Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Bohaterowie Janoscha, pazerni i prymitywni, kurzą machorkę, chlają brunatną gorzałę, kopulują na mniej lub bardziej wymyślne sposoby, starają się wypełnić swoje żałosne życie małymi radościami, rozpaczliwie aspirując do lepszej egzystencji. Świat ten, wypełniony biedą, mozołem i cierpieniem, okrutnie doświadczany przez historię (narastanie hitleryzmu, jego apogeum i upadek), opisywany jest przez Janoscha, z bezlitosną czułością - ludzie, ze swoją szpetotą i podłościami, budzą współczucie, a z ich tragicznych losów i nieszczęść głośno się śmiejemy. Pisarz bowiem egzorcyzmuje ten koszmar satyrą i purenonsensem. Nieprawdopodobne anegdoty, duch sowizdrzalskiej narracji połączony z empatią dla bohaterów i elegijną serdecznością dają w rezultacie niepowtarzalną magiczną aurę, która zapewniła Cholonkowi na Śląsku status książki prawdziwie kultowej. To klasyka i kwintesencja śląskiego humoru: dosadnego, rubasznego, przaśnego, balansującego na granicy wulgarności, ale broniącego się przed nią absurdem i groteską.

Janosch, popularny na świecie autor i ilustrator ponad stu książeczek dla dzieci, w legendarnej już powieści `Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny` w drapieżny i groteskowy sposób opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w małej robotniczej osadzie na obrzeżach Zabrza. W pierwszym polskim wydaniu (1975) powieść została ocenzurowana i dopiero w tej edycji fragmenty opowiadające o `wyzwoleniu` Śląska i wyczynach Armii Czerwonej docierają do polskiego czytelnika. Do czasu ukazania się `Piątej strony świata` Kazimierza Kutza `Cholonek` pozostawał jedyną wielką powieścią o Śląsku, powieścią najprawdziwszą - i najzabawniejszą.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 28.09.2011

RECENZJE - książki - Cholonek czyli dobry Pan Bóg z gliny

4.5/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

olkaa

ilość recenzji:103

brak oceny 7-10-2011 02:10

Dziwna sprawa z tym „Cholonkiem”: wydany został już 30 lat temu, a dopiero teraz zyskuje uznanie; jest książką ważną dla Ślązaków, opowiadającą o Ślązakach, a napisana została przez śląskiego Niemca mieszkającego na Wyspach Kanaryjskich; no i do tego, pomimo że jest tak świetną powieścią, większość ludzi kojarzy „Cholonka” jednak przede wszystkim, o ile nie tylko, ze skądinąd świetnego spektaklu Teatru Korez. Ale że jest to książka w pewien sposób genialna, warto przybliżyć ją i polecić, nie tylko fanom teatru i nie tylko Ślązakom. „Cholonek” opowiada dzieje pewnej śląskiej rodziny, a właściwie kilku rodzin, a właściwie całego zabrzańskiego społeczeństwa sprzed czasów wojny, a właściwie... i w tym właśnie tkwi to, co w tej książce najlepsze – choć przesycona jest śląskością i odzwierciedla przedwojenny Śląsk bardzo obrazowo i dokładnie, to jest jednocześnie powieścią uniwersalną, opowiadająca o ludziach po prostu, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, pokazuje, jak wpływa na nich historia i ich jak są zżerani przez własne słabości.