Zmarł reżyser Wes Craven, aktualność filmowa | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Zmarł reżyser Wes Craven


W niedzielę popołudniu czasu Los Angeles zmarł reżyser Wes Craven. Miał 76 lat. Filmowiec cierpiał na nowotwór mózgu, mimo to do samego końca nie przestawał pracować, planując kolejne projekty (m.in. "Nie zabijaj" – jeden z odcinków szykowanego przez Weinstein Co. "Dekalogu").

Wes Craven urodził się w 1939 roku w Cleveland w stanie Ohio. Pierwszy swój film, "Ostatni dom po lewej", nakręcił w 1972r. Film ten wywołał spore poruszenie i był w niektórych stanach (oraz krajach świata) ocenzurowany lub wręcz zakazany.  Największym sukcesem był wyreżyserowany w 1984 roku "Koszmar z ulicy Wiązów", który zapoczątkował całą serię horrorów o tym tytule. Postać Freddy'ego Kruegera stała się kultową, znaną nie tylko fanom horrorów. Film doczekał się licznych kontynuacji. Craven był również autorem scenariusza. W latach 90. Craven powrócił na szczyty dzięki filmowi "Krzyk", który doczekał się aż trzech kontynuacji. Obraz został również zmieniony w serial telewizyjny, którego pierwszy sezon pokazano w tym roku. Wes specjalizował się w filmach grozy, jednak w roku 1999 wyreżyserował muzyczny dramat "Koncert na 50 serc" z Meryl Streep w roli głównej.

W ostatnich latach Craven, który był również producentem, a także pojawiał się w filmach jako aktor, pracował nad programami telewizyjnymi i powieściami graficznymi z gatunku horroru. Podpisał również kilka filmów: "Red Eye", "Przeklęta" i "Zbaw mnie ode złego".


opublikowano 31.08.2015

Monika Szwaja nie żyje...
"Anioł w kapeluszu" zakończył swoją ziemską podróż? czytaj więcej, opublikowano 23.11.2015

Zmarł reżyser Wes Craven
Reżyser, scenarzysta, twórca horrorów m.in. "Koszmaru z ulicy Wiązów", "Krzyk" czy "Ostatni dom po lewej" czytaj więcej, opublikowano 31.08.2015

Zmarła pisarka Krystyna Siesicka.
Autorka książek dla młodzieży zmarła 3 lipca w Warszawie. czytaj więcej, opublikowano 07.07.2015