Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

BYŁ JAZZ (twarda)

Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Mało znanym faktem w międzywojennej historii polski były narodziny jazzu. Nadchodził z zagranicy dość nieśmiało, początkowo przemycany przez polskich artystów, anonsował na plakatach motywem jazzbandu. Informowały o festiwalach jazzu i miejscach w Polsce, gdzie go wynonywano - Oaza, Bristol, Esplanada, Paradiso w Warszawie i wiele innych. Krzysztof Karpiński - znakomity krytyk muzyczny i pianista - postanowił opisać nieznaną historię jazzu w trudnym dla Polski okresie.

Międzywojenna prasa ubolewa nad dzikim charakterem nowej muzyki płynącej z radioodbiorników i głośników wielu lokali. "Bal w Operze" Juliana Tuwima w teatralnym spektaklu zaskakuje widzów jazzową oprawą muzyczną. Wieczorne spotkania towarzyskie okraszane są dźwiękami niezwykłego połączenia saksofonu, fortepianu, trąbki i kontrabasu. Z zagranicy przybywają zespoły, w których gra brat Nata King Cole`a, duety fortepianowe, grające parafrazy Chopina. Rodzą się gorące dyskusje na skalę narodową wśród której udział bierze m.in. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Powstaje chęć utworzenia Ligi Obrony Przeciwjazzowej. Robi się głośno, kontrowersyjnie, zatem idzie nowe. Jazz w II RP budził emocje.

Krzysztof Karpiński to z wykształcenia prawnik (ukończył Uniwersytet Warszawski). Pełnił funkcję prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jest również pianistą i krytykiem muzycznym. Wykształcenie muzyczne zdobył w Państwowej Szkole Muzycznej w Radomiu. Pasjonat muzyki jazzowej prowadził audycję "W jazzowym tonie". Ponadto jest stałym współpracownikiem magazynu "Jazz Forum". W 2002 roku, jako wybitny znawca, otrzymał stypendium Ministra Kultury na stworzenie materiału historycznego o jazzie. Pierwszy plan projektu obejmował okres międzywojenny i wojenny. Jego współpracownik i przyjaciel dostał zadanie sporządzenia materiału za okres wojenny, on sam zaś, za okres tuż przed. Niespodziewanie, wskutek śmierci współautora, Krzysztof Karpiński został ze zleceniem sam. Książka "Był jazz..." omawia więc okres międzywojenny ukazując niezwykłe ciekawostki z historii intrygującej muzyki. Żmudne badania zbierane przez prawie 8 lat, dały niewiarygodne źródło wiedzy, dokumentujące początki tego gatunku muzycznego w Drugiej Rzeczypospolitej, które zachwyci nie tylko fanów jazzu, miłośników przedwojennego kabaretu ale także polskiej kinematografii oraz ówczesnej mody. Autor zrywa ze stereotypami i ukazuje prawdziwe oblicze jazzu w Drugiej Rzeczypospolitej, które zachwyca do dziś.

Copyright by gandalf.com.pl
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 22.10.2014

RECENZJE - książki - BYŁ JAZZ, Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Sally

ilość recenzji:75

brak oceny 2-01-2015 11:56

To jest książka, która wypełnia lukę jaka istniała w historii muzyki w Polsce. Ludzie zapominają, że w modnych hotelach i restauracjach w okresie międzywojennym grała ta sama muzyka, która można usłyszeć w musicalu Chicago. W II RP muzyka jazzowa polaryzowała społeczeństwo równie mocno jak polityka. Z jednej strony wkradała się do sztuk wystawianych w teatrach i sal koncertowych, z drugiej strony tworzono komitety, które miały na celu powstrzymanie ekspansji tego gatunku. Autor doskonale opisuje historie gatunku na ojczystej ziemi. Doskonale dobiera materiały źródłowe. Znajdziemy tu nie tylko artykuły wzięte z gazet ale również plakaty, zdjęcia a nawet fragmenty ukazujące ówczesna modę oraz wystroje wnętrz. Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce jest opisywane głównie z perspektywy polityki i wielkich wydarzeń historycznych, na drugim miejscu znajduje się zwykle literatura a następnie sztuka. Nareszcie powstała pozycja, która historii doda odpowiedniej oprawy muzycznej.

Jazzman

ilość recenzji:78

brak oceny 21-08-2014 15:32

Jazz to muzyka dla wyrafinowanego ucha. Nie jest gatunkiem łatwym, mogącym przypodobać się każdemu, nie ma charakteru komercyjnego. To uczta dla słuchacza. Do tej uczty postanowił zaprosić nas, czytelników, Krzysztof Karpiński, który w jazzie kocha się od lat. Dziś gatunek ten nie dziwi, jego temperament został przyjęty, jego elitarność, jednak, nadal dziś zastanawia, a historia pozostawia wiele niewiadomych, choć jest tak powszechna. Z wykształcenia prawnik, z umiłowania pianista, dzięki ?Był jazz...? ukazuje nieznane fakty z historii jazzu. Jazzu, który budził tak wielkie emocje w okresie II RP. Jazzu, który dziś nie brzmi już tak spektakularnie jak wtedy kiedy rodził się w polskiej mentalności i kulturze. Karpiński ze swadą opowiada o tamtych czasach, o trudnej drodze jazzu, który nie raz znalazł się pod ostrym nożem antagonistów. Jazz zachwycał i wzbudzał nienawiść. Był jednak obecny w tym trudnym okresie dla Polaków, być może dawał ukojenie lub energię do życia. Książka ?Był jazz...? to niesamowite studium muzyczne nie tylko dla entuzjastów tego typu muzyki ale także dla kompletnych laików, którzy pragną znaleźć się w II RP i usłyszeć echa świetności jazzu, a także realia, w których się rozwijał.