Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Chmurdalia

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Laureatka literackiej nagrody NIKE 2013

Chmurdalia to opowieść o dalszych losach bohaterów Piaskowej Góry, znakomitej powieści Joanny Bator. Do znanych już czytelnikom Grażynki Rozpuch i Dominiki Chmury dołączyła trzecia bohaterka. Czarnoskóra Sara o szerokich biodrach jest cudzoziemką, potomkinią tak zwanej hotentockiej Wenus, kobiety pokazywanej w gabinetach osobliwości w dziewiętnastowiecznym Londynie i Paryżu. Pracuje w niemieckiej klinice, do której za sprawą Grażynki trafia po wypadku Dominika. Dzieje bohaterek połączy w tajemniczy sposób pewien przedmiot, przechodzący z rąk do rąk - a mianowicie nocnik Napoleona. Po raz pierwszy pojawia się on w miasteczku Kamieńsk w centralnej Polsce. Znajduje się tam Napoleonówka - chata, w której zatrzymał się Napoleon, wracając z Rosji. Po wielu peryptiach, zmieniając kraje i kontynenty, przez Grażynkę i Dominikę osobliwy przedmiot trafia do Sary. Polska, Niemcy, Anglia i Stany Zjednoczone. Pytanie o ojczyznę, tożsamość i możliwość urzeczywistnienia utopii, tytułowej Chmurdalii. Bohaterki Joanny Bator, w poszukiwaniu doskonałej formuły pokrewieństwa, nadają nowy wymiar relacjom erotycznym, siostrzanym i macierzyńskim. To kobiety silne, gotowe do czynu, chcące wymierzać sprawiedliwość.

`Autorka znakomitego Japońskiego wachlarza sprzed pięciu lat tym razem postanowiła powrócić na stare śmieci i zaserwować nam imponującą PRL-owską epopeję rodzinną, rozgrywającą się na przestrzeni kilkudziesięciu lat w przykurzonych węglowym pyłem dekoracjach jej rodzinnego Wałbrzycha.`
Marek Świrkowicz, Polska

`W Piaskowej Górze Joanny Bator możemy przejrzeć się jak w lustrze. To kompendium wiedzy o naszym katolicyzmie, fobiach, lękach przed obcymi wśród nas, o naszej zaściankowości, frustracjach, marzeniach o Zachodzie i głupocie.`
Katarzyna Kazimierowska, kulturaliberalna.pl


Joanna Bator - (ur. 1968) z wykształcenia jest kulturoznawczynią i filozofką. Wykłada w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych na Wydziale Kultury Japonii. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Twórczości, Czasie Kultury, Tygodniku Powszechnym, Kulturze i Społeczeństwie. W roku 2002 ukazała się jej pierwsza powieść, Kobieta, dwa lata później - znakomicie przyjęty i nagradzany tom zapisków z pobytu w Japonii, Japoński wachlarz.

Więcej książek z serii archipelagi - W.A.B.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 08.11.2013

RECENZJE - książki - Chmurdalia

4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    3
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1

ilo99

ilość recenzji:2419

brak oceny 26-05-2014 14:08

Jerzy Pilch, w swoich ?Dziennikach?, komentując wypowiedź pani Bator, powiedział ?z porównywaniem się do Homera jeszcze bym poczekał...?. Stwierdził również, iż autorka ma wyrazisty, charakterystyczny język. Z obydwoma tymi zdaniami całkowicie się zgadzam. Opowieść snuta w ?Chmurdalii? wyróżnia się sposobem narracji. Lecz sama opowieść jest wyjątkowo skomplikowana, z wieloma bohaterami i wątkami pobocznymi, które się ze sobą splatają, łączą. Autorka bez żalu porzuca kolejnych bohaterów, aby przedstawić nam inne postaci, które miały wpływ na życie i decyzje swoich poprzedników. Czy jest to historia pasjonująca? Mnie nie porwała. Czy opisuje interesujące wydarzenia? Raczej nie, ponieważ odwołuje się do życia codziennego mieszkańców małego miasteczka, jedyną ?ekstrawagancją? jest opisany przez pisarkę pobyt w obozie koncentracyjnym ?cioć herbatek?. A może wzmiankowany wcześniej język jest wyjątkowo urzekający? Jeżeli ktoś lubi narzekanie i wyszydzanie, to i owszem będzie zachwycony. Podczas lektury miałam wrażenie, że celem autorki było przedstawienie wszystkich możliwych typów i rodzajów nieudanych, nieszczęśliwych związków małżeńskich lub partnerskich. Mieliśmy możliwość zaznania problemów na jakie w życiu natykają się homoseksualiści, niekochane żony, czy porzucone dzieci. Jeśli miałabym być szczera, to muszę przyznać, że zmęczyła mnie ta książka.