Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Nie wszystko zostało zapomniane

książka

Wydawnictwo Czarna Owca
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W miasteczku Fairview w stanie Connecticut wszystko wydaje się na pozór idealne. Pewnej nocy nastoletnia Jenny Kramer zostaje brutalnie zgwałcona i pobita na lokalnej imprezie. Kilka godzin później dostaje lek, który ma wymazać z pamięci wspomnienie tej koszmarnej nocy. Jednak w ciągu kolejnych miesięcy, w miarę jak goją się jej rany, pozbawiona pamięci o faktach dotyczących napaści Jenny, nie daje sobie rady z nagromadzeniem negatywnych emocji. Jej ojciec obsesyjnie chce znaleźć prześladowcę i pragnie sprawiedliwości. Natomiast matka udaje, że ten przerażający incydent nie naruszył jej misternie zbudowanego świata. Podczas gdy rodzice szukają pomocy dla córki, wychodzą na jaw ich skrywane od lat tajemnice.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 27.04.2017

RECENZJE - książki - Nie wszystko zostało zapomniane

4.4/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

Red Girl Books Recenzje

ilość recenzji:161

brak oceny 9-01-2018 17:42

W niewielkim miasteczku Fairview w stanie Connecticut, młoda, nastoletnia dziewczyna zostaje zgwałcona na jednej z imprez. Napastnik znęca się nad nią przez godzinę, a potem znika. Nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Nikt go nie widział, ani nie słyszał.
Lekarze proponują rodzicom Jenny Kramer podanie leków, po których nastąpi amnezja. Dziewczyna nie będzie pamiętać nic z tego brutalnego ataku i będzie mogła powrócić do normalnego życia. Rodzice się zgadzają, jednak każde z innego powodu. Charlotte, bo chciała udawać, że nic się nie wydarzyło, a Tom? Mężczyzna zawsze robił, co chciała jego żona, chociaż w głębi siebie pragnął zemsty na człowieku, który zniszczył ich córkę.

Jenny wróciła do poprzedniego życia, nie pamiętała traumy, której przeżyła, ale ona tkwiła gdzieś w jej umyśle. Była jak swędząca rana, która nie dawała spokoju. Niepokój i przerażenie wciąż w niej były, chociaż nie wiedziała skąd się one biorą. Nie dawały jej spokoju, dręczyły ją, aż w końcu Jenny targnęła na własne życie.
Wtedy na scenę wkracza psychiatra - Alan, który chce pomóc odzyskać jej wspomnienia i odnaleźć poprzez nie sprawcę napadu. Czy mu się uda? Czy Jenny zazna spokoju? Czy napastnik poniesie karę?

Sięgając po tę książkę liczyłam na dobrą dawkę thilleru. Rzadko sięgam po ten gatunek, ale jeśli już, to mam nadzieję, że całą sobą zatracę się w lekturze.
"Nie wszystko zostało zapomniane" nie jest typowym thillerem. Dużą rolę tu odgrywają ludzkie emocje, psychika i wspomnienia. Krótko mówiąc: najwięcej tu znajdziecie zagadnień z psychologii, w które główny narrator nas wprowadza. Przyznam szczerze, że z czasem potrafiło to być nużące. Za mało dialogów, za dużo opisów - to jest coś, czego nie lubię. Jednak da się przez nie przejść. Poszukiwanie sprawcy napadnięcia jest tak naprawdę tłem tej historii, która raz na jakiś czas się pojawia. Autorka skupiła się bardziej na tym, aby pokazać nam jak złożona jest ludzka psychika. Poznamy tu nie tylko umysł i uczucia głównych bohaterów i jej rodziców, ale również innych bohaterów.
Pomimo zbyt długich opisów ta książka była niesamowicie intrygująca i wciągająca. Im bardziej posuwałam się do przodu w czytaniu, tym bardziej autorka budowała napięcie. Robiła to fenomenalnie! Naprowadzała mnie na trop, zwodziła, snuła intrygi i kiedy zdawało mi się, że znam prawdę, ona za chwilę skręcała w inną ścieżkę.

"Nie wszystko zostało zapomniane" nie należy do najłatwiejszych w czytaniu książek. Trzeba mieć to na uwadze. Nie ma tu dynamicznej akcji, ona wręcz potrafi się momentami poruszać w ślimaczych tempie, ale kiedy dojdziemy do połowy jest jej coraz więcej. Zaczyna wzbudzać emocje, szokować i trzymać w napięciu.
Historia, którą stworzyła Wendy Walker pokazuje jak przeszłość wpływa na naszą teraźniejszość. Jak w jednej chwili ludzka psychika, dusza i umysł zostają sponiewierane. Pokazuje, że każdy z nas ma sekrety i tajemnice. Zwodzimy i kłamiemy nawet w najdrobniejszych sprawach, a jeśli trzeba potrafimy dla bliskiej nam osoby uciec się do mało moralnych czynów.

Bookendorfina

ilość recenzji:1534

brak oceny 16-05-2017 11:24

"Wyrażanie emocji wymaga o wiele większej siły niż ich tłumienie."

Thriller w rewelacyjnym klimacie, z mocną oprawą psychologiczną, dopieszczonymi obrazami złożonej i niejednoznacznej natury ludzkiej, ukazanymi możliwościami jej modelowania, wyznaczania granic kształtowania subiektywnej odsłony wspomnień, różnorodnych cech zakodowanych w osobowości człowieka, a także ujawniających się typowych i zaskakujących zachowań w obliczu traumatycznych przeżyć. Zastanawiające, w jakim stopniu potrafimy podlegać świadomej sugestii, uczestniczyć pamięcią w grze skojarzeń, wychwytywać drobne znaki i wpasowywać je w przyjęty wzorzec otaczającej rzeczywistości. Bolesne doświadczenia wpływające na opinię o nas samych, przyjmowanie postaw chroniących od poczucia odrzucenia, lawirowanie na granicy norm etycznych, aby sprostać silnej wewnętrznej walce.

Wciągająca i zajmująca powieść, daje wrażenie aktywnego uczestnictwa w scenariuszu zdarzeń. Przyglądamy się zmieniającym się postawom fantastycznie wykreowanych postaci, być może wychwytujemy nawet odwołania do własnych doświadczeń. Autorka sugestywnie nakłania do obserwacji, przemyśleń i analizowania toczącej się piekielnej rozgrywki. Im mocniej zagłębiamy się w książkę, tym lepiej rozpoznajemy rysujące się wyraźnie niebezpieczeństwo i narastające napięcie. Zaczynamy podświadomie domyślać się, w jakim kierunku potoczy się akcja, jednak nie chcemy uwierzyć intuicji, która zaczyna mocno kłócić się z powszechnym odbiorem psychologii. Narastający niepokój, poruszenie, wzburzenie. Żal, zdrada, nieufność, poczucie winy, strach, wściekłość, bezsilność i chęć zemsty. Gdzie w mrocznej mieszance miejsce na pozytywne wartości? Podążamy tropem ciekawie zaplecionej intrygi, choć w niespiesznym tempie, to jednak niepozwalającym na wzięcie oddechu. Pragniemy jak najszybciej dowiedzieć się, co będzie dalej, z jakimi wyzwaniami, następstwami podjętych decyzji i konsekwencjami czynów przyjdzie zmierzyć się bohaterom. Czy wyjdą cało ze wszystkich opresji?

Małe miasteczko Fairview i odciskający piętno na lokalnej społeczności brutalny gwałt dokonany przez nieznanego sprawcę na piętnastoletniej Jenny Kramer. Za namową lekarzy rodzice nastolatki decydują się poddać ją kontrowersyjnemu leczeniu, wymazującemu ze wspomnień koszmarny napad. Jednak po ośmiu miesiącach, pozamykane drzwi pamięci zaczynają otwierać się, wypuszczają zatrważające obrazy i absorbują szokujące przypuszczenia. Kramerowie nie radzą sobie z przeżywanymi emocjami, zwracają się o pomoc do doktora psychiatrii Alana Forrestera, specjalizującego się w leczeniu pacjentów z traumą. Jakie zaskakujące tajemnice ujrzą światło dzienne? Co skrywa się pod pozornością prawdy? W jakim stopniu odsłaniamy się przed bliskimi? Jak bardzo skomplikowane mogą być relacje międzyludzkie? Czego można się wyrzec w imię bezpieczeństwa i stabilności? Do czego ludzie zdolni są posunąć się, kiedy muszą stanąć w obronie własnych dzieci, albo zmierzyć się z zagrożeniem jedności rodziny?

...

Anna

ilość recenzji:871

brak oceny 14-05-2017 15:12

"Nie wszystko zostało zapomniane" to wstrząsająca książka. To psychologiczne studium osoby zgwałconej i jej najbliższych. Bardzo prawdziwe, bardzo mocne i magnetyzujące. Ta książka przeraża, ale przy tym wciąga jak bagno.

W małym miasteczku Fairview, podczas ciepłej nocy, w czasie trwania imprezy młoda dziewczyna, Jenny Kramer, zostaje brutalnie zgwałcona w ogrodzie. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał, gwałt był brutalny i trwał ponad godzinę. Jenny w stanie bardzo ciężkim znaleziono i przewieziono do szpitala, gdzie zostali wezwani jej rodzice przebywający na uroczystej kolacji. Każda z osób reaguje zupełnie inaczej. Jenny stara się oddalić i wyprzeć z pamięci wydarzenie, w czym pomagają jej leki i... matka. Kobieta stara się "poukładać sprawę" i decyduje się na dość kontrowersyjną kurację, która ma sprawić, że Jenny nie będzie pamiętała wydarzeń tego wieczora. Ojciec jest w szoku, zrozpaczony i rządny zemsty na gwałcicielu. Sprawę prowadzi policja. Jak się okazuje sprawca był zabezpieczony w prezerwatywę, a jego ciało zostało pozbawione owłosienia - słowem przygotował się i świadomie popełnił przestępstwo.
Jenny powoli dochodzi do siebie, nie pamięta nic z wydarzeń tego wieczoru, pozostała tylko blizna na plecach, którą zostawił sprawca i .... strach, który dziewczyna odczuwa, jednak nie umie dojść z czego on wynika. Wydarzenia zostały bowiem wymazane z jej pamięci. Doprowadza to do tragedii - Jenny podcina sobie żyły. Udaje się ją odratować i zostaje poddana kolejnej kuracji - która ma za zadanie przywrócić jej pamięć, Czy kuracja się powiedzie? Jakie będą jej skutki? Przeczytajcie!

"Nie wszystko zostało zapomniane" to niezwykła książka, która pokazuje jak tragedia zmienia ludzi, jak wychodzą na jaw z dawna skrywane tajemnice. Okazuje się, że każdy z tej poukładanej i eleganckiej rodziny ma swoje drugie oblicze i skrywane tajemnice, do których nigdy by się nie przyznali. Zimna i elegancka matka ma romans i przeszłość, której nikt by się nie spodziewał. Stara się chronić córkę, ale nie pyta jej o zdanie tylko podejmuje je za nią.- to nie jest dobra droga. Ojciec jest pełen żalu i nie potrafi patrzeć na córkę normalnie, widzi w niej ofiarę i pragnie zemsty. A sama Jenny stwarza pozory normalności, podczas gdy wewnątrz niej buzują emocje. Kolejne leczenie.. jakie skutki przyniesie? Zaskakujące...
Polecam Wam serdecznie tę specyficzną książkę, która na długo zostanie w waszej pamięci!


...

Książkomania

ilość recenzji:165

brak oceny 3-05-2017 19:43

Szokująca psychoterapia.

Czasami jedno wydarzenie zmienia nasze życie na zawsze. Nie jesteśmy pewni czy poradzimy sobie z traumą związaną z tak bolesnymi i szokującymi przeżyciami. Czy zatem lepiej jest nie pamiętać traumatycznych wydarzeń, czy może lepiej jest mieć je zapisane w pamięci? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w książce Wendy Walker ?Nie wszystko zostało zapomniane?. To bardzo dobra książka, która zaskakuje prawie na każdej stronie. Choć pomysł na fabułę nie jest zaliczany do oryginalnych, to narracja, bohaterowie i klimat jaki oddaje książka to już prawdziwa wyjątkowość.

?Czym jest to, co jest jeszcze większe niż ból??

Jenny została brutalnie zgwałcona podczas szkolnej imprezy. Rodzice zgadzają się na innowacyjną formę leczenia swojej córki. Jenny dostaje leki, po których nie pamięta gwałtu. Jednak demony nie zostają całkowicie uśpione...

?Żal jest bardziej pokrętny niż poczucie winy. Bardziej destrukcyjny niż zazdrość. I ma większą siłę niż strach.?

?Nie wszystko zostało zapomniane? to książka, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Nie można jej odłożyć, bo jest tak wciągająca i tak intrygująca, że po prostu nie jesteśmy w stanie się z nią rozstać. Wendy Walker pisze bardzo ciekawie. Choć temat, który jest poruszany nie należy do najprzyjemniejszych, to książkę czyta się bardzo szybko i płynnie. Język jest prosty, a styl nie sprawi nam problemu. Przez całą treść dosłownie mkniemy z prędkością błyskawicy. ?Nie wszystko zostało zapomniane? to książka z tej puli, co do której mam trudności z określeniem gatunku. Jest to bez wątpienia literatura współczesna z mocno zarysowanym wątkiem psychologicznym. Jest momentami mroczna i czuć w niej tę intrygującą tajemnicę, która jest charakterystyczna dla powieści kryminalnych.

?Zapaliłem zapałkę i puściłem ją w ruch. Mój ogień się rozpalił. Zapewne nie mogłem przewidzieć, że niespodziewanie zacznie wiać silny wiatr, który podsyci ogień i da mu moc, nad którą nie będę w stanie zapanować.?

Wendy Walker zaskoczyła mnie narracją. Byłam niemal pewna, że narratorką będzie Jenny. Okazuje się, że narratorem jest jej terapeuta ? psychiatra, doktor Alan Forrester. Początkowo byłam tak zaskoczona tym zabiegiem, że robiąc notatki do recenzji napisałam negatywne zdanie na temat narracji. Ale im dalej brnęłam w opowieść doktora Forrestera tym bardziej mi się ona podobała. Styl jakim się wyrażał jest wręcz przyciągający. I teraz moja opinia na temat narracji to same ochy i achy. Bardzo podoba mi się ujęcie problemu z punktu widzenia terapeuty. Mamy okazję poznać nie tylko emocje osoby poszkodowanej, ale również jej najbliższych, samego terapeuty, a także innych osób pośrednio zamieszanych w całe wydarzenie.

Pomysł na fabułę również jest nietypowy. To nie tylko opis emocji po traumatycznym przeżyciu bohaterki. To zawiła intryga prowadzona przez terapeutę, który próbuje ratować syna. Autorka pokazała jak bardzo rodzice są zżyci z dziećmi i jak różne te bliskości są. Więź Alana Forrestera ze swoim synem jest nieco inna niż np. więź Jenny z jej matką Charlotte. Nie chcę zdradzać zbyt dużo szczegółów powieści, by nie zabrać nikomu radości z czytania. Jedno jest pewne ? wszystkie tajemnice, które poznamy czytając książkę, są wart każdej sekundy poświęconej na ich odkrywanie.

?Wszystkich nas przyciągają lubieżne wydarzenia, przemoc i makabra. Udajemy, że tacy nie jesteśmy, ale to nasza natura. Wystarczy karetka na poboczu drogi, by każdy samochód zwalniał do ślimaczego tempa, żeby człowiek mógł zerknąć na pokiereszowane ciało. Nie czyni nas to jednak złymi.?

Bohaterowie powieści to bardzo dobrze wykreowane postacie. Choć głównym bohaterem nie jest ofiara gwałtu, to ujęcie całego wydarzenia z punktu widzenia terapeuty i śledzenie terapii pacjentów, którzy z tym gwałtem mieli pośredni kontakt jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Szczerze powiedziawszy, książkę czyta się o wiele lepiej, niżeli byłaby napisana z punktu widzenia Jenny ? ofiary gwałtu. Dzięki śledzeniu sesji terapeutycznych i przemyśleń doktora mamy okazję poznać nie tylko Jenny, ale również jej rodziców, samego doktora oraz inne postacie drugoplanowe, które odgrywają w powieści bardzo znacząca rolę. Każda osoba jest ważna i każdej trzeba się z uwagą przypatrywać, by nie umknął nam ważny wątek. A rozwiązanie całej zagadki, która narasta z każdą stroną jest czymś naprawdę zaskakującym.

?Musimy zaakceptować to, kim jesteśmy, i nauczyć się kochać samych siebie, łącznie z naszymi ograniczeniami.?

?Nie wszystko zostało zapomniane? to książka, w której głównym tematem jest temat brutalnego gwałtu na nieletniej i terapii psychologicznej, jakiej poddaje się ofiara w celu odzyskania pamięci z tamtej feralnej nocy. I choć wydawałoby się, że na tym opiera się fabuła to nie do końca jest to prawda. Mamy tutaj bardzo ważny wątek szukania sprawcy gwałtu, który wprowadza do fabuły nutkę zamieszania. Książka w żaden sposób nie jest przez to zagmatwana. Po prostu jest niezwykle intrygująca przez jej tajemniczość, nietypowy wątek kryminalny i dość charyzmatyczną postać psychiatry. To wszystko składa się na mega pozytywne zaskoczenie. Nie jest to przygnębiająca lektura, choć główny temat mógłby na to wskazywać. Wendy Walker wiedziała jak połączyć ze sobą wszystkie wątki, by czytelnik nie mógł oderwać się od lektury. Ja jestem oczarowana tą książką i szczerze mogę ją polecić każdemu czytelnikowi.