Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Rok Potopu

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

II TOM TRYLOGII MADDADDAM

Czasy i gatunki błyskawicznie się zmieniają, zgoda społeczna chyli się ku upadkowi,równowaga ekologiczna ulega zachwianiu. Adam Pierwszy, dobrotliwy przywódca Bożych Ogrodników - sekty religijnej dążącej do połączenia nauki z religią oraz ocalenia światowej flory i fauny - od dawna przepowiada nadejście katastrofy, która odmieni Ziemię. I oto spełnia się jego przepowiednia. Ginie prawie cała ludzkość. Z życiem uchodzą dwie kobiety: Ren, młoda tancerka trapezowa zamknięta w ekskluzywnym klubie ze striptizem, i Toby, Boża Ogrodniczka zabarykadowana w luksusowym spa, w którym wiele produktów kosmetycznych jest jadalnych.
Czy przeżył ktoś jeszcze? Przyjaciółka Ren, bioartystka Amanda? Ekowojownik Zeb, jej ojczym? Dawny kochanek Ren, Jimmy? A może krwiożerczy paintbólowcy? Nie wspominając o KorpuSOKorpie, tajemniczej, skorumpowanej służbie bezpieczeństwa strzegącej interesów władzy...
W czasie gdy Adam Pierwszy i jego zwolennicy przemierzają zmieniony świat, Ren i Toby szukają z niego ucieczki, co prowadzi do niespodziewanego, poruszającego zakończenia powieści.

`Rok Potopu` to powieść mroczna, subtelna, brutalna, dająca do myślenia i pełna posępnego humoru. Margaret Atwood w najwyższej formie.

`Rok Potopu` to książka pasjonująca, na czasie. Atwood kreuje w pełni wiarygodny futurystyczny świat, w którym to przede wszystkim ludzie są zwierzętami.
Susan Kelly, `USA Today`

Margaret Atwood, zasługująca na Nagrodę Nobla, u szczytu swoich przeogromnych możliwości twórczych.
`Elle`

Margaret Atwood ma nadzwyczajny dar proroczy... z pietyzmem konstruuje dystopijny świat, ilustrowany czternastoma hymnami w stylu Blake`a, tylko o kilka kroków oddalony od naszego własnego.
`Vogue`

Jedna z moich ulubionych książek w tym roku... Atwood jest geniuszem, a ta powieść zawiera w sobie nieprzebrane skarby.
Jamie Byng, list do Amazona

Nowy Nieznany Świat. Atwood wspaniale opowiada na nowo historię znaną z `Oryks i Derkacza`, ustami innych postaci i skupiając się na innych szczegółach.
`The New York Times`

Przewrotna, trzymająca w napięciu i mądra powieść dystopijna Atwood z głęboką troską i sowizdrzalskim humorem ukazuje tragedię, do jakiej doprowadzić mogą współczesne zaniedbania w ochronie środowiska.
Donna Seaman, Booklist

Odważna powieść, pełna pomysłów i wymysłów, ogólnie bardziej optymistyczna od `Oryks i Derkacza`.
Publishers Weekly


`Rok Potopu` - powieść o wartkiej fabule thrillera [...] przepojona ironią [Atwood], jej darem do wymyślania nazw i zabawy słowami, oraz zjadliwą, osadzoną w realizmie inwencją.
`The Times`

Jedna z najważniejszych współczesnych pisarek.
`Guardian`

Jest zaangażowaną, pełną pomysłów powieściopisarką, ale i poetką z obsesją na punkcie języka i jego magicznych mocy.
Elaine Showalter, `London Review of Books`

W jej dynamicznej, suchej, a zarazem pełnej namiętności prozie nie ma chyba ani jednego zdania, które nie pełniłoby ważnej funkcji, nie dokładałoby kolejnego elementu do obrazu, który rozrasta się do ogromnych rozmiarów.
John Updike, `The New Yorker`

Thriller przyprawiający o szybsze bicie serca.
The Washington Post Book World

Któż inny jak nie Atwood potrafiłby znaleźć humor w postapokaliptycznym świecie, jednocześnie dyskretnie i błyskotliwie poszukując odpowiedzi na pytanie, jak żyć na zagrożonej planecie.
Kansas City Star

Atwood jest zabawna i pomysłowa, to wybitna pisarka i prawdziwa myślicielka... `Rok Potopu` to nie proroctwo, ale niepokojąco realistyczna wizja.
The New York Times Book Review`


Margaret Atwood to światowej sławy powieściopisarka, poetka, krytyczka literacka, feministka i aktywistka polityczna, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jej książki ukazały się w ponad trzydziestu językach. Do jej dorobku literackiego należą między innymi `Opowieść podręcznej`, na kanwie której nakręcono film pod tym samym tytułem; `Ślepy zabójca`, powieść nagrodzona Booker Prize; i `Oryks i Derkacz`, nominowana do Booker Prize i Orange Prize w dziedzinie literatury.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 02.03.2017

RECENZJE - książki - Rok Potopu

4.7/5 ( 19 ocen )
  • 5
    16
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    0

Bookendorfina

ilość recenzji:1534

brak oceny 16-12-2017 10:14

"Czas nie jest czymś, co upływa. Jest morzem, na którym się unosimy."

Fikcja literacka, ale jak niewiele potrzeba, aby nabrała wysokich wag prawdopodobieństwa. Z jednej strony będąca przygnębiającą wizją świata po masowej zagładzie ludzkości, a z drugiej bezpośrednim ostrzeżeniem przed fatalnymi skutkami współcześnie rozwijających się trendów społecznych, nadmiernym konsumpcjonizmem, silnego uzależnienia od wielkich korporacji, braku szacunku wobec środowiska naturalnego, bezmyślnego odrzucania konsekwencji poczynań. Podobało mi się to, że autorka skupiła się przede wszystkim na kreacjach postaci, dramatycznych sytuacjach, w których się znaleźli, ich postawach i walce o przetrwanie. Mało tu opisów świata po katastrofie, a jednak brzmią na tyle przekonująco, że doskonale możemy sobie go wyobrazić, poczuć postapokaliptyczny klimat i zrozumieć nikłość szans człowieka na przeżycie. Ludzie, dawniej panowie planety, teraz zepchnięci na margines, zmuszeni odpierać ataki zwierząt. Niepewność już nawet nie jutra, ale jednego dnia.

Boży Ogrodnicy, sekta religijna walczy o przywrócenie równowagi ekologicznej, ratowanie materiału genetycznego wymarłych gatunków roślin i zwierząt, przepowiada nadejście potopu całkowicie zmieniającego oblicze Ziemi. Trwają przygotowania do tragicznych zdarzeń, jednak na bieżąco trzeba także dbać o bezpieczeństwo członków sekty. Zagrożenia kryją się nie tylko w zewnętrznych znaczących organizacjach i sadystycznych grupach, ale także w wewnętrznych strukturach. Następuje sądny dzień dla gatunku ludzkiego. Wydaje się, że tylko dwóm kobietom udało się ocalić z masowej zagłady. Poznajemy losy Ren, młodej tancerki, oraz Toby, pracownicy luksusowego spa. Ale z pierwszego tomu ("Oryks i Derkacz") trylogii wiemy, że przetrwał także mężczyzna Yeti. Z zainteresowaniem zagłębiamy się w kolejne rozdziały książki, każdy poprzedzony religijnymi przemowami i pieśniami, wiele mówiącymi i przekazującymi, będącymi rodzajem frapującego idealizmu i fanatyzmu. Finalna odsłona powieści idealnie spina klamrą całość historii. Pomysłowa, błyskotliwa i ambitna powieść, niewątpliwie skłania do przemyśleń i refleksji. Czy faktycznie zbliżamy się do nieuchronnej masowej zagłady ludzkości spowodowanej opacznie rozumianym postępem technologicznym, przeludnieniem i ludzkim okrucieństwem?

bookendorfina

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 11-03-2017 13:59

BEZWODNY POTOP

Twórczość kanadyjskiej pisarki, autorki kultowej ?Pamięci podręcznej? poznałem całkiem niedawno temu za sprawą znakomitego ?Oryksa i Derkacza?. Dziwnej, ambitnej powieści reprezentującej gatunek Science Fiction (a właściwie jego odmianę post apo), pozostającej jednak przede wszystkim zaangażowaną historią społeczno-obyczajową. Historią nie dla każdego, kontrowersyjną, mocną, ale na pewno wartą poznania. Podobnie rzecz się ma z jej kontynuacją w postaci ?Roku potopu?, która ukazuje z innej perspektywy znane nam już wydarzenia i odpowiada przy okazji na kilka pytań.

Bliżej nieokreślona przyszłość. Świat się zmienił, podzielony, a właściwie rozdarty na dwa zupełnie odmienne ?obozy?. Plebsopolia nastawiona jest na uciechy ciała. Żyjący tu ludzie nie dbają o to, co wokół, naturę podporządkowują sobie albo niszczą, a tempo życia jest zawrotne. W opozycji do nich znajdują się Boży Ogrodnicy złożeni z Adamów i Ew. Buntują się przeciw rozpasanej cywilizacji, żyją z pracy własnych rąk, ekologicznie, przetwarzając śmieci z Plebsopolii i starając się jak najbardziej zbliżyć do natury. Przekonani o nadciągającej zagładzie wywołanej przeludnieniem i zachowaniem reszty mieszkańców planety, wierzą że są narodem wybranym, który jako jedyny ocaleje.
Toby i Ren to dwie kobiety, którym przyszło przetrwać te czasy i zapowiadany koniec ludzkości. Nadszedł Bezwodny Potop, większość, jeśli nie całe życie na Ziemi zginęło, a one zastanawiają się czy nie są jedynymi ocalałymi. Jedna zamknięta jest w klubie ze striptizem, druga tkwi w luksusowym spa, łączy je chęć ucieczki od tego nowego świata, ale pozostaje pytanie jakie okropieństwa spotkają na swojej drodze?

?Rok Potopu? to powieść dziwna. Z jednej strony jakże podobna do pierwszej części trylogii Maddaddam?, z drugiej zupełnie od niej inna. Pełna sprzeczności, które nie stoją jednak ze sobą w opozycji, a wręcz przeciwnie, uzupełniają się. Jak w rozdartym na dwie kasty świecie, tak i w samej książce brud przenikają się z tym, co piękne, a brutalność sąsiaduje tutaj z liryzmem. Kontrowersje nie biorą się jednak tylko ze specyfiki życia w Plebsopolii, ale też i tematyki religijnej. Ta w końcu zawsze wywołuje oburzenie ? jednej to, czy drugiej strony.

Stylistycznie ?Rok Potopu? prezentuje się naprawdę znakomicie. Ambicje dzieł Atwood widać bowiem nie tylko w ich treści, ale również i języku i kompozycji. Wprawdzie do fabuły tej książki wkradło się nieco chaosu, ale ten drobny minus rekompensują pozostałe elementy, jak znakomite pod względem psychologii postacie, fascynująca kreacja świata po zagładzie oraz analiza kondycji gatunku ludzkiego.

Podsumowując, ?Rok Potopu? to udane, ciekawe i ambitne społeczne SF. Warte poznania i przemyślenia. Nieznacznie tylko słabsze od rewelacyjnego ?Oryksa i Derkacza?. Polecam.