Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kobieta z wydm (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Entomolog z Tokio wyrusza na krótką wyprawę w poszukiwaniu piaskowych owadów. Nie spodziewa się, że na nadmorskich wydmach przydarzy mu się coś niewytłumaczalnego. Uwięziony w pułapce bez wyjścia, z tajemniczą kobietą u boku, dzień po dniu będzie walczył o życie z niszczycielską potęgą piasku. Bezsensowny wysiłek, prowokujące zachowanie kobiety i skomplikowane relacje między dwójką więźniów bardziej przypominają senne majaki niż rzeczywistość. Czy można jeszcze wrócić do normalnego świata?
Niepokojąca Kobieta z wydm, wybitna powieść japońska, należy do kanonu arcydzieł literatury światowej.


Kobo Abe (1924-1993), japoński prozaik, dramaturg i autor scenariuszy.
Jest uznawany za czołowego reprezentanta japońskiego modernizmu powojennego. Jego twórczość niejednokrotnie nawiązuje do utworów Franza Kafki, a krytycy porównują ją także z teatrem absurdu i iberoamerykańskim realizmem magicznym. Interesował się surrealizmem oraz fantastyką naukową. To jego dziełem jest pierwsza japońska powieść science-fiction `Czwarta epoka`. Na Zachodzie sławę przyniosła mu w 1962 roku powieść `Kobieta z wydm`, za którą został nagrodzony nagrodą Yomiuri.

Tytuł oryginalny: Suna no onna
Tłum.: Mikołaj Melanowicz


Więcej książek z serii 50 na 50
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 17.11.2010

RECENZJE - książki - Kobieta z wydm

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

kajakrasnal

ilość recenzji:79

brak oceny 7-07-2011 14:43

Brak standardu, oryginalność i abstrakcyjność. To właśnie urzekło mnie w „Kobiecie z wydm”. Abe Kobo, który jest znanym japońskim dramaturgiem stworzył historię, która wychodzi poza ramy zwyczajnej literatury. Czytelnik porusza się po płaszczyźnie wolności. Dotyka absurdu, gdy prawo do istnienia w powszechnym rozumieniu zostaje odebrane. Wraz z bohaterem zostaje uwięziony w oburzającym ciągu myślowym. Książka jako powieść psychologiczna ma za zadanie stworzyć refleksję, analizę, zadumę i z tego zadania się wywiązuje doskonale.
Nie jest to łatwa historia, którą przyswaja się lekko i przyjemnie. Bohaterem jest dojrzały mężczyzna, który wyruszając na wakacje już z nich nie wrócił. Ów człowiek, który jest nauczycielem, z zawodu entomologiem, wybrał się na hobbystyczną wyprawę w zapomniane zakątki Japonii. Wśród wydm pragnął znaleźć nieznany dotąd gatunek owada. To miało przynieść mu sławę i ubarwić dotychczasowe, monotonne życie, którym był znudzony. Nikt nie przypu[...], że Niki Jumpei zostanie podstępnie porwany i uwięziony wśród niekończącego się piasku i już nie powróci do swojej rodziny, do swojej żony i matki.
Nasz bohater przez wiele lat żyje w jamie pokrytej piaskiem. To miejsce dzieli z kobietą, która potulnie podporządkowała się nowemu prawu swojego życia. Aby przetrwać oboje muszą regularnie usuwać piach z ich otoczenia. W innym razie zostaną przywaleni tym cieżarem a tym samym zniszczą też całą wieś.
Niki Jumpei początkowo nie wierzył w absurd sytuacji, w której się znalazł. Przecież pochodzi z cywilizowanego kraju. Przecież nikt nie może odebrać mu wolności z dnia na dzień. Przecież nikt nie może go zmusić do bycia więźniem. Kolejnym etapem jest bunt. Wyrażenie swojego oburzenia i niezgody na taki świat. Rząda przywrucenia należącej mu się godności. Następnie pojawia się powierzchowna kapitulacja. Jest to przykrywka do planu ucieczki. A kiedy i to się nie udaje, pojawia się... no właśnie co... Rezygnacja? Zgoda na oddanie własnego JA? A może wygoda, bo w świecie podporządkowania żyje się prościej?
Książka jest powieścią ponadczasową, o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Czytając ją z ogromną ciekawością analizuje się proces zachowawczy bohatera. Upada się z nim, buntuje, myśli o ucieczce, o odzyskaniu odebranego prawa do wolności. A potem godzi się z całym tym absurdem. Oddaje się swoją godność. Pozwala się ją podeptać. Jest to tak uwłaczające, że aż trudne do empatycznego przełożenia. Historia przenika do wnętrza czytelnika i zasiewa w nim niepewność. Odczuwa się irytację a może i lekki strach.
To czego mi zabrakło w tej powieści to wyrazistości w emocjach, które w tej sytuacji powinny być bardziej burzliwe, labilne, skrajne, uderzające. Pomimo wielkiego szacunku do tego dzieła muszę zaznaczyć też informację o monotonii, która wdarła się ostentacyjnie i przeszkadzała mi. Nie potrzebna też była, jak dla mnie wiedza wyczytana z pierwszych stron książki. Od początku byłam świadoma, że bohaterowi nie uda się żadna próba ucieczki, więc całe moje zaangażowanie w powodzenie jego planu wydostania się na wolność zostało mi odebrane. A może to miało tylko wzmocnić dramat sytuacji?
Uważam, że książka ta może zafascynować i pochłonąć. Mnie zaintrygowała, ale nie wzniosła mnie na wyżyny wydm, gdzie oddałabym się twórczej analizie.