CZUŁA JEST NOC / Francis Scott Fitzgerald 41,80 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

CZUŁA JEST NOC (twarda)

książka

 • Wydawnictwo REBIS
 • z serii Mistrzowie literatury
 • Oprawa twarda w obwolucie
 • Ilość stron 384
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

CZUŁA JEST NOC - opis produktu:

Historia doktora psychiatrii Dicka Divera i jego schizofrenicznej żonie Nicole. Opublikowana sześć lat przed śmiercią Fitzgeralda, historia o rozpadającym się małżeństwie stanowi odzwierciedlenie życia autora nękanego alkoholizmem i chorobą psychiczną żony Zeldy.
Czasy wydają się prawie dzisiejsze. Samochody, jachty, Hollywood w tle, nowoczesna klinika podszyta psychoanalizą, zimowy rytuał nart, letni - śródziemnomorskiej plaży. I na tym eleganckim tle historia wielkiego uczucia, od przejmującego początku przez rozkwit, po katastrofę serca.
A jednak! Nadal mamy samochody, narty, plaże, jeszcze chętniej zgłaszamy lekarzom niesprawności duszy, lecz coraz bardziej oddala się od nas pojecie losu, zastępowane przez wystawiane na stragan curriculum vitae. Z kolei pojęcie miłości rozbiera na czynniki pierwsze psychologia, socjologia i medycyna.
Wspominając książkę i autora chętnie powtarza się oklepane opinie o straconym powojennym pokoleniu lat dwudziestych XX wieku, o erze jazzu i Amerykanach w Paryżu. Niewiele dziś to znaczy. Ciekawsze za to, czy w naszych czasach - dalekich, a wciąż bliskich - mit miłości jako losu i tajemnicy, a więc miłości trudnej, może konkurować z wyobrażeniami XXI wieku, z jego poszukiwaniem psychicznej wygody?
Może na powieść Fitzgeralda - wydaną w nowym przekładzie - warto spojrzeć z tej strony?


Francis Scott Fitzgerald (ur. 24 września 1896 w St. Paul, Minnesota, zm. 21 grudnia 1940 w Hollywood), amerykański pisarz, nowelista, scenarzysta filmowy. W 1913 podjął studia na na Uniwersytecie Princeton, które przerwał w roku 1917 by wstąpić do wojska. W 1920 wziął ślub z Zeldą Fitzgerald (z domu Sayre), z którą miał ukochaną córkę, Scottie. Zelda Fitzgerald była inspiracją wielu najbardziej znanych bohaterek płci żeńskiej w utworach Francisa Scotta Fitzgeralda (np. Nicole Diver w utworze Czuła jest noc), a także inspiracją tytułowej bohaterki popularnej serii gier komputerowych, The Legend of Zelda. Scott i Zelda wiedli bujne życie towarzyskie w Stanach i Francji. Byli bohaterami setek anegdot i dziesiątków skandali. Scott miał skłonność do nadużywania alkoholu, Zelda bywała niezborna psychicznie. Znaczna część sporych dochodów rodziny szła na utrzymanie chorej psychicznie Zeldy, a część na wychowanie i naukę Scottie. Los córki był obsesją pisarza. Chciał, aby była świetnie wykształcona, mądra i moralna. Prowadził dla niej osobne wykłady, podsuwał lektury. W Hollywood żył i mieszkał z Sheilą Graham, dziennikarką. Jednak do końca, mimo choroby Zeldy, mimo swoich romansów, Fitzgerald chciał zachować rodzinę, a żadna kobieta nie fascynowała go bardziej od żony. Scott zmarł przedwcześnie, w wieku 44 lat. Przyczyną śmierci była choroba alkoholowa, a bezpośrednio - drugi atak serca. Od 1975 roku, Francis Scott Fitzgerald jest pochowany wraz z żoną na cmentarzu przy parafii św. Marii w Rockville, w stanie Maryland.
Francis Scott Fitzgerald był jednym z czołowych przedstawicieli straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, w swojej twórczości ukazał swoje rozczarowanie i anarchiczny bunt młodego pokolenia amerykańskiego wobec rzeczywistości powojennej. Jego utwory, na których piętno odcisnęły przemiany ideowo-moralne i obyczajowe w stosunkach amerykańskich w latach dwudziestych XX wieku, zjednały mu opinię kronikarza epoki jazzu.
Jego dorobek obejmuje następujące powieści: This Side of Paradise (Po tej stronie raju) (1920), The Beautiful and Damned (Piękni i przeklęci) (1922, wyd. polskie 1996), The Great Gatsby (Wielki Gatsby) (1925, wyd. polskie 1962), Tender is the Night (Czuła jest noc) (1934, wyd. polskie 1967), The Love of the Last Tycoon (Ostatni z wielkich) (1941, wyd. polskie 1975)
Napisał również wiele opowiadań, z których w Polsce wyszły trzy wybory... Historia jednego wyjazdu (1962), Odwiedziny w Babilonie (1963) oraz Piękność Południa i inne opowiadania (1981). W Polsce wydane zostały jego listy do córki pod tytułem Francis Scott Fitzgerald. Listy do córki (1982).
Jako scenarzysta w Hollywood pracował dla Metro-Goldwyn_Mayer i Twentieth Century Fox. Pisał scenariusze, poprawiał teksty innych scenarzystów (np. po Aldousie Huxleyu scenariusz Madame Curie dla Grety Garbo, szlifował tekst Przeminęło z wiatrem). Jego ostatnie honorarium - 700 dolarów tygodniowo.
(źródło: pl.wikipedia.org)
Tytuł oryginalny Tender Is the Night
Przekład: Wojsław Brydlak
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: REBIS
 • Oprawa: twarda w obwolucie
 • Okładka: twarda
 • Wymiary: 150x225
 • Ilość stron: 384
 • ISBN: 978-83-7301-884-6
 • Wprowadzono: 17.02.2010

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
28,91 zł 45.89
Dodruk - październik 2019
 • -30%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
48,81 zł 69.73
Dodruk - październik 2019
 • -41%
Umorzenie Cykl: Joanna Chyłka, Tom 9

Remigiusz Mróz

miękka
23,47 zł 39.77
 • -30%
Pozwól mi wrócić

B. A. Paris

miękka
24,37 zł 34.82
 • -45%
Dynastia Miziołków

Joanna Olech

twarda
16,41 zł 29.83
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,07 zł 39.77
 • RRecenzje
 • Książka
 • CZUŁA JEST NOC
4.5/5 ( 10 ocen )
  5
  8
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Madga

magdalenamag(at)o2.pl
 • 27-10-2010
 • 15:32

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Najpierw urzekła mnie piękna okładka i "zmysłowy" tytuł książki. I takiej też lektury się spodziewałam - urzekającej i czułej powieści. Może to były zbyt śmiałe oczekiwania (wszak mówią by nie oceniać książki po okładce), zwłaszcza, że z dorobku F. Scotta Fitzgeralda znałam tylko jedną powieść i był to "Wielki Gatsby". Niemniej z wielkim zapałam zaczęłam czytać książkę. I pierwsze strony zaskoczyły mnie, niestety nie pozytywnie. Obraz 20 lat XX wieku, wybrzeże gorącej Riwiery, piękne hotele, jachty, samochody, bogaci ludzie i w tym wszystkim usadowieni główne postacie powieści. Od pierwszych chwil towarzyszy uczucie niesmaku, wręcz oszustwa. I nie wiadomo od razu czy to bohaterowie oszukują i grają czy oszukuje nas pisarz. Po tych pierwszych rozdziałach szybko można by się zniechęcić do książki i odrzucić ją w kąt. Byłaby to jednak przedwczesna reakcja. Bowiem wśród tego blichtru, bogactwa i sławy wyłaniają się prawdziwi bohaterowie ze swoimi lękami i słabościami. Spotykamy więc pozornie świetnie zapowiadającego się młodego lekarza Dicka Divera, jednak jego życie nie jest tak idealnie jak wygląda z boku. Jego kariera przechodzi załamanie, on sam ma problemy z alkoholem. Jego małżeństwo z piękną Nicole( lecz borykającą się z problemami psychicznymi) pozbawione jest prawdziwych uczuć, już od dawna tylko żyją obok siebie. W dodatku pojawia się młoda i piękna aktorka Rosemary, która zakoc[...]e się i to z wzajemnością w Dicku. I dopiero w tym całym zagmatwaniu wychodzi prawdziwa natura bohaterów. Z jednej strony powieść "Czuła jest noc" staje się kroniką ówczesnego społeczeństwa, powojennych czasów ekstrawaganckich przyjęć, wystawnego życia, które zakończy się potem wielkim kryzysem. Z drugiej strony powieść to jest najbardziej biograficznym dziełem w dorobku Scotta Fitzgeralda. On sam doświadczył rozpustnego życia emigrantów, gdy był we Francji i mógł na własne oczy zobaczyć upadek tego społeczeństwa. Ponadto opisując leczenie Nicole też może czerpać ze swoich osobistych doświadczeń, bowiem jego żona Zelda także chorowała na schizofrenię. W książce jednak był łagodniejszy dla swojej bohaterki niż życie okazało się dla żony pisarza, która nigdy już nie wyzdrowiała. Kończąc czytać tę powieść przyznaje się jak wiele jest w niej prawdy i realności, chociaż na początku mogłoby się wydawać inaczej. Polecam tę książkę, ale uprzedzam, że trzeba się uzbroić w cierpliwość, by móc ją w pełni docenić.

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Poeta szuka samookreślenia w migotliwych relacjach ze światem, z bliźnim, z transcendencją. W poszczególnych iluminacjach i epifaniach odnajduje argumenty na choćby cząstkową afirmację życia. Naprzemienne akty wiary i zwątpienia, nadziei i rozczarowań, złudzeń i rezygnacji destabilizują system...

 • Ksawery Wójcicki, doktorant i pracownik naukowy Instytutu Meteorologii we Wrocławiu, otrzymuje wymarzoną posadę. Zostaje wysłany do najważniejszego, a jednocześnie najodleglejszego obserwatorium meteorologicznego w kraju. Dla samotnika i pracoholika Czarci Garb to idealne miejsce, nawet w czasie...

 • 31.83 zł
  28.64 zł

  Leszek Mieszczak to autor powieści "Noc jest dniem", której głównymi bohaterami są Bronisław i Marta. Spotykają się w przedziale pociągu, gdzie jako pasażerowie zaczynają niby luźną, towarzyską pogawędkę, która jednak stała się preludium do ich dalszych losów, a jednocześnie treści...

 • "Noc jest życiem" to bezkompromisowa autobiografia Svena Marquardta - jednego z najsłynniejszych berlińczyków - jak w przedmowie pisze Tobias Rapp, redaktor działu kultury popularnej magazynu "Der Spiegel" i autor książki "Zagubieni w dźwięku. Berlin, techno i...

 • 31.91 zł
  16.27 zł

  Piotr Salata stał się prawdziwą sensacją drugiej edycji The Voice Of Poland! Jego brawurowe wykonanie `Georgia On My Mind` podczas przesłuchań w ciemno, oczarowało wszystkich trenerów! Piotr ostatecznie zdecydował się na współpracę z Markiem Piekarczykiem. W międzyczasie znalazł chwilę, by wejść do...