Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Wiza do Iranu

książka

Wydawnictwo Wielka Litera
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Mało kto wie, że Artur Orzech, znany dziennikarz muzyczny i prezenter telewizyjny, jest znawcą kultury perskiej. Ukończył iranistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przez dwanaście lat był wykładowcą. Zajmował się przekładami literatury perskiej. W latach osiemdziesiątych był stypendystą na Wydziale Literatury Współczesnej Uniwersytetu w Kabulu. Iran widziany jego oczami jest krajem niezwykle barwnym, a jednocześnie nie tak zamkniętym jak może się wydawać, z bogatą tradycją i kulturą. Nie da się go znaleźć na popularnych turystycznych szlakach. Przełamanie mitu o hermetyczności Iranu i stereotypu myślenia o tym kraju i regionie to cel autora. Zachwycają kolory, smaki i zapachy. Książka to próba odczarowania jednoznacznie negatywnego i rygorystycznego wizerunku Iranu na arenie międzynarodowej, stworzonego głównie przez media zachodnie, które zniechęcają cudzoziemców do podróży po tym pięknym i prastarym zakątku świata. Jednocześnie Orzech oprowadza nas po kraju, którego kulturalne bogactwo zostało przyćmione przez fundamentalistyczną politykę ajatollahów, opowiada o kobietach, kuchni, najpiękniejszych miejscach i spotkanych ludziach. Przypomina, że Irańczycy to nie Arabowie, a islamiści to naukowcy i znawcy islamu, a nie fundamentaliści muzułmańscy. Odsłania przed nami kraj, który zafascynował go wiele lat temu i do którego ciągle chce wracać.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 21.10.2014

RECENZJE - książki - Wiza do Iranu

4.3/5 ( 11 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    1

mapu

ilość recenzji:863

brak oceny 13-12-2016 16:03

Iran to kraj, którego tak naprawdę, my, Europejczycy nie znamy. Kojarzy nam się z zamknięciem na obce kultury, reżimem religijnym i pustyniom. Artur Orzech, znany dziennikarz muzyczny, jak się okazuje, jest także iranistą, czyli specjalistą od języka i kultury perskiej. I świetnie obala stereotypy, pokazując, że Iran ma drugie, zupełnie inne, wyjątkowe oblicze.

Z mocną i słodką herbatą, niezwykle gościnnymi, przyjaznymi ludźmi i imponującymi zabytkami. A co z kulturą? Wbrew pozorom, restrykcje, o których tak rozpisuje się cały świat, zdają się być w wielu przypadkach tylko fasadą. Ot, kwestia nakrywania głów przez kobiety - owszem, robią to, ale bez przekonania i w demonstracyjny sposób. Nie można się bawić przy alkoholu, słuchać muzyki rockowej? Niby nie... ale... młodzi Irańczycy znajdują na to sposób.

Jakie są różnice między Persami (bo nimi Irańczycy są) a Arabami? Jak żyją na co dzień? Jaka jest ich kultura, tradycje? Co warto zobaczyć w Iranie? Książka Artura Orzecha pokazuje, że "nie taki diabeł straszny, jak go malują?, a Iran to kraj, który warto zaznaczyć na mapie wymarzonych celów podróży. Co skrzętnie uczyniłam i mam nadzieję, że będzie mi go dane kiedyś zobaczyć.