BHAGAWADGITA - Wedawjasa - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

BHAGAWADGITA

książka

 • Wydawnictwo Quo Vadis
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 191
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny
 • Okazje na książki w promocji!

BHAGAWADGITA - opis produktu:

Bhagawadgita jest częścią Mahabharaty, jednego z najdłuższych znanych współcześnie eposów, opowiadającej dzieje spokrewnionych ze sobą rodów książęcych Pandawów i Kaurawów, którzy przystępują do wojny poróżnieni kwestią praw do królewskiej sukcesji. Na krótko przed rozpoczęciem decydującej bitwy książę Ardżuna, jeden z synów Pandu, rozpoznaje wśród oficerów wrogiej armii swoich krewnych. Jest wstrząśnięty, ponieważ wie, że będzie zmuszony przelać bratnią krew. Pod wpływem silnych emocji traci wiarę w sens walki. Targany wątpliwościami prosi o radę swego przyjaciela Krysznę. Ten wygłasza wyjątkowe pouczenie etyczne, Bhagawadgitę Świętego Pana Pieśń - świętą księgę hinduizmu.


Gita, jak popularnie nazywa się Bhagawadgitę, wchodzi w skład szóstej księgi (Bhiszmaparwanu) Mahabharaty. Jest poematem podzielonym na osiemnaście rozdziałów i zbudowanym z siedmiuset dwuwierszowych strof. Jego autorstwo indyjska tradycja przypisuje Wedawjasie. Ów mędrzec i wizjoner, syn wędrownego ascety Parasiary i córki rybaka o imieniu Satjawati, miał być naocznym świadkiem relacjonowanych przez siebie wydarzeń. Osią narracji jest rozmowa Ardżuny z Kryszną, którzy są jednymi z głównych bohaterów Mahabharaty.
Poetycki przekład z oryginału sanskryckiego: Iwona Szuwalska

Książka BHAGAWADGITA pochodzi z wydawnictwa Quo Vadis. Autorem książki jest Wedawjasa. Należy do gatunków: ezoteryka, Joga, nauki humanistyczne, filozofia, filozofia orientalna, religie i mitologie. Książka BHAGAWADGITA liczy 191 stron. Jej wymiary to 137x193.
S
Szczegóły

RECENZJE - Książka - BHAGAWADGITA

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 2 oceny )
 • 5
  1
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

nannar02

ilość recenzji:146

brak oceny 24-04-2009 18:59

Bhagawadita ... VI księga Mahabharaty, wielkiego eposu indyjskiego, którego czas powstania ginie w mrokach nieprzeniknionej Przeszłości ... Wielki dialog pomiędzy Kryszną i księciem Ardżuną ... krwawa wojna dwóch spokrewnionych ze soba rodów: Pandawów i Kaurawów ... 18 rozdziałów ... 700, dwuwierszowych strof ... Historia ludzkości to fascynująca dziedzina - o ile zrozumiemy, iż nie o daty w niej chodzi, lecz zdumiewajace opowiesci i ich niezwykłych bohaterów, o których pamięć przetrwała w ludzkiej pamięci, by po wiekach (tak jak choćby "Iliada", czy "Epos o Gilgameszu") zostać uwiecznioną na kartach arcydzieł Starożytności ... Wedle tradycji hinduskiej "Gita" opisuje autentyczne wydarzenia, które miały się wydarzyć w r. 3102 p.n.e. ... W którym miejscu swego pochodu kulturowego były w tym czasie cywilizacje Egiptu ... Sumeru ... Chin ... I jak było naprawdę ..kto to wie...? i czy jest jeszcze jakakolwiek szansa, aby się tego dowiedzieć ...
"... Doskonałość osiągnąć może każdy człowiek.
Wielbiąc tego, kto źródłem jest wszelkiego życia,
Przenika cały Wszechświat, człowiek stać się może
Doskonały w spełnianiu swoic obowiązków,
A spełnianie ich w zgodzie ze swoją naturą,
Choćby niedoskonałe, lepsze jest niżli
Wykonywanie cudzych w sposób doskonały ...." ("Gita", XVIII).

Czy recenzja była pomocna?

bezimienny

ilość recenzji:0

brak oceny 13-01-2012 15:48

Gita, to księga, którą każdy poszukujący powinien przeczytać. Jeśli istnieje coś takiego jak prawda, to człowiek może do niej dążyć raczej dzięki "wewnętrznemu kompasowi", niż sile dedukcji i logice, chociaż te drugie z pewnością też mogą być przydatne. Dlatego mniej istotne jest to czy Bhagavadgita opisuje prawdę historyczną i kiedy wydarzenia w niej opisane miały miejsce. Ważne jest to, że prawdy w niej zawarte są uniwersalne i po głębokim przemyśleniu mogą przynieść nam niezwykłe korzyści, przyczyniając się do zmiany postaci życiowej. Na temat Bhagavadgity pozytywnie wypowiadały się wielkie umysły tego świata - jak chociażby Albert Einstein czy Mahatma Gandhi. Poetycki przekład Szuwalskiej czyta się dobrze, co jest ważne przy lekturze tak złożonej i wielowymiarowej, jaką jest Gita.

Czy recenzja była pomocna?