Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Wszyscy ludzie przez cały czas

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

  W trzecim kryminale Marty Guzowskiej Kreta jest zupełnie inna niż ta znana dzisiejszym turystom i romantykom...
  Kreta, wiosenne wykopaliska, chłód jak w zimie. Antropolog Mario Ybl bierze udział w pracach archeologicznych, które znów mienią jego życie, Pola Mor nie może zapomnieć o Yblu a profesor Wasener wdaje się w konfrontację z greckimi władzami. Odkryty szkielet uznany za zwierzęcy okazuje się człowiekiem złożonym w ofierze, zaraz potem ginie młoda dziewczyna. Czy to ofiara szaleńca, czy wioskowej wendety? A może wśród dzikich kreteńskich gór są odprawiane starożytne obrzędy i wskrzeszone zostały zapomniane obyczaje plemienne?

  Właściwie wszystko jest na opak: w Grecji panuje chłód, a główny bohater, tropiciel zagadek, kaprysi jak dziecko i - co gorsza - boi się ciemności. W dodatku pierwszoosobowa narracja przedstawia raczej chłodne obserwacje; Mario Ybl jak kamera obejmuje obraz, potem - ewentualnie - robi zbliżenia. Bez zbędnych rozczuleń i sentymentów; pierwszorzędny behawiorysta. Chociaż bohater-narrator nieustannie podkreśla dystans do relacjonowanych zdarzeń, za maską ironizującego, wszystko wiedzącego profesora, któremu trzeba przypominać, dla kogo ma być miły, kryje się ktoś znacznie bardziej wrażliwy i ciepły. Ybl narzeka wciąż na pracę, drwi ze wszystkich dookoła, nie tylko dlatego że szef nie zapewnia mu wygód. Powodem jest także dawne uczucie do Poli, znawczyni kultury minojskiej, zaangażowanej w wyprawę.
Uważny czytelnik dostrzeże precyzję anatomicznych szczegółów i kulturowych smaczków zawartych w powieści, które zdradzają zawód autorki. Guzowska jest ekspertem - doskonale zna świat, o którym pisze, a książka zyskuje przez to tak poszukiwaną we współczesnej literaturze autentyczność. Znajomość systemu kostnego człowieka staje się też bazą dowcipu profesora, który bezlitośnie wytyka potknięcia innym i nie dba, czy rzucane ot, tak łacińskie nazwy kości gnykowej czy żuchwy zostaną zrozumiane.



Marta Guzowska - pisarka i archeolożka z tytułem doktora. Od kilkunastu lat pracuje w Troi, na legendarnym stanowisku odkrytym przez Heinricha Schliemanna; prowadzi też badania na terenie Grecji i Izraela. Jest autorką opowiadań w zbiorach: "Mordercze Miasta" (Szara Godzina 2012), "Kryminalny Wrocław. Mroczne przechadzki po mieście" (Oficynka 2013) i "Cztery zbrodnie na cztery pory roku". Współzałożycielka grupy pisarskiej Zbrodnicze Siostrzyczki.
Inne książki autorki wydane przez W.A.B.: powieść kryminalna "Ofiara Polikseny" (2012) uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru oraz jej kontynuacja "Głowa Niobe" (2013) nominowana do tej nagrody w ubiegłym roku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 01.04.2015

RECENZJE - książki - Wszyscy ludzie przez cały czas

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0