Biała chryzantema / Mary Lynn Bracht | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
 • image

Biała chryzantema (miękka)

książka

Biała chryzantema - opis produktu:

Przejmująca opowieść o siostrach, ukazana na tle trudnej i krwawej historii Korei. Korea, 1943 rok. Szesnastoletnia Hana od urodzenia żyje w kraju okupowanym przez Japończyków. Jako haenyeo, poławiaczka owoców morza, cieszy się swobodą daną już tylko nielicznym Koreańczykom - do dnia, w którym ratuje młodszą siostrę przed japońskim żołnierzem, a sama trafia do niewoli i zostaje wywieziona do dalekiej Mandżurii. Tam staje się "pocieszycielką", czyli jest zmuszana do pracy w japońskim wojskowym domu publicznym. Lecz haenyeo to kobiety silne i zdeterminowane. Hana nie zamierza się poddawać. Korea Południowa, 2011 rok. Emi przez ponad sześćdziesiąt lat stara się zapomnieć o tym, co zrobiła dla niej siostra, musi jednak stanąć twarzą w twarz z przeszłością, by odzyskać spokój. Czy będzie potrafiła oderwać się od dziedzictwa wojny i znaleźć przebaczenie?
Pełna napięcia, nadziei i odkupienia "Biała chryzantema" opowiada o dwóch siostrach połączonych miłością dość silną, by zatriumfować nad okropieństwami wojny. Pełne napięcia, odkrywcze dzieło historyczne, przypominające "Sieroce pociągi" Christiny Baker Line oraz "Wyśnij i mnie" Jamiego Forda.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -10%

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -32%
Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

Katarzyna Michalak

miękka
25,10 zł 36.90
 • -30%
Uwierz w Mikołaja + skarpetki

Magdalena Witkiewicz

pakiet
28,35 zł 40.50
 • -35%
Czas burz Tom 1

Charlotte Link

miękka
29,24 zł 44.99
Zapowiedź - 15.1.2020
 • -40%
Podróż Cilki

Heather Morris

twarda
25,75 zł 42.90
Zapowiedź - 15.1.2020
 • -35%
Uśpiona namiętność

Sylvia Day

miękka
22,69 zł 34.91
Zapowiedź - 29.1.2020

Zobacz również

 • -37%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
43,93 zł 69.73
 • -36%
Gra na wielu bębenkach, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
25,54 zł 39.90
 • -34%
Uśmiech losu

Katarzyna Michalak

miękka
26,40 zł 39.99
 • -37%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
31,35 zł 49.77
 • -37%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
23,88 zł 37.91
 • -31%
Pokój motyli

Lucinda Riley

miękka
27,59 zł 39.99
 • RRecenzje
 • Książka
 • Biała chryzantema
4.7/5 ( 10 ocen )
  5
  8
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

Czytanka na Dobranoc

 • 6-05-2018
 • 22:29

"Biała chryzantema" to trudna w odbiorze książka, jednak jestem zadowolona, że ją przeczytałam. To pięknie napisany hołd dla koreańskich kobiet, które wyrwane wraz z korzeniami, zmuszone były opuścić własny kraj i pełnić funkcję"dam do towarzystwa" podczas japońskiej okupacji. W rzeczywistości były zwykłymi niewolnicami, zmuszanymi do kontaktów seksualnych z japońskimi żołnierzami. Powieść ta to również hołd ku pamięci wszystkich kobiet zgwałconych podczas trwających działań wojennych.

Hana, starsza z sióstr, zaczyna swoją opowieść od 1943 roku, kiedy to nauczona przez matkę, stała się haenyeo, poławiaczką owoców morza. Choć pod okupacją japońską, wioska w której wychowała się Hana, była stosunkowo spokojnym miejscem a jej mieszkańcy cieszyli się znaczną swobodą. Pewnego dnia do wioski przyjeżdżają japońscy żołnierze. Hana staje w obronie czci własnej siostry za co trafia do niewoli i zostaje wywieziona do domu publicznego w odległej Mandżurii. Choć zmuszona zostaje do pełnienia roli "pocieszycielki" nie zamierza się poddawać.
Jest rok 2011, Amy opowiada swojej rodzinie o smutnej przeszłości. Nie wspominając o wywiezieniu Hany spowiada się z własnych równie tragicznych przeżyć, oraz smutnym losie, którego doświadczyła jej wioska rodzinna.

Zawsze ciężko mi czytać o przemocy jakiej doświadczają kobiety, szczególnie jeśli nie mówimy o
jednostkowych przypadkach, tylko o tysiącach zniewolonych istot. Czytając zdajemy sobie sprawę, że autorka poświęciła dużo czasu na zbadanie historii Korei, szczególnie w czasach japońskiej okupacji. Historia, którą opowiada rozdziera serce, wręcz wywraca wnętrzności - jednak to tylko zwykłe słowa, a tak naprawdę w tej książce nie ma nic zwykłego. Mary Lynn Bracht, w notce edytorskiej, wspomina, że z dziesięciu tysięcy zniewolonych przez Japończyków koreańskich kobiet, do czasów dzisiejszych dożyło tylko czterdzieści cztery. Mamy tylko czterdziestu świadków makabrycznych wydarzeń, którzy doczekali się czasów, kiedy mogą zostać wysłuchani. A co by powiedziało pozostałe dziesięć tysięcy kobiet? Jakie opowieści zostały wraz z nimi zabrane do grobu? Choć "Biała chryzantema" jest fikcją literacką, już na samym początku powieści dostrzegamy inspirację życiem tych wszystkich kobiet, które zmuszone zostały do opuszczenia rodziny. Jest to ich wspólny głos za światów, głos wołający o zatrzymanie się i wysłuchanie ich tragicznej historii.

Uwielbiałam obie siostry : Hanę za jej niezłomny charakter oraz Amy szukającą zakończenia swojej tragicznej historii. Jak napisałam na początku mojej recenzji "Biała chryzantema" jest książką niezwykle trudną w odbiorze. Niektóre sceny są niebywale realistyczne ale nie możemy się ich bać gdyż wydarzenia te zdarzyły się naprawdę. Jestem wdzięczna autorce, że nie pozbawiła ich brutalności. Niech te sceny i obrazy przypominają czytelnikom o tym, że w wielu miejscach na świecie nadal żyją kobiety traktowane jak niewolnice. Kobiety, które są mimowolnymi ofiarami wojen toczonych przez mężczyzn. I to właśnie one płacą za to największą cenę. Hana była "pocieszycielką", miała pomagać japońskim żołnierzom w radzeniu sobie ze stresem i szokiem pourazowym. Ta choroba została już zdiagnozowana, nazywa się PTSD, choć nadal nie ma na nią lekarstwa, to można leczyć pacjentów objawowo. A co z kobietami które, o ile uda im się wrócić do domu, przeżywają traumę? Ze strachu przed społecznym ostracyzmem, oraz odtrąceniem przez rodzinę, boją się opowiadać o tym co je spotkało. Gwałt i wykorzystywanie seksualne w wielu krajach nadal jest przedmiotem tabu, w krajach muzułmańskich często winą za zhańbienie wciąż obarczana jest kobieta. To właśnie o tym wszystkim, o tych tragicznych i często skrajnych przypadkach, ma nam przypominać to książka.

"Biała chryzantema" to bardzo dobrze napisana powieść historyczno-obyczajowa, opowiadająca o losach dwóch sióstr, jednej której uwięziono ciało i drugiej, której uwięziono "ducha". Autorka dogłębnie zbadała temat i nie bała się używać ostrych słów i malować wyrazistych, często makabrycznych obrazów. To również książka pełna kontrastów, w której poznajemy Koreę współczesną i tę historyczną. Jak myślicie czy ta smutna historia zasługuje na szczęśliwe zakończenie? Sprawdźcie sami.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Tasowanie Dżokerowie Dzikie karty Tom 9

George R.R. i Martin

miękka
32,43 zł 49.90
Zapowiedź - 2020
 • -30%
Enklawa / Połów / Prom Vestmanna

Remigiusz Mróz

pakiet
62,30 zł 89.00
 • -30%
Tatra Suplement

Tadeusz Klarowski

miękka
17,50 zł 25.00
 • -35%
Poranne inspiracje / Dieta na wynos

Viola Urban

pakiet
48,75 zł 75.00

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 39.90 zł
  25.54 zł

  `Biała Wieszczbiarka` Małgorzaty Król niezwykła opowieść o przenikających się światach - tym widzialnym i niewidzialnym. Kolejna książka autorki, która wprowadza czytelnika w świat, którego nie widać na pierwszy rzut oka... Opowiada o Istotach, współistniejących razem z nami, ingerujących w...

 • 39.81 zł
  34.63 zł

  Tajemny zakon, manipulacja, zniewolenie, bezsilność i siostrzana miłość Bliźniaczki Alex i Dani, odkąd w dzieciństwie zostały porzucone przez rodziców, są nierozłączne. Pewnej letniej nocy Dani znika bez śladu. Wielomiesięczne śledztwo nie przynosi żadnych rezultatów. Znajomi Alex usiłują...

 • 39.81 zł
  29.45 zł

  Elżbieta York, żona pierwszego Tudora na tronie Anglii i matka Henryka VIII. Pretendent do angielskiej korony zwołuje armię, podważając legalność dynastii Tudorów. Ale czy rzeczywiście jest jednym z zaginionych książąt z Tower, czy też zwykłym oszustem - wrogiem Henryka Tudora i jego żony,...

 • 31.92 zł
  27.77 zł

  Między kilkoma wymiarami w odległym świecie Heliasu raz na wiele pokoleń pojawiają się Wybraniec i Biała, od których zależą losy całej krainy. Aby jednak pomóc ludziom nękanym przez złowrogie siły Złych pod wodzą Rejgasa, muszą oni zrozumieć, kim naprawdę są i jakie jest ich prawdziwe...

 • 37.82 zł
  28.37 zł

  Violet ucieka. Po tym, jak Diuszesa przyłapała ją z Ashem, dziewczyna nie ma innego wyjścia, jak uchodzić z Klejnotu, inaczej i ją i jej ukochanego czeka śmierć. Jednak opuszczenie najpiękniejszego kręgu Samotnego Miasta nie jest łatwe. Violet i Ashowi towarzyszy Raven, na której eksperymenty...

 • 38.90 zł
  28.40 zł

  Ostatnia odsłona doskonałego KWARTETU LOS ANGELES mistrza czarnego kryminału! PIEKŁO W MIEŚCIE ANIOŁÓW! Los Angeles, rok 1958. Zabójstwa, pobicia, łapówki i szantaże to standardowe procedury porucznika Kleina z policji w Los Angeles. W swoim piekiełku rządzi niepodzielnie aż do chwili, gdy...