Laska nebeska audiobook MP3 - Mariusz Szczygieł - Audiobook cd | Gandalf.com.pl
tel: +48 42 252 39 23 email: info@gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment odsłuchaj fragment

Laska nebeska audiobook MP3

audiobook cd

Laska nebeska audiobook MP3 - opis produktu:

Mariusz Szczygieł, reporter `Gazety Wyborczej`, czechofil, autor dwóch bestsellerów `Gottland` i `Zrób sobie raj` zadebiutował jako felietonista. Przez 17 tygodni realizował projekt literacko-dziennikarski: do 17 książek z serii `Literatura czeska` i ich filmowych adaptacji, wydawanych przez Wydawnictwo Agora, tworzył felietony, inspirowane tymi dziełami. Jak sam stwierdza: `Z książek zapamiętuję tylko pojedyncze zdania i potem zaczynają one żyć w mojej głowie własnym życiem`. Felietony te są więc tylko improwizacją na temat danej książki, swoistym jam session, gdzie pojawiają się czasem zupełnie nieoczekiwane motywy: niepochowane urny, walka męża Heleny Vondraczkovej o godność żony, kochanka prezydenta Havla, najsławniejsze czeskie napisy klozetowe, produkcja sztucznego Boga czy rola hemoroidów w kulturze literackiej. `Láska nebeská` zawiera nie tylko pełny zestaw felietonów, które czytelnicy sobotniego Magazynu Świątecznego `Gazety Wyborczej`, gdzie się ukazywały, przyjęli z wielkim entuzjazmem, ale także materiały dodatkowe: szkice o wybitnych Czechach, takich jak sławny Świrus - Ivan Martin Jirous, legenda czeskiego undergroundu czy opowieść o Leonardzie Da Vinci znad Wełtawy - Jarze Cimrmanie. Autor przyznaje się wreszcie, dlaczego naprawdę nie zrobił wywiadu z siostrzenicą Franza Kafki. `Láska nebeská` - z czeskiego, w dosłownym tłumaczeniu znaczy `miłość niebiańska`, ale ponieważ nie musi mieć nic wspólnego z Bogiem, autor woli tłumaczenie `miłość nie z tej ziemi`. Jest to związek dwóch słów, które dzięki swojemu brzmieniu i skojarzeniom mogą wprowadzić Polaka w dobry nastrój, nawet gdy nie wie, że chodzi o miłość. `Zresztą mam czasem wrażenie - pisze Mariusz Szczygieł - że po to właśnie zostali wymyśleni Czesi. Żeby wprowadzać Polaków w dobry nastrój`. Książkę ilustrują zdjęcia ulubionego czeskiego fotografa autora - Frantiszka Dostala. Jest to pierwsza polska publikacja tego artysty, zwanego fotografem absurdu.
S
Szczegóły

Audiobookowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
 • -40%
Był sobie pies audiobook MP3
23,89 zł 39.81
 • -35%
Jak zawsze audiobook MP3
26,38 zł 40.57
 • -24%
Karuzela audiobook MP3
28,05 zł 36.91
 • -14%
Opowiadania bizarne audiobook CD
29,95 zł 34.82

Mariusz Szczygieł - posłuchaj także

 • -20%
Gottland audiobook CD
24,34 zł 30.43
 • -18%
Nie ma audiobook MP3
31,97 zł 38.99
 • -15%
Projekt Prawda audiobook MP3
31,29 zł 36.81

Polecane

 • -24%
 • -29%
Podróż Cilki audiobook CD
26,90 zł 37.88
 • -8%
 • -8%
Zabawka Boga audiobook MP3
27,55 zł 29.95
 • RecenzjeRecenzje
 • Audiobook cd
 • Laska nebeska audiobook MP3
4.6/5 ( 8 ocen )
  5
  7
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Dziecko kapitana Granta

 • 13-12-2012
 • 18:20

recenzja nagrodzona 15.00pkt - recenzja tygodnia

Mariusz Szczygieł zaprasza czytelnika swej trzeciej książki o Czechach do odkrywania tajemnic duszy tego narodu. Obala jeden stereotyp po drugim, znawstwem antropologa wzbogaca wiedzę Polaków o naszych południowych sąsiadach, sam zresztą przy okazji dowiaduje się o nich nowych rzeczy, a ? co bardzo ważne ? tropiąc różnice między Czechami a Polakami, odnajduje niejeden rys na obliczu tych drugich. Trzecia, a miejmy nadzieję, że nie ostatnia część czeskiej (na dzień dzisiejszy) trylogii, była pomyślana jako komentarze na temat książek wydawanych przez Agorę i drukowana w częściach w Gazecie Wyborczej, by -ku uciesze wielbicieli- doczekać się druku pod postacią książeczki, którą przy okazji ilustrują zdjęcia ulubionego fotografa Mariusza Szczygła- Frantiska Dostala. Sukces książki spowodował wydanie dziełka Szczygła w formie audiobooka, a czyta je sam autor. Podróż to doprawdy osobliwa, bowiem książki są jedynie pretekstem do opowiedzenia historii, kultury, przedstawienia obliczy tych wielkich, ale i maluczkich Czechów (jakich wielu w czeskiej literaturze). Najbliżsi są autorowi ludzie, a nie miejsca, co lubi podkreślać i mimo uroku Pragi i innych miast i miasteczek, nie uraczy on czytelnika kolejnym historycznym czy geograficznym faktem, które przecież możemy znaleźć gdzieś w encyklopedii czy przewodniku. Szczygieł wyprawia ucztę na cześć ludzi, których znamy i jednocześnie nie poznaliśmy (kto pił z Havlem bruderszaft, ręka w górę), których nie poznamy, a których możemy minąć w drzwiach uwielbianych przez Czechów gospód, wreszcie nas samych, bowiem autor jakby po cichutku marzy, ze te dobre (są same dobre!) cechy, które widzi w bliźnich Szwejka, choć trochę dotyczą także nas. Autor Laski nebeskiej wskazuje bynajmniej alternatywę, na korzyść której moglibyśmy co nieco zmienić w naszym smutnym, szarawym, patetycznym wizerunku. Zachwycona niegdyś fenomenem Monthy Pythonów, obiecałam pewnej osobie, że na jej pogrzebie zatańczę fokstrota. W Polsce rzecz niewyobrażalna! Ale po lekturze książki Szczygła wierzę, że w Czechach będzie to możliwe. Panie Mariuszu, poprowadził mnie Pan przez taniec trzech książek, może jeszcze wspólne figury przed (przyszłą) mogiłą koleżanki? (śmiejcie się, śmiejcie, o życzeniu śmierci Czesi też ładnie piszą, nad czym rozczula się Pierwszy Czechofil Rzeczypospolitej, inaczej nie byłabym tak pewna, że tańca to on mi nie odmówi!).

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

ilo99

 • 24-06-2013
 • 05:49

To kilkanaście felietonów opartych na kanwie literatury czeskiej. Większość z nich tylko w minimalnym stopniu dotyczy dzieła literackiego, raczej są to wolne skojarzenia i impresje związane z autorem lub książką. Lecz jak to felietony zmuszają do refleksji a czasami wręcz wywołują chęć żywiołowej dyskusji. Należy wziąć to pod uwagę słuchając tego audiobooka w miejscach publicznych. Na przykład pochwała konformizmu życiowego Czechów, w każdym z Polaków wychowanych na literaturze martyrologicznej oraz kulcie bohatera narodowego wzbudzi oburzenie. Lecz już informacja o tym, że Czesi są uprzedzająco grzeczni i wszyscy, niezależnie od wieku i stroju, mówią ?Dzień dobry? spowoduje u nas zawstydzenie. Czy książkę warto przesłuchać? Tak, jeśli zastanawialiśmy się, które książki z literatury czeskiej są godne polecenia. Tak, jeśli czytaliśmy już kilka lub kilkanaście dzieł z tych, omówionych przez autora, wtedy nasza polemika będzie jeszcze soczystsza. Tak, jeżeli chcielibyśmy poznać opinię Mariusza Szczygła o naszych południowych sąsiadach.

Czy recenzja była pomocna?