Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

książka

Wydawnictwo Feeria
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Fascynujące opowieści o odkrywaniu sekretów ludzkiego mózgu oraz trudnościach i przeżyciach pierwszych badaczy tego najbardziej tajemniczego narządu.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu badacze mózgu mogli się czegoś dowiedzieć o jego pracy w tylko jeden sposób poczekać, aż kogoś spotka nietypowy wypadek, a jeśli temu komuś uda się przeżyć, obserwować, w jaki sposób zmieniła się praca jego mózgu. Nieszczęśnicy, którzy zapisali się w annałach neurologii, cierpieli wskutek udarów, ataków padaczki, cięcia szablą, błędu chirurga lub okropnych wypadków (jak na przykład przebicia czaszki ponadmetrowym oszczepem), a to, że przeżyli, graniczyło z cudem. Warto dodać, że słowo przeżyli nie do końca tu pasuje. Ich ciała przeżyły, niewątpliwie, lecz umysły już nie do końca; po wypadkach często bardzo się zmieniały. Niektóre ofiary wypadków przestały lękać się śmierci, inne zaczęły odczuwać przymus nieustannego kłamania albo zmieniły się w pedofilów. Bez względu na to, jak nietypowe były te zmiany, z czasem częściowo stały się przewidywalne u ludzi z tymi samymi upośledzeniami uszkodzeniu ulegała zwykle podobna część mózgu, podpowiadając badaczom, który ośrodek mózgowy odpowiada za dany typ zachowań. Opowieści o niezwykłych neurologicznych wypadkach starczyłoby bez problemu na tysiąc i jedną noc, więc w niniejszej książce przytaczam tylko najciekawsze z nich, opisując historie życia dawnych królów i kanibali, karłów i pionierów, dzięki którym narodziła się współczesna neurobiologia. (fragment książki)
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Feeria
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 26.04.2017

RECENZJE - książki - Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

4.3/5 ( 45 ocen )
  • 5
    31
  • 4
    2
  • 3
    5
  • 2
    7
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2412

brak oceny 2-08-2018 18:57

Popularnonaukowa książka od której nie sposób się oderwać. Śledzimy razem z autorem losy kolejnych pacjentów, którym udawało się funkcjonować pomimo uszkodzonego mózgu. I to właśnie dzięki nim oraz ich lekarzom wiemy, jakie partie naszych zwojów mózgowych odpowiadają za konkretne funkcje. Co więcej z biegiem lat (i doświadczeń, oczywiście) okazało się, że pomimo iż posiadamy dwie jednakowe pod względem wizualnym półkule, to pełnią one odmienne funkcje. Każda z nich steruje inną kończyną, ma inne pole widzenia, jedna jest bardziej analityczna a druga emocjonalna. Książkę czyta się rewelacyjnie i mam przemożne wrażenie, że zasługa leży po stronie tłumacza. Jakoś nie wydaje mi się, aby anglojęzyczny autor znał najstarsze zdanie z piśmiennictwa polskiego. Jeśli chodzi o treść, to dociekliwy czytelnik może poczuć pewien niedosyt, ale nic nie stoi na przeszkodzi, aby zgłębił temat w innych źródłach, jeżeli go zafrapował. Polecam.