rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Chłopiec Kolorowanka

P. ZBIOROWA

książka (miękka)

8,88 zł

Chłopiec ze śniegu

C. Mayer

książka (miękka)

27,68 zł taniej -25%

Chłopiec i pies

I. Brezinova

książka (twarda)

23,19 zł taniej -7%

Chłopiec w lesie

C. Wilson

książka (miękka)

30,52 zł taniej -7%

Chłopiec w śniegu

M. McGrath

książka (miękka)

29,45 zł taniej -26%

Kuchnia w walizce

gry / zabawki

Lean Toys

114,23 zł taniej -15%

Lodziarnia w walizce

gry / zabawki

Mega Creative

33,86 zł taniej -25%

Narzędzia w walizce

gry / zabawki

Euro-Trade

38,50 zł taniej -13%

Dziewczyna w walizce

R. Montes

książka (miękka)

27,07 zł taniej -32%

Lekarz w walizce

gry / zabawki

DROMADER

19,37 zł taniej -23%

Chłopiec z ulicy Wschodniej

A. Stryjewska

książka (miękka)

21,12 zł taniej -15%

Chłopiec, który widział

S. Toyne

książka (miękka)

32,98 zł taniej -13%

Chłopiec w walizce
ocena: 6, głosów: 8
 
powiększenie

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
Chłopiec w walizce

  W HALI DWORCA panował tłok i poniedziałkowa złość. Nad podróżnymi unosiły się gęste i lepkie opary wydychanego powietrza i wspólnego potu. Ludzie byli rozdrażnieni od gorąca, ubranie przyklejało im się do skóry, przez głośniki podano informację, że pociąg do Helsingør jest opóźniony o ok. 20 minut. Nina wyczuwała napięcie, które sprawiało, że chciała uniknąć bliskiego kontaktu z ciałami obcych ludzi. Próbowała poruszać się tak, żeby nikt jej nie dotknął, ale to było praktycznie niemożliwe. W końcu zanurkowała po schodach w dół i znalazła się z dala od tłumu. Odór tłuszczu hamburgerów i środków czyszczących był tu słabszy i nie mógł całkowicie zamaskować smrodu starego moczu. Porysowane, metalowe szafki stały w długich białych rzędach z wypisanymi na czarno numerami. 56, 55…szybko rzuciła okiem na kluczyk, który miała w ręku. 37-43. Gdzie do diabła była sekcja 37?
  W końcu znalazła ją na uboczu, z dala od zamieszania panującego w głównym pomieszczeniu. W tej chwili było tu tylko dwoje obcych ludzi – para młodych podróżnych, która próbowała wcisnąć do szafki wypchany nylonowy plecak.
  - It won’t fit – powiedziała dziewczyna. – I told you. It’s too big.
  Amerykanie, albo może Kanadyjczycy. Czy powinna czekać, aż sobie pójdą? Ale przecież w każdej chwili mogli zjawić się inni turyści, a ta dwójka była bardzo zajęta walką z plecakiem. Włożyła breloczek do automatu, który sterował sekcją 37. Rozległo się metaliczne kliknięcie i otworzyła się szafka nr 43.
  W szafce znajdowała się ciemnobrązowa walizka z błyszczącej skóry, trochę staromodna, z długą rysą na jednym boku, spod której wyzierała zielona podszewka. Poza tym nie było w niej nic godnego uwagi. Oczywiście nie miała żadnych plakietek z nazwiskiem lub adresem właściciela. Wiedziała, że nie powinna jej otwierać. Ludzie, którzy przychodzą na dworzec po swój bagaż, nie sprawdzają, co jest w środku. Poza tym Karin powiedziała wyraźnie – nie otwieraj jej, dopóki nie będziesz pewna, że nikt cię nie widzi. Karin, w coś ty się wplątała? Pomyślała Nina, a jednocześnie nie potrafiła potraktować tego do końca poważnie, bo Karin była taka …nie za bardzo wiedziała, jakiego powinna użyć słowa. Niechęć do przygód nie była do końca trafnym określeniem. Po prostu trudno było połączyć wesołą, zadowoloną z życia Karin z czymś złym, nielegalnym lub niebezpiecznym. Gdyby nie ta dziwna panika w jej głosie. Nie taka była umowa. Co mogła mieć na myśli?
  Wyjęła walizkę z szafki. Była cięższa, niż się spodziewała, mogła ważyć około dwudziestu kilo. Trudno było ją tak po prostu podnieść i odejść, a do garażu na Nyropsgade, gdzie zaparkowała Fiata, był spory kawałek. Dworzec Główny w Kopenhadze nie roił się od jednak od wózków na bagaże, więc nie miała innego wyboru.
  Młoda para otworzyła plecak i zaczęła wyjmować z niego ubrania, buty, kosmetyczkę, próbując odchudzić go, żeby zmieścił się w szafce. Chłopak upuścił kosmetyczkę, która z trzaskiem upadła na podłogę. Tusz do rzęs, eyeliner, butelka z lekarstwem i dezodorant potoczyły się po płytkach. Dezodorant potoczył się najdalej, aż do wyjścia, zatoczył leniwy łuk i zatrzymał się przed jej stopami.
  - Oh hell – powiedział. – Sorry.
  Nina uśmiechnęła się automatycznie. Potem podniosła walizkę i odeszła, ze wszystkich sił próbując, żeby wyglądało to jak najbardziej naturalnie. Dobry Jezu, jaka była ciężka. Co takiego mogło w niej być?
  Otworzyła ją dopiero gdy była w podziemiu parkingu. I znalazła chłopca.
  Był nieprzytomny. Jego skóra była letnia, ale nie lodowata. Od razu włączył się jej osobisty automatyczny pilot, który profesjonalnie stwierdził, że puls był niski, ale nie alarmujący, oddech głęboki i wolny, trochę zmniejszone źrenice. Stwierdziła, że jest pod wpływem jakichś środków. Nie był bliski śmierci, ale potrzebował leczenia. Potrzebował płynów. Może też odtrucia, jeśli potrafiliby stwierdzić, pod wpływem czego konkretnie się znajduje. Chwyciła telefon komórkowy, wcisnęła dwa razy 1… i zatrzymała się, zanim jej palec dosięgnął dwójki.
  Spojrzała na walizkę. Była taka zwyczajna. Taka normalna. Rysa na skórze ułatwiła mu dostęp powietrza, ale nie wiedziała, czy był to przypadek, czy ktoś celowo zrobił ją, żeby zapewnić mu odpowiednią ilość tlenu. Ludzie, którzy wkładają małe dzieci do walizek, raczej nie przejmują się ich dobrym samopoczuciem.
  Usłyszała kroki i trzaśnięcie drzwiami, gdzieś na parkingu ruszył samochód. Między betonowymi ścianami rozległ się dźwięk silnika. Odruchowo zanurkowała za kontener, żeby nikt jej nie widział. Dlaczego? Dlaczego po prostu nie podniosła się i nie poprosiła o pomoc? Ale nie zrobiła tego. Ujrzała w oddali srebrny metal i błyszczące alufelgi i już go nie było. Na szczęście wyjechał.
  Musiała zanieść dziecko do samochodu, tylko jak? Nie mogła tak po prostu zamknąć walizki i zanieść go, jakby był rzeczą. Pobiegła do Fiata i przyniosła stary koc w paski, który leżał w bagażniku, na wycieczki do lasu. Owinęła chłopca i wzięła go na ręce. Wyglądają jak matka i dziecko, pomyślała. Jeżeli ktoś mnie zobaczy, stwierdzi, że odebrałam właśnie z przedszkola moje zmęczone dziecko.
  Ważył teraz tak mało, o wiele mniej, niż gdy był w walizce. Czuła jego ciepły oddech na swojej szyi. Dobry Boże, pomyślała.
  Położyła go na tylnym siedzeniu i ponownie sprawdziła jego puls. Był już trochę wyższy, tak jakby mimo wszystko zareagował na zmianę otoczenia. Chwyciła półlitrową butelkę wody, która leżała z przodu na siedzeniu pasażera, odkręciła nakrętkę i zwilżyła palcem jego usta. Poruszył językiem. Nie był głęboko nieprzytomny.
  Szpital, policja. Policja, szpital. Ale jeżeli chodziło tylko o telefon pod 112, dlaczego Karin sama tego nie zrobiła. Karin, do cholery, zaklęła w duchu. Jesteś w to zamieszana? „Ja nie mogę nic zrobić, ale ty możesz” powiedziała. Tylko ciekawe co?
(…)

Chłopiec w walizce (miękka)

książka

Wydawnictwo: Papierowy księżyc

Oprawa: miękka

Ilość stron: 376

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 26,13

Cena detaliczna: 35,81

U nas taniej o 27%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń
Powrót GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (4)

Chłopiec w walizce - opis produktu:

  Nina Borg jest pielęgniarką czerwonego krzyża, której życiową misją jest pomagać innym. Sama na co dzień styka się z cierpieniem innych ludzi.
Któregoś dnia jej przyjaciółka Karen informuje ją, że Nina musi natychmiast odebrać coś z dworcowej skrzynki w przechowalni bagażu i zająć się tą sprawą. Potem telefon Karen milknie.
  Kiedy Nina dociera na miejsce, znajduje w schowku walizkę, a w niej ciało
3-letniego chłopca. Chłopiec żyje, choć jest wycieńczony i przerażony.
  Nina domyśla się, że chłopiec jest ofiarą przemytu dzieci. Nie wie jednak z jakiego kraju pochodzi, a co więcej, domyśla się, że jeśli przekaże sprawę chłopca policji, chłopiec zostanie odesłany z powrotem w ręce tych, którzy go sprzedali.
  Próbując uratować życie chłopca i wyjaśnić jego tożsamość Nina odkrywa prawdę jeszcze bardziej przerażającą i bolesną niż jej się mogło wydawać...
  Powieść została wybrana duńskim kryminałem roku oraz nominowana do nagrody Szklanego Klucza, najbardziej prestiżowej nagrody dla skandynawskiej literatury kryminalnej.
  Prawa wydawnicze do książki zostały sprzedane do kilkunastu krajów, a niedawna premiera książki w USA sprawiła, że "Chłopiec w walizce" trafił na najbardziej prestiżową listę bestsellerów New York Timesa, gdzie został uznany za jeden z najlepszych kryminałów minionego roku.

Tytuł oryginału: Drengen i kufferten
Tłumaczenie: Magdalena Baworowska

Chłopiec w walizce - wybrana recenzja:

Mariusz Bąk 16/08/2012
recenzja dotyczy produktu: Książki

recenzja nagrodzona 8.00pkt

Dwie autorki i jeden tytuł, oto drodzy państwo ?Chłopiec w walizce? sygnowany naziwskami Lene Kaaberbol i Agnete Friis. Ta prześwietnej już sławy, nie tylko w ojczystej Danii, ale i na całym globie, książka trafiła wreszcie do Polski, by i czytelnicy znad Wisły mogli ocenić kunszt pisarstwa... (czytaj dalej)

Chłopiec w walizce - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Oprawa:miękka
Okładka:miękka
Wymiary:125x0
Ilość stron:376
ISBN:978-83-61386-17-9
Wprowadzono: 25.07.2012
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Chłopiec w walizce - recenzje klientów

16/08/2012
recenzja dotyczy produktu: Książka

recenzja nagrodzona 8.00pkt

Dwie autorki i jeden tytuł, oto drodzy państwo ?Chłopiec w walizce? sygnowany naziwskami Lene Kaaberbol i Agnete Friis. Ta prześwietnej już sławy, nie tylko w ojczystej Danii, ale i na całym globie, książka trafiła wreszcie do Polski, by i czytelnicy znad Wisły mogli ocenić kunszt pisarstwa kryminalistycznego tego niewielkiego europejskiego kraju. ?Chłopiec w walizce? opowiada historię na wskroś przejmującą, jest w niej bowiem ponad miarę przykrego cierpienia i ludzkiej krzywdy. To na pozór błaha historia o podrzuceniu dziecka z ?nielegalnego przemytu? kobiecie o miękkim sercu to coś więcej niż opowieść o czułości i miłości bliźniego do bliźniego. Stoi za tym bowiem mroczna zagadka, niebezpieczna tajemnica, która kusi by odsłonić okrywającą ją woalkę i poznać trzewia sprawy. Jednak informacje potrafią zabijać... Czy na pewno zawsze warto je posiadać? Kaaberbol i Friis budują napięcie jak mało który ze współczesnych pisarzy. Sprawiają przy tym, że gęsia skórka i mrowienie w karku atakują znienacka czytelnika i trzymają go w tym, dopóki nie wyleczy się... lekturą całego ?Chłopca w walizce?. Warte uwagi są tu również opisy kryminalistyczne, widać, że autorki włożyły ogrom pracy i poświęciły dziesiątki godzin na studiowanie odpowiednich materiałów. Kto wie, może historia opowiedziana w tej książce oparta jest w pewnej mierze o faktyczne wydarzenia? W końcu przecież fabuła zdaje się taka namacalna, jakby to nie tylko działo się pod naszym nosem, ale i jak gdybyśmy brali w tym osobisty udział. Służy temu zaprezentowany tu styl pisarski, żywy i żwawy, bo dopasowany odpowiednio do wartości narastającego napięcia i zmiennej szybkości akcji. To co dla mnie jeszcze ważne, ?Chłopiec w walizce? to nie tylko ?kolejna taka powieść?, to nie tylko następna dobra książka, to również treść, która przemyca pewne ideały i wartości coraz bardziej zanikające w z wolna gnijącej kulturze zachodu. Dlatego też jak najbardziej zasłużenie trafiła ona nie tylko na ekskluzywną listę sygnowaną marką New York Times, ale i stała się ważnym pretendentem do prestiżowej nagrody Szklanego Klucza. Dla mnie jest to ważna pozycja w bibliografii, świadcząca (może to dopiero pewien zwiastun) o odnowie literatury i wartości, które znikały z wielkim bólem w sercu, ale niestety z premedytacją pewnych środowisk. Jestem zadowolonym czytelnikiem, który ?Chłopca w walizce? przeczytał i odstawiając na półce zapisał sobie w sercu i pamięci bardzo dobre wspomnienia. Spróbuj tego teraz ty, jeśli cenisz sobie klasową literaturę.

19/08/2013
recenzja dotyczy produktu: Książka

,, Chłopiec w walizce? ? o tej książce słyszałam już wiele dobrego, przeczytałam wiele pozytywnych recenzji, jednak zanim zabrałam się za jej lekturę minęło naprawdę sporo czasu. Miałam ją w planach już od dawna, w końcu jednak postanowiłam się z nią zapoznać. Nie żałuję swojej decyzji i już teraz czekam na kolejne części!

Pewien młody chłopiec został uprowadzony z domu. Zanim jednak do tego doszło wszystko zostało starannie zaplanowane. Wiele osób nie wiedziało o przedsięwzięciu, chodziło o to, aby wtajemniczyć, jak najmniej zainteresowanych. Wszystko jednak poszło nie tak, jak miało. W efekcie zamieszanych w porwanie było znacznie więcej osób, niż początkowo planowano, a chłopiec nie pozostawał bezpieczny?

Książka pochłonęła mnie już od pierwszych stron i przeczytałam ją właściwie w jeden dzień. Język autorek był prosty, a strony przemykały mi błyskawicznie. Wiedziałam, że fabuła jest ciekawa, ale nie spodziewałam się, że aż tak bardzo. Samo zakończenie było bardzo interesujące i zapowiada kolejne tomy, które mam nadzieję, że ukażą się na polskim rynku. Co chwilę wychodziły na jaw także nowe fakty, które rzucały nowe światło na sprawę.

Kryminały skandynawskie wprost uwielbiam. Do tej pory miałam jednak okazję zapoznawać się z pisarzami z Norwegii, czy Szwecji. Twórczość duńska była mi jednak nieznana, dlatego z wielką ochotą zabrałam się za jej czytanie. Bardzo miło mnie zaskoczyła i z pewnością jeszcze nie raz będę się z nią zapoznawała. Akcja jest dynamiczna, nie ma zbędnych wątków, wszystko jest niezbędne. Jeśli już mowa o wątkach to jest ich kilka, przeplatają się ze sobą nawzajem.

Bohaterowie są różnorodni, początkowo nie mogłam zorientować się w relacjach, jakie pomiędzy nimi panowały. Trochę myliło mi się, kto jest z kim związany, było ich po prostu za dużo. Tak w połowie książki jednak już wszystko się unormowało, a na końcu wszystko stało się dla mnie jasne. Niektórzy bohaterowie nie odgrywali wielkiej roli, jednak ich obecność także była potrzebna z punktu widzenia całej fabuły.

,, Chłopiec w walizce? to powieść napisana przez duet duńskich pisarek, który przeczytałam z wielką przyjemnością. Nie dziwię się, że jest tak popularny wśród czytelników, gdyż jest to bardzo dobrze napisany kryminał, któremu warto poświęcić swój czas. Ja nie żałuję, że skusiłam się na jej lekturę.

Moja ocena: 9/10

26/11/2012
recenzja dotyczy produktu: Książka

Do czytania skandynawskich kryminałów nie trzeba mnie długo namawiać.
Chłopiec w walizce to dość popularna książka w blogerskim światku, która odniosła dość duży sukces i zbierała pozytywne opinie na swój temat, więc kiedy nadarzyła się okazja do jej przeczytania - nie wahałam się ani chwili.Jako pierwsza książkę przeczytała moja mama, ja miałam jeszcze stosik innych lektur, spodobała jej się. Zachęcona kolejną dobrą opinią, wzięłam się do lektury.
Jakie wrażenie wywarła na mnie powieść?
O tym słów kilka za chwilę.

Nina Borg jest pielęgniarką Czerwonego Krzyża, której życiową misją jest pomagać innym.
Sama na co dzień styka się z cierpieniem wielu ludzi.

Któregoś dnia jej przyjaciółka Karin informuje ją, że Nina musi natychmiast odebrać coś z dworcowej skrzynki w przechowalni bagażu i zająć się tą sprawą. Potem Karin znika.

Kiedy Nina dociera na miejsce, znajduje w schowku walizkę, a w niej ciało 3-letniego chłopca.
Chłopiec żyje. choć jest wycieńczony i przerażony.

Nina domyśla się, że chłopiec jest ofiarą przemytu dzieci. Nie wie jednak z jakiego kraju pochodzi, a co więcej, domyśla się, że jeśli przekaże sprawę policji, chłopiec zostanie odesłany z powrotem w ręce tych, którzy go sprzedali.

Próbując uratować życie chłopca i odgadnąć jego tożsamość, Nina odkrywa prawdę jeszcze bardziej przerażającą i bolesną niż jej się mogło wydawać...

Chłopiec w walizce to nie jest zwykły kryminał, których pełno teraz jest na naszym rynku wydawniczym. Szczerze mówiąc, to kryminału jest tu cząstka, w większości jest to powieść psychologiczna.
Chociaż trupy i wartka akcja są, to nie są one tak ukazane jak w typowym kryminale
Wspomniana wyżej akcja intryguje nas na tyle, że z niecierpliwością przewracamy kolejne kartki, żeby tylko dowiedzieć się, jak toczą się dalsze losy pielęgniarki Niny i porwanego chłopczyka Mikasa.

Książka podzielona jest na rozdziały, których narratorem za każdym razem jest inna osoba. Zabieg ten, pozwala nam poznać portret psychologiczny każdego z bohaterów. Możemy lepiej ich zrozumieć, ocenić. Utożsamiamy się z nimi.
Wiemy co czuje matka Mikasa, kiedy jej synek zostaje porwany. Wiemy co myśli Nina, który ukrywa się z chłopcem, aby ten nie dostał się w ręce porywacza. I w końcu, wiemy też, jakie pobudki działają na mężczyznę, który nie zawaha się przed niczym, byleby dostać obiecane pieniądze.

Powieść jest wielowątkowa. Przedstawione początkowo wydarzenia wydają się być ze sobą nie powiązane w żaden sposób. Jednak w miarę zbliżania się do punktu kulminacyjnego, wszystko układa nam się w jedną spójną całość.
I choć na początku miałam pewien pomysł na połączenie kilku wątków, tak teraz chylę głowy przed autorkami, że tak umiejętnie połączyły te wszystkie wydarzenia, tak, aby razem utworzył dobrą książkę, która trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

W szybkim czytaniu sprzyja nam również styl, jakim Chłopiec w walizce został napisany. Prosty język, wystarczająca ilość dialogów i zwięzłe opisy, które nie nużą czytelnika, a dają mu przynajmniej zarys sytuacji.
Dla niektórych początek książki może się wydać trochę nudnawy - tak było w moim przypadku - jednak z czasem fabuła rozwija się, a akcja zaczyna nabierać tempa.

Czy polecam tę książkę? Tak.
Znakomita powieść psychologiczna, która wzbudzi emocje w wielu czytelnikach.

18/10/2012
recenzja dotyczy produktu: Książka

Odkąd sięgam pamięcią bardzo lubię zaczytywać się w książkach z gatunku kryminału. Ostatnimi czasy postanowiłam zapoznać się z twórczością skandynawskich autorów, czego przykładem była niedawno recenzowana przeze mnie książka "Złudzenie" Thomasa Eriksona. Tym razem mój wybór padł na dzieło, które ukazało się w tym roku na naszym rynku dzięki wydawnictwu Papierowy Księżyc. Rozpoczęłam więc swą przygodę z historią stworzoną przez duet skandynawskich autorek - Lene Kaaberbol i Agnete Friis. Pisarki powołały do życia postać Niny Borg. Jest ona główną bohaterką ich serii powieści kryminalnych, którą zapoczątkowuje książka "Chłopiec w walizce". Dzięki uprzejmości samego wydawnictwa dane mi było zapoznać się z historią w niej opisaną. Jakie były moje wrażenia po skończonej lekturze? O tym już za momencik. Wpierw przybliżę Wam nieco sylwetki obu autorek. Lene Kaaberbol jest pisarką, która dała się poznać światu jako autorka wielu serii fantasy dla młodzieży, które umieściła w średniowiecznych realiach. Napisała również kilka książek z serii WITCH. Agnete Friis z zawodu jest dziennikarką. Współpraca z Lene Kaaberbol przy tworzeniu "Chłopca w walizce" była jej debiutem literackim. Obie panie zostały wielokrotnie nagrodzone za stworzoną serię kryminalną z Niną Borg w roli głównej (m.in. nagroda Haralda Mogensena), a "Chłopiec w walizce" stał się międzynarodowym bestsellerem. Nina Borg jest pielęgniarką pracującą w Ośrodku Duńskiego Czerwonego Krzyża w Fureso, zwanego potocznie Kulhuslejr. Dodatkowo jest aktywną działaczką sieci starającej się nieść pomoc medyczną uchodźcom, nielegalnym imigrantom, którzy znaleźli się w jej kraju. Pewnego dnia odbiera telefon od Karin, dawno nie widzianej koleżanki z czasów studenckich. W słuchawce daje się słyszeć głos zdesperowanej kobiety, która prosi Ninę o pomoc. Podaje kobiecie numer szafki w przechowalni Dworca Głównego z nadzieją, że nasza bohaterka będzie w stanie poradzić sobie z pewną sprawą. Zaintrygowana Nina udaje się we wskazane miejsce, gdzie pod numerem podanym przez Karin znajduje podniszczoną walizkę. Nie wiedząc, co o tym myśleć, postanawia ją otworzyć. W środku znajduje nagiego, małego chłopczyka, który na oko może mieć 3-4 latka. Przerażona kobieta z ulgą stwierdza, że to biedactwo nadal oddycha, co prawda bardzo słabo, ale jednak ciągle żyje. Pod wpływem impulsu oraz natłoku kłębiących się w głowie kobiety myśli, zabiera ona nieprzytomnego chłopczyka ze sobą. Od tej pory będzie starała się za wszelką cenę dowiedzieć, kim jest ten maluch oraz dlaczego znalazł się w przechowalni ukryty w walizce. Kobieta jednak nie zdaje sobie sprawy, że zabierając chłopca ściągnie na siebie śmiertelne niebezpieczeństwo. Komuś bowiem bardzo zależy, aby odzyskać malca. Ten ktoś w celu osiągnięcia zamierzonego celu jest gotowy dosłownie na wszystko... Tymczasem na Litwie pewna kobieta imieniem Sigita traci małego synka. Upiera się, że jej dziecko zostało porwane. Czyżby znaleziony przez Ninę chłopczyk mógł być dzieckiem Litwinki? "Niewiele osób przejmowało się losem nielegalnych imigrantów. Nikt nie prosił uchodźców, prostytutek, krętaczy i sierot, aby przyjechali do Dani. Nikt ich tu nie zapraszał i nikt nie wiedział, ilu ich jest. Nic nie znaczyli i przestępstwa, których padali ofiarami, nie miały nic wspólnego z normalnymi ludźmi; ich prawem. Jedynie tacy szaleńcy jak Nina nie mogli pozostać obojętni, zwłaszcza gdy chodziło o dzieci." [1] To nie jest kolejny kryminał, jakich wiele. Oprócz bardzo interesującej historii dotyczącej małego chłopczyka znalezionego na dworcu, autorki poruszają w swym dziele bardzo ważne tematy. Ukazują nam znieczulicę ludzką na krzywdę osób przebywających w kraju nielegalnie. Młode dziewczyny przyjeżdżające do Dani, szukające lepszego życia, trafiają w końcu na ulicę, gdzie są traktowane przedmiotowo i wykorzystywane przez swoich alfonsów. Szybko zatracają marzenia o szczęśliwej przyszłości łamane przez grupowe gwałty i zmuszane do ulicznego zarobku na rzecz bezwzględnych mężczyzn wykorzystujących ich piękne, młode ciała dla własnej korzyści zarobkowej. Przykładem może być Marija, młoda Litwinka, którą Nina napotyka na swej drodze, kiedy stara się dowiedzieć czegoś więcej o uratowanym przez nią dziecku. Innym poruszanym przez autorki problemem jest kwestia handlu dziećmi. Kupowane w dniu narodzin, porywane z domu rodzinnego w celu pobrania na przykład organów wewnętrznych na czarny rynek, sprzedawane bogaczom chcącym spełnić czyjeś marzenie o posiadaniu potomstwa... to codzienność w świecie stworzonym przez pisarki. Do tego dochodzi prezentacja służb policyjnych, ich opieszałości w podejmowaniu kroków mających na celu rozwiązanie sprawy. Powód? Nie jesteś stąd, więc kto Ci uwierzy na słowo, że coś się stało? Żyjemy w świecie, w którym ludzie uważają się za istoty rozumne, pełne współczucia, postępujące właściwie, znające granice pomiędzy dobrem a złem. Skoro tak jest to powiedzcie mi, czemu nadal dochodzi do sytuacji, o których możemy przeczytać w "Chłopcu w walizce" ? "Zbyt wiele dzieci pozostawionych bez opieki znikało bez śladu po paru dniach pobytu w obozach. Przychodzili po nie ich właściciele." [2] Nina to postać wysuwająca się na pierwszy plan w książce. Jest niezwykle oddaną sprawie kobietą, której celem życiowym stało się niesienie pomocy potrzebującym. Swoje życie podporządkowała zegarowi. Non stop śledzi upływ czasu nie chcąc bezmyślnie zmarnować upływających minut. Jak się okazuje jej zachowanie ma bezpośredni związek z czymś, co wydarzyło się w życiu kobiety, kiedy była jeszcze małą dziewczynką. Drugą wiodącą w powieści prym postacią jest osoba Sigity. Zdesperowana, kochająca matka, która za wszelką cenę pragnie odzyskać swoje utracone dziecko. Obecną sytuację zrzuca na karb czegoś, co miało miejsce w jej przeszłości, a co położyło się cieniem na jej dalsze życie. Jak sama wspomina wielokrotnie, nosi w sobie ciemność i strata synka jest widocznie zasłużoną karą za popełnione niegdyś grzechy. Historia toczy się wielotorowo. Przyglądamy się kolejnym krokom Niny, która pragnie uratować znalezionego malca. Jednocześnie poznajemy Sigitę, której porwano małego synka. Mimo że od początku zdajemy sobie sprawę, że chłopcem z walizki jest właśnie synek Sigity, to i tak z zapartym tchem śledzimy przebieg wypadków. Autorki, oprócz historii wspomnianych dwóch kobiet, przybliżają nam również sylwetkę porywacza oraz osoby, która zleciła mu to zadanie. Powoli poznajemy motywy kierujące każdym z bohaterów. Wszystkie wątki idealnie się ze sobą przeplatają i tworzą bardzo spójną całość. Przez cały czas czuć narastające napięcie i buzującą w żyłach adrenalinę. Panie Kaaberbol oraz Friis nie dają nam ani chwili wytchnienia. Stale coś się dzieje, pociągane są kolejne sznurki, które tylko aby uruchamiają lawinę kolejnych zdarzeń. Cóż innego mi pozostaje, jeśli nie zachęcić Was do lektury tej książki? Pozwólcie, że w tym celu zacytuję Scandinavian Books Nordic Book Blog, gdyż wg mnie więcej słów nie potrzeba: ""Chłopiec w walizce" to wyjątkowy debiut kryminalny, który ukazuje tragiczny i prawdziwy problem społeczny. Ukazuje go z powagą i świadomością, która dodaje znaczącej wagi tej historii. Jest to angażująca, pełna napięcia i świetnie napisana powieść kryminalna ze złożonymi i dobrze skrojonymi postaciami. To trzeba przeczytać!"[3] [1]"Chłopiec w walizce", Lene Kaaberbol, Agnete Friis, wyd. Papierowy Księżyc, tłum. Magdalena Baworowska, 2012, s.234 [2] Tamże, s.71 [3] Tamże, lewe skrzydełko

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Goniąc czarne jednorożce Jak polski ...

M. Zmysłowski

książka (twarda)

26,69 zł taniej -33%

21 lekcji na XXI wiek

Y. Harari

książka (twarda)

32,36 zł taniej -35%

Pozwól mi wrócić

B. Paris

książka (miękka)

24,09 zł taniej -30%

Ogień i krew. Część 1 Historia ...

G. Martin

książka (twarda)

37,67 zł taniej -36%

Lene Kaaberbol, Agnete Friis - przeczytaj też

Krew Werdiany Zaklinaczka Tom 2

L. Kaaberbol

książka (miękka)

20,37 zł taniej -18%

Krew wroga Zaklinaczka Tom 5

L. Kaaberbol

książka (miękka)

20,37 zł taniej -18%

Krwawa Pieśniarka Zaklinaczka Tom 4

L. Kaaberbol

książka (miękka)

20,37 zł taniej -18%

Niewidzialny morderca

L. Kaaberbol

książka (miękka)

25,84 zł taniej -30%

Próba ognia Zaklinaczka Tom 1

L. Kaaberbol

książka (miękka)

20,37 zł taniej -18%

Śmierć słowika

L. Kaaberbol

książka (miękka)

26,92 zł taniej -25%

Zemsta Chimery Zaklinaczka Tom 3

L. Kaaberbol

książka (miękka)

20,37 zł taniej -18%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

21.12 zł

taniej -15%

Chłopiec z ulicy Wschodniej

Nieśmiały Gabriel wychowuje się w starej łódzkiej kamienicy w dzielnicy, która nie cieszy się dobrą opinią. Przemoc domowa i strach przeplatają się z dziecięcymi pragnieniami i wielką miłością do matki. Ojciec jest jedynie oprawcą. Do czego doprowadzi uległość? Niniejsza powieść to przejmujący portret chłopca, którego doświadczyło życie. Jako dojrzały...

książka

27.68 zł

taniej -25%

Chłopiec ze śniegu

Debiutancka książka brytyjskiej dziennikarki Chloe Mayer, nagrodzonej wieloma nagrodami reporterskimi, urodzonej i wychowanej we wschodnim Londynie, gdzie obecnie mieszka. Wzruszająca, ale jednocześnie napisana niezwykle wciągającym, wartkim językiem powieść obyczajowo-historyczna, która pokazuje, że w trudnych sytuacjach pomoc przychodzi niekiedy z...

książka

23.19 zł

taniej -7%

Chłopiec i pies

Napisana z prawdziwie czeskim humorem znakomita książka dla dzieci i... miłośników psów. Opowiada historię dwóch uczniów: Julka z trzeciej B i... idącego do pierwszej klasy jego psa Cezara. To trudna psia szkoła, bowiem Cezar przygotowuje się do opieki nad swoim małym panem. Julek - jak się bowiem okazuje - do szkoły nie chodzi, lecz jeździ. Na wózku...

książka

30.52 zł

taniej -7%

Chłopiec w lesie

Mroczna i nieprzewidywalna intryga dla wielbicieli mocnych thrillerów w stylu Thomasa Harrisa, Deana Koontza i wczesnych powieści Stephena Kinga Rok 1981. Trzej czternastoletni chłopcy są świadkami przerażającego morderstwa w lesie, niedaleko swoich domów. Wrobieni we współudział w zbrodni przysięgają, że nikomu nie powiedzą o tym, co się stało....

książka

29.45 zł

taniej -26%

Chłopiec w śniegu

Odkrycia, jakich Edie Kiglatuk dokonała na Alasce podczas wyścigu psich zaprzęgów Iditarod, doprowadziły do zdemaskowania potężnej, sięgającej do najwyższych sfer afery. Debiutancka powieść M.J. McGrath Białe piekło zdobyła uznanie czytelników i przychylność krytyki, która porównywała ją do bestsellerowych skandynawskich trillerów, takich jak Smila w...

książka

8.88 zł

taniej -0%

Chłopiec Kolorowanka

Pirat, smok czy czarodziej - ruchome oczka ożywią każdą z postaci! 24 oryginalne kolorowanki z zabawnymi efektami 3D Dla dzieci od 4 lat.

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku

4.99

14.99

14.99

2.45

2.84

4.96

2.99

2.99

8.99

1.99

Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność › przejdź do koszyka
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: