Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Bieg po życie

Z piekła Sudanu na olimpijskie areny

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  Miał zaledwie sześć lat. kiedy został porwany. Sudańscy rebelianci wydarli go z rąk matki i osadzili w przepełnionej chacie bez okien. Był za mały. by szkolić go na żołnierza. Każdego dnia patrzył więc, jak w odorze fekaliów jeden po drugim umierają jego przyjaciele... Wybawieniem okazało się trzech aniołów stróżów, starszych kolegów, którzy zorganizowali ucieczkę. Przez trzy dni i trzy noce bez chwili wytchnienia biegł z nimi przez sawannę. Tylko po to. by trafić do obozu dla uchodźców w Kenii.
  Kakuma stała się jego domem na długie lata, zanim dzięki adopcji trafił do Stanów Zjednoczonych. W nowej rzeczywistości bieganie było jedyną znaną mu rzeczą. To ono pozwoliło mu spełnić marzenie i wystartować w igrzyskach olimpijskich.
  Poznajcie niesamowitą historię Lopeza Lomonga, Lopepe, Szybkiego. Opowieść o ucieczce z rąk śmierci, niezłomnej wierze, pracowitości i pragnieniu zadośćuczynienia za to. co dał mu los. A także o tym. że warto walczyć o swoje marzenia. Nawet w sytuacji pozornie beznadziejnej.

***

 `Historia Lopeza Lomonga jest jak przypowieść - porusza i wzmacnia. Wiara i bieganie uratowały mu życie, przeniosły z piekła do krainy marzeń. Tyle razy komentowałem jego biegi, ale nic o nim nie wiedziałem. Już nigdy więcej go nie przegapię.`
  - Przemysław Babiarz. TVP Sport

 `Opowieść Lopeza Lomonga jest dowodem na to, że wystarczy kilka osób dobrej woli, żeby zmienić świat na lepsze. Każdy z nas może wesprzeć działania dające szansę rozwoju mieszkańcom sudańskich wiosek. Z własnego doświadczenia wiem, że to wcale nie takie trudne. Im więcej dobra damy innym, tym więcej będzie go w nas samych.`
  - Janina Ochojska. Polska Akcja Humanitarna

 `Wciągająca historia Lopeza Lomonga pokazuje, że losy współczesnych uchodźców wojennych nie muszą kończyć się źle. Jednak prócz szczęścia. wytrwałości i silnej woli potrzebne jest do tego coś jeszcze - wsparcie okazane emigrantom przez ich przybrane ojczyzny na Zachodzie. Wsparcie okazane przez nas.`
  - Marcin Żyła. Tygodnik Powszechny

 `Opowieść Lopeza Lomonga to piękna metafora życia ubrana w biegowe szaty. W bieganiu podobnie jak w życiu: nie zawsze jest lekko, łatwo i przyjemnie. Bohater książki swoją postawą i determinacją przypomina nam o prostych, lecz przecież kluczowych zasadach, którymi powinniśmy się kierować. Uwierz w to, co z pozoru niemożliwe. Pracuj ciężko. Każdą sekundę traktuj jak największy dar, a w końcu nie tylko w to uwierzysz, ale całym swoim jestestwem udowodnisz. że życie to najprawdziwszy cud.`
  - Mateusz Jasiński. TrenerBiegania.pl
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 17.06.2015

RECENZJE - książki - Bieg po życie, Z piekła Sudanu na olimpijskie areny

4.2/5 ( 11 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    3
  • 1
    0

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 11-02-2016 09:53

Na początku biegł, aby przeżyć ? uciec od rebeliantów. Później biegł, aby spełnić swoje marzenia. Teraz biega, by pomagać innym.

Lopez Lomong, bo o nim mowa to jeden z najlepszych biegaczy długodystansowych na świecie. Jednak jego życie nie zawsze wyglądało tak jak dziś. Lomong jest jednym z zagubionych chłopców z Sudanu. W wieku sześciu lat został porwany przez rebeliantów i wywieziony do ?wioski?, gdzie starsi chłopcy byli szkoleni do zabijania, a młodsi czekali na swoją kolej ? na szkolenie lub na śmierć. Dzieci w takich miejscach umierały masowo zarówno z wycieńczenia, jak i na skutek chorób. Lopez miał szczęście ? jak sam mówi spotkał trzech aniołów. Chłopców, którzy zaplanowali ucieczkę z obozu rebeliantów i zabrali go ze sobą. Morderczy bieg doprowadził ich do Kenii. Tam w obozie dla uchodźców Lopez spędził dziesięć lat. Wtedy pojawiła się szansa na wyjazd do Stanów. Warunkiem było napisanie eseju, w którym trzeba było opisać swoją historię. Esej musiał być w języku angielskim ? języku, którego Lomong w ogóle nie znał?

Historia Lopeza Lomonga jest przejmująca. W każdym momencie chwyta za serce i wzrusza do głębi. Mimo tego że przeszył prawdziwy koszmar związany z wojną domową w jego kraju, nigdy nie stracił nadziei i wiary, dzięki temu miał siłę, by podążać za swoimi marzeniami, a z czasem pomagać innym.

Autobiografia Lopeza Lomonga sprawia, że zupełnie inaczej patrzymy na nasze życie i warunki bytowania. Lopez opisuje swoją długą drogę z wioski w środku Afryki na olimpijskie stadiony. Zainspirowany biegiem olimpijskim oglądanym na czarno-białym telewizorze spełnił swoje marzenia. Jednak udział w Olimpiadzie to nie jedyny jego cel. Dzięki swoim osiągnięciom sportowym może pomagać bliskim w Sudanie Południowym i Kenii, a także innym zagubionym chłopcom. Ma także możliwość nagłośnienia problemu wojny domowej w jego kraju oraz ogólnej sytuacji życiowej tamtejszej ludności.

Książka jest napisana w przystępny, prosty sposób, dzięki czemu czyta się ją bardzo dobrze i jednocześnie budzi wiele emocji.

Jest to jedna z tych opowieści, które zostają z nami na dłużej. Nie przestajemy o niej myśleć z chwilą zamknięcia książki, lecz rozmyślamy o tym, co jeszcze uda się zrobić bohaterowi ? czy jednej osobie uda się coś zmienić?

Szczerze polecam.