rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

Hegla teoria nowoczesnego państwa

S. Avineri

książka

42,97 zł taniej -24%

Hegla teoria nowoczesnego państwa - ...

S. Avineri

ebook, multiformat: mobi, epub

31,84 zł taniej -20%

Afera Thomasa Crowna

Reżyseria:

J. McTiernan

film dvd

27,85 zł taniej -20%

Afera Thomasa Crowna

Reżyseria:

J. McTiernan

film blu-ray

68,25 zł taniej -16%

Lewiatan

Reżyseria:

A. Zwiagincew

film dvd

25,89 zł taniej -18%

Lewiatan

T. Hobbes

książka

67,83 zł taniej -15%

LEWIATAN W TEORII PAŃSTWA THOMASA HOBBESA
ocena: 5, głosów: 1
 

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
LEWIATAN W TEORII PAŃSTWA THOMASA HOBBESA

Rozdział 3

Cóż jednak oznacza figura Lewiatana w kontekście teoretycznym i systematycznym, jakie miejsce zajmuje w pojęciowej strukturze Hobbesowskiej koncepcji państwa?
Punktem wyjścia dla konstrukcji Hobbesowskiego państwa jest strach panujący w stanie natury, celem i punktem dojścia – bezpieczeństwo w obrębie cywilizowanego państwa. W stanie natury każdy może zabić każdego; „każdy może dokonać tej największej rzeczy”. W świetle tego zagrożenia wszyscy są równi. Jak powiada Hegel, w tej sytuacji „każdy jest wobec innych kimś słabym”. O tyle panuje „demokracja”. Każdy wie, że każdy może zabić każdego. Dlatego każdy jest dla innych wrogiem i konkurentem – oto słynne bellum omnium contra omnes [wojna wszystkich przeciw wszystkim]. W stanie „cywilnym”, państwowym, wszyscy obywatele są pewni swej fizycznej egzystencji; panują wówczas spokój, bezpieczeństwo i porządek. Jest to, rzecz jasna, definicja policji. Nowoczesne państwo i nowoczesna policja powstały jednocześnie, i to policja stanowi podstawową instytucję państwa [jako gwaranta] bezpieczeństwa. Co zaskakujące, Hobbes dla scharakteryzowania tego stanu pokoju, który zapewnia policja, korzysta z formuły Bacona z Verulamu i powiada, że teraz człowiek staje się dla człowieka bogiem, homo homini deus, podczas gdy w stanie natury człowiek był człowiekowi wilkiem, homo homini lupus. Groza stanu natury przyciąga do siebie nawzajem przerażone jednostki; ich strach osiąga maksimum; rozbłyska światło rozumu – i oto nagle stoi przed nami nowy bóg.
Kim jest ten bóg, który ludziom dręczonym strachem przynosi pokój i bezpieczeństwo, który wilki zmienia w obywateli, a dzięki temu cudowi okazuje się bogiem, choć oczywiście – zgodnie z określeniem Hobbesa – jedynie „bogiem śmiertelnym”, deus mortalis?
Określenie „śmiertelny bóg” stało się okazją do wielu nieporozumień i dezinterpretacji. Zamęt jest dlatego tak wielki, że Hobbes w istocie używa trzech różnych i niewspółmiernych ze sobą wyobrażeń tego „boga”. Na pierwszy plan wysuwa się niezwykły obraz Lewiatana, wieloznaczny, mityczny, łączący w sobie boga, człowieka, zwierzę i maszynę. Obok tego mamy prawną koncepcję umowy, służącą wyjaśnieniu natury suwerennej osoby, która powstaje dzięki reprezentacji. Poza tym jednak Hobbes – i to wydaje mi się sednem jego koncepcji państwa – przekłada kartezjańskie wyobrażenie człowieka jako pewnego mechanizmu obdarzonego duszą na „wielkiego człowieka”, czyli państwo, które staje się maszyną ożywioną przez osobę suwerena-reprezentanta.
Określenie państwa jako „boga” nie ma w wywodzie opisującym konstrukcję państwa jakiegoś szczególnego i osobnego znaczenia. O ile nie chodzi tu po prostu o przejęcie formuł typowych dla średniowiecza i czasów Ludwika XIV, określenie to ma wyraźny sens polemiczny. Kto broni prawa państwa przeciwko roszczeniom papieża, prezbiterian i purytanów, powołujących się na Boga, ten nie może po prostu zostawić boskości swoim przeciwnikom i kościołowi. „Chacun prend l l’ennemi, qu’il le veuille ou non” [Każdy okrada wroga, czy tego chce, czy nie]. Niemieccy historycy, Gisbert Beyerhaus i Karl Theodor Budderberg, wykazali, że w pojęciu suwerenności, które obowiązuje w nowoczesnym państwie prawa, zawiera się w zsekularyzowanej postaci kalwińskie pojęcie Boga razem z charakterystyczną dlań zasadą legibus solutus [niezwiązany prawami]. Najwybitniejszy angielski znawca tej epoki wojen religijnych i czasu kształtowania się pojęć, John Neville Figgis, twierdzi nawet, iż Bóg kalwinizmu to Hobessowski Lewiatan o wszechmocy nieograniczanej przez prawo, sprawiedliwość czy sumienie. Dla Hobbesa Bóg jest przede wszystkim mocą (potestas). Hobbes wykorzystuje przy tym przejętą z chrześcijańskiego średniowiecza formułę „namiestnika Boga na ziemi”, będącą określeniem suwerena władającego państwem, który w przeciwnym razie byłby „namiestnikiem papieża na ziemi”. „Boski” charakter „suwerennej” i „wszechmocnej” władzy państwowej nie służy tu więc za uzasadnienie w sensie, w jakim dowodzi się jakiegoś teoretycznego twierdzenia. Suweren nie jest Defensor Pacis, obrońcą pokoju, którego źródła sięgają Boga, lecz jedynie twórcą pokoju ziemskiego, Creator Pacis. Kierunek uzasadniania jest zatem odwrotny niż w przypadku rozważań o prawie „boskim”: z tego, że władza państwowa jest wszechmocna, wynika jej boska natura. Jej wszechmoc ma jednak inne aniżeli boskie pochodzenie: jest dziełem człowieka i powstaje dzięki „umowie” zawartej między ludźmi. (…)

LEWIATAN W TEORII PAŃSTWA THOMASA HOBBESA

książka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Oprawa: twarda

Ilość stron: 182

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 25,82

Cena detaliczna: 30,38

U nas taniej o 15%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń

Przy zakupie 5 egz.
Cena hurtowa:

24,30

Powrót GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (0)

LEWIATAN W TEORII PAŃSTWA THOMASA HOBBESA - opis produktu:

Lewiatan należy z pewnością do najciekawszych książek Carla Schmitta. Jest zwięzłym wykładem jego poglądów filozoficznych, również na państwo i dzieje kultury. A przy tym sytuuje je w horyzoncie bezpośrednich inspiracji Schmitta - myśl Hobbesa stanowiła dlań bowiem ciągłe wyzwanie i stały punkt odniesienia, jako najwybitniejsza bodaj odpowiedź na rozpad średniowiecznego świata, ale zarazem też początek nowożytnego upadku tradycyjnie rozumianej sfery publicznej.

Lewiatan to śmiałe, niezwykle oryginalne, zaskakująco spójne i nad wyraz konsekwentne odczytanie najsłynniejszego dzieła Hobbesa, być może najbardziej wpływowej teorii politycznej, jaką wydała nowożytna filozofia. Swoją interpretację Schmitt wspiera licznymi odwołaniami do historii zarówno samej figury Lewiatana, jak i dziejów recepcji Lewiatana Hobbesa.

Polemika z dziełem Schmitta wymaga odwagi nie mniejszej niż erudycja jego autora, dowcipu równego jego bezwzględności.


Carl Schmitt (1888-1985) - niemiecki teoretyk prawa, politolog i filozof społeczny, profesor Uniwersytetu Berlińskiego, krótko członek NSDAP i Pruskiej Rady Państwa (1933). Studiował nauki polityczne i prawo w Berlinie, Monachium i Strasburgu. Autor licznych dzieł z zakresu filozofii prawa, filozofii polityki, prawa międzynarodowego. W Polsce ukazała się jego Teologia polityczna i inne pisma (2000).

LEWIATAN W TEORII PAŃSTWA THOMASA HOBBESA - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa:twarda
Wymiary:130x201
Ilość stron:182
ISBN:978-83-7469-741-5
Wprowadzono: 09.05.2008
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

LEWIATAN W TEORII PAŃSTWA THOMASA HOBBESA - recenzje klientów


Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.
10.00

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Błękitne sny Leśna trylogia, Tom 3

K. Michalak

książka

25,77 zł taniej -30%

Czarna Madonna

R. Mróz

książka

25,87 zł taniej -35%

Wilcze Leże

A. Pilipiuk

książka

27,87 zł taniej -30%

Czereśnie zawsze muszą być dwie

M. Witkiewicz

książka

23,93 zł taniej -35%

Carl Schmitt - przeczytaj też

Dyktatura

C. Schmitt

książka

35,62 zł taniej -15%

Legalność i prawomocność

C. Schmitt

książka

29,52 zł taniej -26%

Nauka o konstytucji

C. Schmitt

książka

41,55 zł taniej -15%

Teologia polityczna 2

C. Schmitt

książka

22,67 zł taniej -29%

Teologia polityczna i inne pisma

C. Schmitt

książka

44,09 zł taniej -15%

Teoria partyzanta

C. Schmitt

książka

25,36 zł taniej -15%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

24.74 zł

taniej -38%

Lewiatan z Babilonu

Powieść fantasy, której akcja dzieje się w Babilonie. Bohaterowie zmagają się z potężną magią, przerażającymi demonami i Plagą Ciemności. Jonathan i Ella podczas pościgu za złodziejem, który ukradł lekarstwo potrzebne ich mamie, w tajemniczy sposób przenoszą się do Babilonu. Rządzi nim cesarz z okrutnym zakonem Hashdarpans. W górach armia rebeliantów...

książka

14.97 zł

taniej -57%

Lewiatan Upadli Tom 2

Ścigany przez bezwzględnego Verchiela, Aaron wciąż ucieka. Towarzyszy mu były dowódca Potęg, Camael. Oszalały na tle nefilima z przepowiedni, Verchiel zamordował ojca chłopaka i porwał jego przyrodniego brata, autystycznego Steviego, jednak wciąż nie udało mu się dopaść wybrańca. Uciekinierzy trafiają do niewielkiej, zamieszkiwanej przez zamkniętą...

książka

67.83 zł

taniej -15%

Lewiatan

Niezwykła wyrazistość języka, dbałość o zachowanie związków między argumentami, nieodparta logika, Lewiatanie niezawodnie obecne. Właśnie one sprawiły, że jest to jedna z najważniejszych, najbardziej wpływowych i skłaniających do polemiki książek, które kiedykolwiek napisano, i jedyna w języku angielskim praca z dziedziny filozofii politycznej, mająca rangę...

ebook

4.40 zł

taniej -20%

Władza wykonawcza w teorii i praktyce ...

Praca omawia zagadnienia związane z funkcjonowaniem władzy wykonawczej w państwach Grupy Wyszehradzkiej - w Czechach, Polsce, Słowacji i na Węgrzech. Autorzy w ośmiu rozdziałach zaprezentowali w niej swoje stanowiska i wyniki badań odnoszące się do procesu przemian ustrojowych i funkcjonowania egzekutywy w czterech krajach Europy Środkowej, umożliwiając...

ebook

22.13 zł

taniej -20%

Lewiatan z Babilonu - mobi, epub

Powieść fantasy, której akcja dzieje się w Babilonie. Bohaterowie zmagają się z potężną magią, przerażającymi demonami i Plagą Ciemności. Jonathan i Ella podczas pościgu za złodziejem, który ukradł lekarstwo potrzebne ich mamie, w tajemniczy sposób przenoszą się do Babilonu. Rządzi nim cesarz z okrutnym zakonem Hashdarpans. W górach armia rebeliantów...

film

25.89 zł

taniej -18%

Lewiatan

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri -...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku
10.00
Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność ›
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: