Zmarła pisarka Krystyna Siesicka., aktualność | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Zmarła pisarka Krystyna Siesicka.
      Nie żyje autorka książkek dla młodzieży Krystyna Siesicka. Zmarła 3 lipca w Warszawie. Miała 87 lat. Jako mała dziewczynka marzyła, że kiedy dorośnie, będzie pić herbatę i oczywiście pisać książki. Jak wiemy pragnienia się spełniły, choć pierwszą powieść wydała dopiero w wieku 38 lat.

Krystyna Siesicka zadebiutowała powieścią „Zapałka na zakręcie”, która została wydana w 1966 roku. Wcześniej była felietonistką „Kobiety i Życia”. Na jej powieściach wychowały się pokolenia młodzieży. Urodziła się 22 listopada 1928 roku w Dęblinie. W czasie wojny działała w Związku Harcerstwa Polskiego, w wieku szesnastu lat była sanitariuszką w powstaniu warszawskim, cudem uniknęła obozu koncentracyjnego. Wśród najbardziej znanych książek pisarki są: „Zapałka na zakręcie”, „Jezioro osobliwości”, „Zapach rumianku”, „Fotoplastikon”, „Beethoven i dżinsy”. Siesicka pisała o kłopotach wieku dojrzewania i sprawach najważniejszych dla młodych czytelników.

Za swoją twórczość była wielokrotnie wyróżniana. W 1972 r. nagrodą Orle Pióro, w 2000 r. Medalem Polskiej Sekcji Międzynarodowego Kuratorium Książki Dziecięcej (IBBY), a w 2008 r. Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ostatnie z odznaczeń jest nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej.


opublikowano 07.07.2015

Monika Szwaja nie żyje...
"Anioł w kapeluszu" zakończył swoją ziemską podróż? czytaj więcej, opublikowano 23.11.2015

Zmarł reżyser Wes Craven
Reżyser, scenarzysta, twórca horrorów m.in. "Koszmaru z ulicy Wiązów", "Krzyk" czy "Ostatni dom po lewej" czytaj więcej, opublikowano 31.08.2015

Zmarła pisarka Krystyna Siesicka.
Autorka książek dla młodzieży zmarła 3 lipca w Warszawie. czytaj więcej, opublikowano 07.07.2015