. Fitzgerald

książka (miękka)

29,56 zł taniej -34%

Wielki Gatsby

F. Fitzgerald

książka (twarda)

23,96 zł taniej -27%

Wielki Gatsby

F. Fitzgerald

książka (twarda)

14,94 zł

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

26.94 zł

taniej -0%

Zawsze gdzieś jest noc

Poeta szuka samookreślenia w migotliwych relacjach ze światem, z bliźnim, z transcendencją. W poszczególnych iluminacjach i epifaniach odnajduje argumenty na choćby cząstkową afirmację życia. Naprzemienne akty wiary i zwątpienia, nadziei i rozczarowań, złudzeń i rezygnacji destabilizują system wartości, a więc chwiejność filozoficznych diagnoz oddala pokusy...

książka

100.55 zł

taniej -28%

Dalej jest noc Losy Żydów w wybranych powiatach...

Tematyka dotycząca ludności żydowskiej w czasach okupacji od lat stanowi obiekt zainteresowania badaczy historii, kulturoznawców i zwykłych ludzi, których historia splatała się z prywatnymi tragediami rodzinnymi. Książka autorstwa Grabowskiego, Libionki i Engelking stanowi panoramiczny obraz tego, jakiej pomocy udzielano Żydom w obliczu wielkiej Zagłady....

ebook

13.74 zł

taniej -15%

Zawsze gdzieś jest noc - pdf

Poeta szuka samookreślenia w migotliwych relacjach ze światem, z bliźnim, z transcendencją. W poszczególnych iluminacjach i epifaniach odnajduje argumenty na choćby cząstkową afirmację życia. Naprzemienne akty wiary i zwątpienia, nadziei i rozczarowań, złudzeń i rezygnacji destabilizują system wartości, a więc chwiejność filozoficznych diagnoz oddala pokusy...

ebook

75.30 zł

taniej -15%

Dalej jest noc - mobi, epub Losy Żydów w...

Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań żydowskich strategii przetrwania jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydów w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie własne oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy...

audiobook cd

28.20 zł

taniej -19%

Dlaczego dlaczego dlaczego oczy kota świecą w...

Zaskakujące obserwacje, barwne anegdoty, humor i ogromna dawka wiedzy. Bestsellerowa seria książek dla dzieci teraz w wersji audiobooka. Czyta sama autorka! Dlaczego zebry mają futro w paski? Dlaczego psy wąchają się pod ogonem? Dlaczego leniwiec jest leniwy? Ile może zjeść wieloryb? Dlaczego dzieci rosną, a dorośli...

muzyka

28.08 zł

taniej -12%

Czuła Gra (Edycja Specjalna)

Piotr Salata stał się prawdziwą sensacją drugiej edycji The Voice Of Poland! Jego brawurowe wykonanie `Georgia On My Mind` podczas przesłuchań w ciemno, oczarowało wszystkich trenerów! Piotr ostatecznie zdecydował się na współpracę z Markiem Piekarczykiem. W międzyczasie znalazł chwilę, by wejść do studia nagrań i zarejestrować swoją wyjątkową wersję...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku

2.99

14.99

14.99

2.99

1.98

8.99

Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność › przejdź do koszyka
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: