Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

DAGEROTYP

Tajemnica Chopina

książka

Wydawnictwo Aurum
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Szampania, rok 2006. W jednej ze starych rodowych posiadłości zostaje odnaleziony tajemniczy plik listów z pierwszej połowy XIX stulecia. Ich autorką jest przodkini współczesnych właścicieli zamku, przedwcześnie zmarła, paryska malarka Marie. Kto jednak jest ich adresatem? Z pożółkłych kartek, zapisanych wyblakłym już atramentem, wyłania się płomienny romans, w którym główne role grają młodziutka, niepokorna artystka oraz, stawiający właśnie pierwsze kroki w Paryżu, pianista. Wszystkie poszlaki wskazują, że sekretnym kochankiem Marie jest sam Fryderyk Chopin. Goszcząca na zamku ekscentryczna para z Krakowa, Lucyna i Tadeusz, postanawia dowiedzieć się, jak było naprawdę...
Czy rzeczywiście ta, uwieczniona na starej fotografii, piękna kobieta była nieznaną historykom oraz biografom miłością samego Fryderyka Chopina? Czy opisany w listach czarujący i dowcipny, choć nie pozbawiony ludzkich wad i słabostek młodzieniec, to genialny autor pierwszych etiud i mazurków? Jeśli tak, to jest to Chopin, jakiego jeszcze nie znaliście...


Autorką książki jest Lucyna Olejniczak - pisarka z Krakowa. Przejrzała ona rzetelnie dostępną w Polsce literaturę dotyczącą Fryderyka Chopina i stworzyła powieść. Jej fabuła, choć fikcyjna (dotyczy romansu Fryderyka z Francuzką Marie), jest bardzo mocno osadzona historycznie. Zgadzają się daty, wydarzenia z życia Chopina. Atutami książki jest kompozycja szkatułkowa (przeszłość przeplata się w niej w teraźniejszością i próbami rozszyfrowania tytułowej tajemnicy dotyczącej Chopina) i bardzo dobry styl autorki (doskonałe opisy muzyki, obrazów, XIX-wiecznego Paryża).

To książka, która prezentuje Chopina nie jako postać z pomnika (patetycznie i sucho), ale jako człowieka z krwi i kości - młodzieńca, który ma świetne poczucie humoru i jest wszechstronnie utalentowany (nie tylko muzycznie, ale również plastycznie). Doskonały sposób, żeby popularyzować postać Fryderyka Chopina wśród czytelników powieści. Mało z nich zagląda do opracowań naukowych, a teksty, które pamiętamy ze szkoły były mało zachęcające.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Aurum
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 01.04.2010

RECENZJE - książki - DAGEROTYP, Tajemnica Chopina

4.6/5 ( 9 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

ksiazkowo

ilość recenzji:12

brak oceny 9-07-2010 15:41

Para w średnim wieku Lucyna i Tadeusz wybrała się do Francji, by odwiedzić francuskich przyjaciół, najpierw w Paryżu, potem w ich zamku w Szampanii. Przy okazji odwiedzin dowiadują się, że Sophie odnalazła stare listy, które należały do jednej z jej przodkiń Marie.

Marie była malarką, piękną, zabawną, nowoczesną dziewczyną, która zamieszkała u ciotki w Paryżu, by szlifować swój warsztat malarski. Tam właśnie poznała muzyka i kompozytora ze Wschodu, który niedawno przyjechał do Paryża i staje się tam coraz bardziej popularny. Pierwsze spotkanie młodych nie było zbyt fortunne, potem jest jednak między nimi coraz lepiej, wręcz niebezpiecznie dobrze Młodzi zakoc[...]ą się, spotykają potajemnie. Na horyzoncie pojawiają się jednak zazdrośni plotkarze, donosiciele, może również ciąża dziewczyny. Niedobry los powoduje pojawienie się w Paryżu ojca, który zabiera ją na wieś i wydaje za pobliskiego rzeźnika. Bo jak to młoda arystokratka i biedny muzyk? I tak kończy się historia wielkiej miłości pomiędzy Marią a Franzem Lisztem? Fryderykiem Chopinem? Jeszcze innym młodym muzykiem? To cały czas nie jest jasne, możemy się tylko domyślać.

Lucyna (po części również z Tadeuszem) oddaje się próbom rozwiązania zagadki czytaniem i tłumaczeniem starych listów, szukaniem nowych śladów, próbami wyjaśnień kto, gdzie, kiedy Próbują jej w tym pomóc francuscy przyjaciele oraz nowo poznani Amerykanie. Sprawdzają razem różne wątki i możliwości, zarówno w Paryżu, jak i w zamku w Szampanii.

Oprócz wątku dotyczącego prób rozwiązania powyższej tajemnicy, w książce tej możemy znaleźć również wątek problemów, które dotyczą związku między Tadeuszem i Lucyną. Od jakiegoś czasu ich związek zaczyna się rozpadać, prawie ze sobą nie rozmawiają, pojawiają się docinki i pretensje, coraz bardziej poświęcają się pracy, rzadziej bywają w domu. Czy ten wyjazd będzie okazją do naprawienia ich związku? Czy nowo poznany Amerykanin przyczyni się do ostatecznego rozpadu ich związku?

Książka mimo stylizacji na książkę lekko sensacyjną jest według mnie historią miłosną. Miłości między Marie i jej tajemniczym pianistą. Miłości między Lucyną i Tadeuszem. Miłości między ich przyjaciółmi. Różne rodzaje miłości, różne związki, różne losy.

Podobało mi się, że Chopin (czy to aby on? ;)) przedstawiony w tej książce, to prawdziwy człowiek, a nie ideał stojący na piedestale. Mężczyzna lubiący się bawić, korzystać z życia, łasy na wdzięki kobiet, starający się podążać za modą, bywający na salonach. Pełen emocji, podążający za głosem serca.

Brzmi całkiem ciekawie, prawda? No właśnie Ja mam mieszane odczucia. Z jednej strony historia całkiem ciekawa. Ale z drugiej strony bardzo nierówna jest sporo rzeczy, które różnią się stylistycznie, jest jakaś niespójność. Jakby część historyczna była lepiej napisana i dopracowana od części dziejącej się w roku 2006. Dialogi głównych bohaterów są naiwne, lekko drewniane, niezbyt realne. I tak, jak ciekawie czytało się przygody Marie, tak przygody Lucyny są jakieś takie mdłe. A już ten wątek z przyjacielem, który okazuje się być gejem zalatuje nawróceniem. Co przez to rozumiem? Prowadzenie historii w stylu och, on jest gejem! Ale jest wartościowym człowiekiem, który nie uczęszcza na gejowskie parady, więc może zostać moim przyjacielem, przecież powinnam być tolerancyjna!. Sztuczna sytuacja moim zdaniem.

Książka jednocześnie wydaje mi się ciekawa i średnia. Dziwna mieszanka. Długo zastanawiałam się, jak ją ocenić i jak napisać moje zdanie. I czy w ogóle napisać. Ale generalizując za Marie i Frycka: czwórka, za Lucynę i Tadeusza: trójka. Ale to oczywiście tylko moje odczucie, więc sprawdźcie sami, jak Wam się spodoba!