Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Arka czasu

książka

Wydawnictwo STENTOR Wydawnictwo Piotra Marciszuka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny - ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego wolno mu chodzić samemu. Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu powieść `Wehikuł czasu` Herberta George`a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody... Grand Prix w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: STENTOR Wydawnictwo Piotra Marciszuka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 05.11.2013

RECENZJE - książki - Arka czasu

4.7/5 ( 6 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Joanna

ilość recenzji:1

brak oceny 17-06-2014 11:00

W tej książce jest wszystko ? przyjaźń, miłość, przygody, niebezpieczeństwo, historia, fakty smutne, wzruszenia, uśmiech, szczęśliwe zakończenie tak ważne dla młodego czytelnika. Książka jest pierwszym podręcznikiem historii dla mojego dziewięcioletniego syna. Długo zastanawiałam się czy nie jest za mały na prawdę o świecie i to tak niechlubnym. Powieść jednak nie epatuje okrucieństwem. Jest historią chłopca, który widzi świat getta i wojny. Nie ma tu wzniosłych idei, patosu. Jest zagubione dziecko, które musi radzić sobie w trudnych czasach. Jego odwaga nie wynika ze wzniosłych haseł, ale z ludzkiej natury - miłości do dziadka, przyjaźni. Rafał ? główny bohater, jest miłośnikiem książek. Czyta lektury, których nie powstydziłby się żaden dorosły. Książki stanowią oderwanie od świata głodu, niebezpieczeństwa, zniewolenia. Są ucieczką od tego, co widzi na co dzień. Z tego świata fikcji jednak zostanie wyrwany, żeby stawić czoła prawdziwemu życiu, przeżyć przygody ?dziś nie do pomyślenia?.
?Arka czasu? stała się pretekstem do dyskusji z moim synem na tematy trudne. Zainicjowała rozmowy o holokauście, wojnie. Dała do myślenia i uzmysłowiła, że z dzieckiem trzeba rozmawiać o wszystkim. Musiałam odpowiedzieć na szereg pytań: czemu ludzie pomagali innym skoro mogli za to zginąć?; dlaczego Niemcy zabijali Żydów?; co to były getta?; i wiele innych. Dla dzieci współczesnych jest to trudna wiedza. Myślę jednak, że bezcenna. Nie można zapominać o złu, mimo że próbujemy ochronić przed nim swoje pociechy. Czasy wojny nie mogą się powtórzyć. A ?Arka czasu? przygotowuje dzieci do rozmowy o historii. Polecam tę lekturę!