KRAJ ŚWIATA (twarda)

książka

Wydawnictwo Bellona
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Kraj świata to zbiór opowiadań wydany w 1988 r. przez Instytut Literacki w Paryżu i krajowe podziemne wydawnictwo PoMost. Przedstawił w nich krytycznie stan duchowy polskiego społeczeństwa lat 80.: uwiąd etosu Solidarności i uległość zwykłych ludzi wobec władzy. Jego pisarstwo podziemne nie przynosiło pokrzepienia, pisarz nigdy nie uderzał w martyrologiczny, cierpiętniczy ton. W latach 1984-1988 współtworzył nagrywane na kasety magnetofonowe literackie pismo NaGłos; pisywał do periodyków Arka i Kultura Niezależna. W 1988 otrzymał nagrodę Fundacji Singlerów w Australii. Rok później wszedł w skład Komisji Założycielskiej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kraj świata (1993), został sfilmowany przez Marię Zmarz-Koczanowicz.


Janusz Anderman (ur. 7 kwietnia 1949 we Włoszczowie) - pisarz, prozaik, tłumacz literatury czeskiej, reżyser, autor scenariuszy filmowych, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, laureat wielu nagród.
Absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1978-88 był współredaktorem niezależnego kwartalnika Puls, pracował ponadto w redakcji Studenta w Krakowie, współpracował z Radiem Wolna Europa, następnie osiadł w Warszawie. W latach 1980-1981 wchodził w skład Komisji ds. Współpracy z Solidarnością Związku Literatów Polskich, w grudniu 1981 uczestniczył w powołaniu Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom. 5 lipca 1982 sam został internowany i do 24 lipca tegoż roku przebywał w Białołęce.
Jako prozaik debiutował w 1970 roku na łamach prasy. Uznanie zyskały jego powieści środowiskowe: debiutancka Zabawa w głuchy telefon (1976), a także Gra na zwłokę (1979), zbiory opowiadań: Brak tchu (kilka wydań bezdebitowych 1983-1988, wydanie poszerzone 1990), Kraj świata (Paryż 1988), Tymczasem (1998). Jest także autorem scenariusza filmowego Choroba więzienna (1991).
Jego prozę tłumaczono na jedenaście języków, edycje książkowe ukazywały się m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Niemczech.
Jest laureatem wielu nagród literackich, mi.in. W. Muchy za najlepszy debiut powieściowy roku, radia w Kolonii, Fundacji Singlerów w Australii. Za Grę na zwłokę otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich w Genewie.
Ostatnio wydał powieść Cały czas (nominacja do Nike 2007) i zbiór opowiadań Nowe fotografie (2007), które są kontynuacją gorąco komentowanych i bestsellerowych Fotografii (2002). Jego dzieła charakteryzuje groteskowość i krytyka polskiej rzeczywistości.
Jest ponadto felietonistą Gazety Wyborczej. Należy do członków Polskiej Akademii Filmowej.
Pracuje również wraz z Januszem Morgensternem nad filmem Mniejsze zło na podstawie własnej powieści Cały czas.
2 czerwca 2009 z rąk podsekretarza stanu w MKiDN Tomasza Merty odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
(żródło: pl.wikipedia.org)



W ramach projektu Kanon literatury podziemnej Wydawnictwo Bellona wraz z Oficyną Wydawniczą Volumen pragnie zaprezentować 23 najlepsze dzieła literatury pięknej drugiego obiegu, które premierę wydawniczą miały w latach 1976-1989. Projekt ma na celu ukazanie niezwykłego dorobku podziemnego ruchu wydawniczego czasów PRL, zjawiska niespotykanego na skalę światową, o wielkim znaczeniu dla kultury polskiej. Zamysłem autorów projektu jest utrwalenie w świadomości współczesnego pokolenia zjawiska tzw. drugiego obiegu wydawniczego, które stało się przestrzenią, wypełniona przez najlepszych z najlepszych - pisarzy, poetów, dziennikarzy. Lista książek została dobrana tak, aby reprezentowała główne gatunki literackie oraz aby ukazywała wielkie bogactwo duchowe pozaoficjalnego życia tamtej epoki.

`Projekt wydawniczy Kanon literatury podziemnej [...] ma na celu upamiętnić niezwykłe zjawisko społeczne, jakim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku stała się polska rewolucja bibuły. Zjawisko to było manifestacją słowa wyrywającego się z pęt cenzury, cudownie rozmnożonego, wolnego i przyśpieszającego swym niepowstrzymanym impetem upadek PRL-u. Wysokonakładowe reedycje książek jeszcze ćwierć wieku temu oficjalnie zakazanych to niepowtarzalna okazja, żeby utrwalić w świadomości współczesnych Polaków obraz drugiego
obiegu jako wspólnoty mieniącej się odcieniami, wspólnoty poszukiwań i sporów, umysłowo swobodnej i estetycznie zróżnicowanej. Poezja, nowelistyka, rozmaite odmiany powieściopisarstwa, proza dokumentu osobistego, esej, felieton, pamflet i satyra - bez mała wszystkie główne gatunki literackie są w Kanonie Literatury Podziemnej reprezentowane.`
Tomasz Burek
Wybitny krytyk literacki, członek polskiego PEN Clubu, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, współautor książki Literatura polska 1918-1975.

`Pomysł serii wydawniczej, zawierającej książki wydane w latach Polski Ludowej w obiegu pozacenzuralnym oceniam jako znakomity. Podziemny ruch wydawniczy był wielkim dziełem polskiej inteligencji: autorów, wydawców, redaktorów, drukarzy - i stanowi trwały wkład w polską kulturę. Nie tylko tamtych lat, ale także dzisiejszą - i zasługuje na trwałą pamięć. Tak pomyślana seria ma właśnie ją podtrzymać, a wiedzę o tym niezwykle ważnym dokonaniu rozpowszechnić.`
Michał Głowiński
Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, teoretyk literatury, znawca najnowszych dziejów literatury polskiej, autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 23.03.2010

RECENZJE - książki - KRAJ ŚWIATA

4.6/5 ( 5 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0