Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

ONO

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Ewa ma dziewiętnaście lat. Mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południu Polski, o miłości, która odmieni jej los. Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają się z brutalną rzeczywistością. Staje przed wyborem. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej. Zaczyna patrzeć na wszystko, co ją otacza, oczami dziecka, które ma przyjść na świat. Próbuje mu ten świat objaśnić, a zarazem usprawiedliwić. I Ewa, i Ono muszą podjąć decyzję, czy ten świat wart jest wysiłku narodzin.
Po wielkim sukcesie Poczwarki (2001 r.), powieści dla myślących i wrażliwych, Dorota Terakowska zaskakuje nową, niezwykłą, poruszającą książką - o sprawach, z którymi się spotykamy, choć wygodniej ich nie dostrzegać. Ono to książka dla każdego, kto nie chce żyć pod kloszem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 22.04.2004

RECENZJE - książki - ONO

5/5 ( 9 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

arachnea

ilość recenzji:6

brak oceny 15-01-2010 20:15

Powieść zadziwia bogactwem przemyśleń dotyczących poczętego życia i prozaicznej egzystencji dziewczyny z małego miasteczka. Stosując technikę zatrzymanego kadru autorka zmusza nas niejako do refleksji nad zwyczajnymi elementami życia ludzkiego, pokazuje je w szerokiej perspektywie, porównuje i wartościuje.
Bohaterka cec[...]e się świeżością postrzegania otaczającej ją rzeczywistości, mimo że czasem to spojrzenie wydaje się nieco naiwne. Stara się jednak skonfrontować je z utrwalonymi już stereotypami i obrazowym językiem opisać swoją codzienność, a puenty jej rozmyślań zadziwiają trafnością sformułowań. Ewa czuje się zagubiona w tym świecie, w którym nic nie jest jej własnością, nie chciałaby powielać zachowania w swojej matki, a jednak w pewien sposób determinuje ją do tego małomiasteczkowa rzeczywistość i brak wykształcenia.
Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę z beznadziejności życia matki, która w centrum swego zainteresowania stawia telewizor. Co gorsza nie jest to odosobniony przypadek. Ludzie nie potrafią już ze sobą rozmawiać, nie umieją po prostu ze sobą być. Rytm życia wyznacza tylko telewizor, który jest gościem honorowym nawet podczas wigilii. Nie powinno więc dziwić, że młodzi ludzie nie potrafią wyobrazić sobie życia bez niego. On nimi kieruje, za nich mówi, wytłumia ich emocje i uczucia, ogłupia.
Tylko Jan dostrzega, jak puste jest życie człowieka, którego najbliższym przyjacielem stał się odbiornik telewizyjny. Telewizor jest tak wszechobecny, że wyznacza rytm życia ludzkiego zawsze i wszędzie. Nawet gdy jesteśmy w obcym miejscu, to on stanowi swojski i doskonale znany element naszej codzienności, bo program telewizyjny wszędzie jest ten sam. W obliczu natrętnej obecności telewizji w życiu zwyczajnego człowieka, który potrafi bez opamiętania oglądać kolejne programy, zadziwia fakt, że ludzie wstydzą się oglądać razem miłość, a nie przeszkadza im wspólne patrzenie na przemoc i tragedie.
Początkowo Ewa pragnie poddać się aborcji i usunąć wspomnienie strasznej sylwestrowej nocy, patrząc na dziewczynę w ciąży odczuwa nawet pogardę. Chęć pozbycia się poczętego życia w tym przypadku ma związek również z sytuacją, w jakiej zostało ono poczęte. Ewa przecież została zgwałcona, a społeczeństwo paradoksalnie piętnuje ofiary gwałtu sądząc, że prowokują one sprawców. Nie pomaga córce również Teresa, która twierdzi, że w dzisiejszych czasach bezproblemowe zajście w ciążę nie jest normalne. Wiele kobiet musi pokonywać trudności zdrowotne, aby stać się matkami, inne nie znajdują na to środków materialnych lub czasu.
Naturalnym tematem do rozmowy z ONO wydaje się Ewie miłość rodzicielska. Dziewczyna pragnie nauczyć się żyć tak, aby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa i doznawało macierzyńskiej miłości, ale jednocześnie chciałaby pokazać mu, jak wygląda prawdziwa człowiecza egzystencja, ponieważ zarówno brak parasola ochronnego, jak i jego nadmiar mogą skrzywdzić. Jest bogatsza o doświadczenia ze swojego dzieciństwa i wielu z nich chciałaby swojemu dziecku oszczędzić.
Zakończenie opowieści o nienarodzonym dziecku, którego poczęcie skłoniło główną bohaterkę do poszukiwania sensu życia zaskakuje czytelnika, ale o tym już przeczytajcie sami...

kamil456

ilość recenzji:19

brak oceny 8-04-2010 00:09

Ewa ma 19 lat. Mieszka z rodziną, czuje się jednak samotna. Marzy o lepszym życiu, o wyrwaniu się z ubogiego miasteczka gdzieś na południu Polski, o miłości, która odmieni jej los. Niejasne, wzięte z filmów wyobrażenia dziewczyny zderzają sie z brutalną rzeczywistością. Staje przed wyborem. Szuka wskazówki na przyszłość, podpowiedzi, co dalej.Zaczyna patrzeć na wszystko oczami dziecka, które ma przyjść na świat.I Ewa, i Ono muszą podjąć decyzję, czy wart jest wysiłku narodzin.

maja

ilość recenzji:109

brak oceny 29-06-2008 17:18

Coś. A może ktoś? Nie nie, jednak coś. Coś niepotrzebnego. Niechcianego. Nielubianego.Narazie bardzo brzydkiego, bezkształtnego i nieprzypominającego człowieka. Takie właśnie coś. Taki ktoś... Niechciana ciąża. Brak jakichkolwiek perspektyw. Nieskończona szkoła, brak pracy. Mętlik w głowie i w końcu pustka. Ta książka nie jest wymysłem znanej pisarki. To sytuacja jaka spotyka wiele nastolatek w Polsce. Nie tylko w małych miasteczkach i wsiach, ale również w rozwiniętych miastach. I tylko od tych dziewczyn zależy jaką drogę wybiorą... Szczerze polecam!

Ola

ilość recenzji:270

brak oceny 30-05-2007 21:35

Zmarła niedawno Dorota Terakowska pisała książki pełne ciepła, nie bała się błądzić w meandrach niedostępnych zakamarków myśli dziewczynki z zespołem Downa w "Poczwarce", ani odkrywać czułości i miłości, tuż obok lęku, w sercu matki upośledzonego dziecka. Terakowska poruszała tematy trudne, uprzystępniała je tak, żeby można je było zaakceptować. Pisała opowieści pełne empatii i atencji dla drugiego człowieka; i takie właśnie też jest "Ono" – pełna ciepła opowieść o młodej dziewczynie spodziewającej się niechcianego dziecka.
Książka "Ono" Doroty Terakowskiej opowiada o Ewie - dziewczynie z małego miasteczka, która poszukuje sensu życia. Z początku wulgarna, momentami groteskowa, zmienia się nie do poznania od momentu, kiedy zachodzi w ciążę. Zdarzenie to zmienia nie tylko ją, ale i całe jej dotychczasowe życie. Od tego momentu Ewa zaczyna uważniej przyglądać się światu, aby móc go opisać swojemu dziecku. Opowiada mu o wszystkim, co jej zdaniem jest najbardziej istotne. Ewa przestaje przeklinać, kłamać. Razem z dzieckiem poszukuje też jego ojca - którego, niestety, nie zna, ponieważ padła ofiarą gwałtu.
Ksiażka misterna, przemyślana w każdym szczególe konstrukcja oraz znakomicie nakreślone, wyraziste postaci sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. Powieść jest zadziwiająca, wielowymiarowa i pełna napięcia, autorka po mistrzowsku wykorzystała w niej wypróbowaną w prozie realistycznej ideę ukazania wewnętrznego rozwoju młodego bohatera na tle jego środowiska.
"Ono", oprócz typowego dla Terakowskiej klimatu i symboliki, jest powieścią przejmująco realistyczną. Nie pozwala na obojętność, porusza, sięga do najgłębszych emocji każdego czytelnika. Dotyka problemów bliskich nam wszystkim i zmusza do głębokich refleksji. Po tę książkę powinien sięgnąć każdy, bo dla wszystkich ta literacka rzeczywistość jest światem, w którym żyjemy. "Ono" zmusi do odpowiedzi na pytanie: "jakie jest nasze w tym świecie miejsce?" i w każdym z nas pozostawi ślad na bardzo długo.